Dni Twierdzy Poznań organizowane są dzięki pasji lokalnych miłośników fortyfikacji oraz przy udziale muzeów i wielu miejskich instytucji. Jak podkreślają organizatorzy największą popularnością i zainteresowaniem odwiedzających cieszą się forty XIX-wiecznej pruskiej twierdzy. Co roku - jak podają organizatorzy - wydarzenie przyciąga setki zwiedzających.

„W tym roku podczas Dni Twierdzy Poznań pokażemy sporo nowości, adresowanych nie tylko do najzagorzalszych miłośników fortyfikacji i militariów. Należą do nich między innymi dawno niepokazywany Fort VIIa, schron przeciwlotniczy przy ul. Kościelnej oraz Fort V, gdzie będzie można się przekonać, że nawet wysadzone fortyfikacje mogą być atrakcją dla całych rodzin, a w przyszłości powinny stać się parkiem. Po raz pierwszy odbędą się w Forcie III nocne wycieczki śladami nietoperzy”

– podkreślił koordynator akcji Wojciech Mania z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Jak dodał, dla zwiedzających dostępny będzie m.in. Fort Ia, Fort IIa, Fort IVa, Fort Va i Fort VI.

„Są to imponujące obszary - największe z nich zajmują powierzchnię nawet około 10-12 hektarów. Co więcej, część z nich ukryta jest pod ziemią”

– wskazał.

Jak podkreślili organizatorzy, osoby szczególnie zainteresowane historią II wojny światowej, będą mogły zwiedzić schrony przeciwlotnicze w parku Wilsona oraz w parku Sołackim. Nową atrakcją będzie schron przy ul. Kościelnej, a także schron Arthura Greisera, znajdujący się w podziemiach willi przy ul. Berwińskiego.

„I i II wojna światowa to nie jedyny obszar tematyczny, wokół którego skoncentrowane jest wydarzenie. Pojawią się także miejsca związane z wcześniejszymi epokami - również początkami Poznania. Tym zagadnieniem zajmą się Rezerwat Archeologiczny Genius Loci i Makiety Dawnego Poznania. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć z bliska chociażby najstarsze zachowane fragmenty pruskiej twierdzy: Śluzę Katedralną, a także Kaponierę Kolejową. Powodzeniem cieszy się także unikatowy zimnowojenny schron przeciwatomowy dla władz miasta w Krzyżownikach” – wskazali organizatorzy akcji.

W programie znajdą się również m.in. rekonstrukcje historyczne, wycieczki tematyczne oraz rejsy forteczne po Warcie. Poruszanie się między poszczególnymi fortami będzie ułatwiać „forteczna linia autobusowa”.

W ubiegłym roku w Dniach Twierdzy Poznań wzięło łącznie udział ok. 14-15 tys. osób. Tegoroczna 7. edycja wydarzenia odbędzie się 24 i 25 sierpnia.