Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku

Wamsy, szustokory, żupan i kontusz, sukieneczki, maleńkie mitenki, czepeczki i buciki… to wszystko zobaczymy na niezwykłej wystawie ubiorów dziecięcych w Muzeum Pałacu w Wilanowie! Wystawa jest efektem konkursu „Ubiory dziecięce od XVII do XIX wieku” organizowanego w ramach projektu „Wilanów dla Młodych Talentów”. Młodzi uczniowie i absolwenci szkół krawieckich oraz pasjonaci krawiectwa historycznego przygotowywali swoje prace, czyli rekonstrukcje historycznych strojów dla dzieci. Zadanie konkursowe polegało na jak najwierniejszym odtworzeniu ubioru dziecięcego – zgodnie ze stylem i gustem wybranej epoki. 

Winterhalter FRANZ XAVER, Portret Elżbiety Krasińskiej z dziećmi, 1853
Muzeum-Pałac w Wilanowie, Warszawa

Aby uczestnikom łatwiej było się zmierzyć z trudnym i wymagającym zadaniem konkursowym, pracownicy Muzeum Pałacu w Wilanowie wraz z partnerami z Muzeum Narodowego w Warszawie przygotowali liczne wykłady, warsztaty i konsultacje. Uczestniczący w nich młodzi artyści mieli okazję obejrzeć zabytkowe tkaniny i ubiory dziecięce, poznać sekrety dawnego kroju i szycia oraz sposoby wykończenia ubiorów, przeanalizować zmiany konstrukcyjne zachodzące w modzie na przestrzeni wieków, a także obejrzeć akcesoria mody dziecięcej. Mogli zdobyć wiedzę na temat sposobów odtwarzania dawnych ubiorów z wykorzystaniem współczesnych tkanin i pasmanterii.

Ekspozycja prac we wnętrzach pałacu wilanowskiego to wielki prestiż i wyróżnienie dla młodych twórców, którzy podjęli trud na rzecz własnego rozwoju i znaleźli interesujący sposób na realizację swoich marzeń oraz pasji, odtwarzając dziecięce ubiory z minionych epok.

 

 

 Źródło: wilanow-palac.pl

#ubiory dziecięce #XVII-XIX wiek #Wilanów #pałac #wystawa #konkurs

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo