Prof. Binienda przyjęty brawami na Politechnice

Falą oklasków przyjęło międzynarodowe grono naukowców wykład prof.

Falą oklasków przyjęło międzynarodowe grono naukowców wykład prof. Wiesława Biniendy z Uniwersytetu w Akron (USA) poświęconego przyczynom katastrofy polskiego samolotu TU-154M w Smoleńsku.

Wystąpienie było częścią francusko-polskiego seminarium mechaniki w Instytucie Podstaw Budowy Maszyn Politechniki Warszawskiej (PW).

Profesor Binienda, absolwent PW wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych, należy obecnie do grona profesorów honorowych USA. Ten tytuł ma zaledwie 5 proc. kadry profesorskiej pracującej w Stanach Zjednoczonych.

Binienda przedstawił efekt swoich badań przeprowadzonych w laboratoriach USA z użyciem najnowocześniejszego sprzętu. Za pomocą symulacji komputerowych weryfikował tezę zawartą w rosyjskim raporcie MAK, jakoby to uderzenie w brzozę i oderwanie w wyniku tego skrzydła było bezpośrednią przyczyną katastrofy. Badania jednoznacznie wykazały, iż brzoza nie mogła przeciąć skrzydła samolotu.

Prof. Binienda zaznaczył, iż symulację przeprowadzał w różnych warunkach, zmieniając parametry wytrzymałości drzewa i skrzydła samolotu. Za każdym razem efekt był ten sam.

Binienda wyraził zdziwienie, że jego badania poddawane są w Polsce krytyce w mediach, a środowisko naukowe do tej pory nie zmobilizowało się do przedstawienia właściwości drzew brzozy (charakterystycznej dla nich krzywej naprężeń względem odkształceń). Do badań naukowych nie udostępniono do tej pory szczegółowych danych z dokumentacji samolotu TU-154M.
 

 

Źródło:

Maciej Marosz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo