Niech żyje Polska!

  

Sierpień obfituje w wiele patriotycznych uroczystości. Jesteśmy świeżo po wspaniałej defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego w Katowicach. Wspominaliśmy też 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W tych dniach 90. rocznicę urodzin obchodziłaby Anna Walentynowicz, matka Solidarności. Przed nami kolejne wspomnienie Sierpnia’80, zaraz potem okrągła rocznica wybuchu II wojny światowej. Czy warto tak obficie i uroczyście świętować?

Zdecydowanie tak, bo pamięć jest wdzięcznością serca. Poza tym takie uroczystości stwarzają okazję do zaprezentowania naszej dumy z ojczystej historii i teraźniejszości. O tym, że tak jest, świadczą chociażby tłumy w Katowicach i na innych uroczystościach. Nasze świętowanie i pamięć o bohaterach narodowych wyróżniają nas na tle innych państw europejskich. Potwierdzają, że nie zapominamy o naszych korzeniach, pamiętamy, skąd jesteśmy, i dlatego z nadzieją patrzymy w przyszłość.

W przyszłą sobotę 24 sierpnia w Starogardzie Gdańskim z inicjatywy miejscowego klubu „Gazety Polskiej” rozpoczną się dwudniowe uroczystości kolejnej odsłony akcji „Serce dla Inki”. Bez środowisk patriotycznych, kibiców i naszych Czytelników ta akcja nigdy nie przybrałaby takiego rozmachu. Zaraz po Starogardzie Gdańskim serce dedykowane sanitariuszce 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej odsłonimy w szkole salezjańskiej w Ostródzie (3 września) i w jednym z kościołów w Gostyninie (29 września), natomiast ostatnie w tym roku lub na początku przyszłego – w Londynie. W kolejce czekają już kolejni chętni do włączenia się w naszą akcję.

Uroczystości w Starogardzie Gdańskim zapowiadają się imponująco. W sobotę ruszy rajd rowerowy spod stadionu miejskiego im. Kazimierza Dejny. W kasynie oficerskim o 15.30 odbędzie się wernisaż wystawy poświęconej „Ince” oraz panel z udziałem moim i Piotra Szubarczyka. Natomiast o godz. 17.40 na starogardzkim rynku rozpocznie się patriotyczny koncert, na którym usłyszymy Jana Pietrzaka, Pawła Piekarczyka, Bartłomieja Kurowskiego, Przemysława Majewskiego, Tadka Polkowskiego i Andrzeja Kołakowskiego. Odbędzie się też panel z udziałem moim i Piotra Szubarczyka. Centralne uroczystości czekają nas w niedzielę. Rozpocznie je Apel Pamięci i przemarsz do kościoła św. Katarzyny, gdzie po mszy świętej odsłonimy kolejne „Serce dla Inki”.

Bardzo się cieszę z tak bogatego programu, wokół którego od dłuższego już czasu krzątał starogardzki klub „Gazety Polskiej” z Sebastianem Kucharczykiem na czele, bo uroczystości są zarazem okazją do podziękowania osobie, która dla przywrócenia pamięci o Danucie Siedzikównie zrobiła bardzo wiele, o ile nie najwięcej. Mowa o Piotrze Szubarczyku ze Starogardu Gdańskiego, który po wielu latach pracy w gdańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej oraz działalności dziennikarskiej cieszy się od niedawna emeryturą. Piotr jako pierwszy opisał historię „Inki” w prasie, dotarł do jej rodziny, spisywał relacje, propagował naszą bohaterkę na niezliczonych spotkaniach z młodzieżą szkolną, harcerską, także kibicowską. Brał udział w większości uroczystości upamiętniających sanitariuszkę od „Łupaszki”, organizowanych w całej Polsce. „Serce dla Inki” w Starogardzie to czas podziękowania za to niezwykłe zaangażowanie naszego przyjaciela Piotra Szubarczyka!

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts