Ofiary wybuchu były silnie napromieniowane. Lekarze rosyjskiego szpitala nic o tym nie wiedzieli

Zdjęcie ilustracyjne / torange.biz

  

Personel obwodowego szpitala klinicznego w Archangielsku nie był poinformowany, że przywiezione tam ofiary wybuchu na wojskowym poligonie są silnie napromieniowane i należy zadbać, by nie szerzyły dalej skażenia - podał wczoraj dziennik "Moscow Times". Lekarze wiedzieli jak postępować w takich wypadkach, lecz nie zostali poinformowani, z czym mają do czynienia. - Nasz rząd niczego się nie nauczył. Nadal starają się ukrywać prawdę - powiedział lekarz z Archangielska.

Co najmniej 60 lekarzy i innych pracowników medycznych, którzy mieli styczność z ofiarami, przewieziono drogą lotniczą do Moskwy, by w trybie pilnym poddać ich badaniom. W tkance mięśniowej jednego z lekarzy wykryto - będący produktem rozszczepiania paliwa nuklearnego uran-235 - radioaktywny izotop cez-137, ale "nie poinformowano go, jaka jest ilość lub koncentracja tego izotopu" - ujawnia gazeta.

8 sierpnia szpital w Archangielsku przyjął trzech nagich i owiniętych przezroczystą folią mężczyzn, których przedstawiono jako ofiary bliżej nieokreślonego "promieniotwórczego wybuchu". Nie wyjaśniono jednak, o co należy zadbać przy udzielaniu im pomocy.

Cała komputerowa dokumentacja dotycząca tej sprawy została wymazana przez przybyłych następnego dnia do szpitala oficerów Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Dwaj z trzech poszkodowanych zmarli w drodze na lotnisko, skąd mieli być przetransportowani do Moskwy. FSB poleciła wszystkim osobom uczestniczącym w ratowaniu napromieniowanych, by podpisały zobowiązanie, że nie ujawnią niczego na ten temat - podał "Moscow Times", powołując się na źródła medyczne.

"Upłynęły 33 lata i nasz rząd niczego się nie nauczył. Nadal starają się ukrywać prawdę"

- powiedział gazecie lekarz z Archangielska, nawiązując do maskowania rzeczywistych rozmiarów katastrofy nuklearnej w Czarnobylu.

"Ekspozycji na cez-137 łatwo uniknąć - wystarczy tylko dokładnie umyć pacjenta. Jednak lekarze zostali narażeni na promieniowanie, gdyż nie powiedziano im, co się stało"

- podkreślił w rozmowie z "Moscow Times" pracujący na Uniwersytecie Leicester specjalista w dziedzinie ochrony radiologicznej Yuri Dubrova.

Według oficjalnych informacji, 8 sierpnia na poligonie rosyjskiej marynarki wojennej koło wioski Nionoksa nad Morzem Białym wybuchł zasilany energią jądrową silnik rakietowy, powodując śmierć pięciu uczestniczących w jego wypróbowywaniu ekspertów przemysłu zbrojeniowego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


15 nowych zakażeń w Łódzkiem

/ pixabay.com/iira16

  

W czwartek potwierdzono w sumie 15 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. łódzkim – poinformowała PAP rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska. W sumie w Łódzkiem zarejestrowano 236 osób z wirusem SARS-CoV-2.

Jak wyjaśniła, kolejne przypadki zakażenia - potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych - dotyczą czterech młodych kobiet, czterech kobiet w średnim wieku, dwóch starszych kobiet, młodego mężczyzny oraz czterech mężczyzn w średnim wieku. Są to osoby w wieku od 25 do 85 roku życia.

Według służb wojewody w woj. łódzkim liczba osób z potwierdzonym zakażeniem wzrosła do 236. Hospitalizowane z podejrzeniem zakażenia są 32 osoby, objętych kwarantanną – 4330, a nadzorem epidemiologicznym – 1938.

Najwięcej osób z potwierdzonym badaniami laboratoryjnymi zakażeniem koronawirusem w Łódzkiem jest: w Łodzi i powiecie łódzkim wschodnim - w sumie 99, powiecie bełchatowskim (25 osób) oraz opoczyńskim (22). 20 osób w powiecie zgierskim, 12 - w powiatach radomszczańskim i piotrkowskim, 11 - w powiecie łowickim, dziewięć w powiecie rawskim, osiem osób w powiecie skierniewickim, sześć w powiecie tomaszowskim, cztery w powiecie kutnowskim, dwie w powiecie pabianickim i po jednej osobie w powiatach: poddębickim, brzezińskim, sieradzkim, łęczyckim oraz zduńskowolskim.

Jak poinformowała Zalewska w poprzedniej dobie w woj. łódzkim wykonano 463 testów na obecność koronawirusa.

W czwartek wieczorem ministerstwo zdrowia poinformowało o 254 nowych, potwierdzonych badaniami przypadkach zakażenia koronawirusem; łączny bilans wzrósł do 2946. Resort podał także, że zmarło kolejne siedem osób. W sumie odnotowano dotąd 57 zgonów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts