Archiwum legionisty, założyciela Banku PKO dla Muzeum Historii Polski

/ muzhp.pl

  

19 sierpnia w Warszawie odbędzie się przekazanie Muzeum Historii Polski archiwum legionisty, założyciela i prezesa Banku Polskiej Kasy Opieki S.A., Henryka Grubera. Kolekcja, która zostanie podarowana do zbiorów Muzeum Historii Polski przez panią Mathilde Gruber z Urugwaju – synową Henryka Grubera, legionisty, ochotnika wojny polsko-bolszewickiej, ale przede wszystkim ekonomisty i prezesa PKO, który uczynił z tej instytucji najnowocześniejszy polski bank –  przechowywana przez ostatnie 70 lat w archiwum rodziny Gruberów, stanowi prawdziwe odkrycie historyczne.

Tworzą ją dokumenty i fotografie o niezwykle istotnej wartości historycznej, m.in. pisma Józefa Piłsudskiego, Ignacego Mościckiego, Edwarda Rydza-Śmigłego, Stanisława Wojciechowskiego, a także ministrów skarbu z lat 1918 – 1939 i okresu II wojny światowej. Prawdziwym rarytasem pośród archiwaliów jest dekret Ministra Skarbu Gabriela Czechowicza z 1928 r., poruczający kierownictwo Pocztowej Kasy Oszczędności Henrykowi Gruberowi. Całe archiwum Gruber wywiózł w 1939 roku z Polski do Paryża, a stamtąd po klęsce Francji zabrał do Ameryki Południowej, w której osiadł do końca życia.

Podczas spotkania odbędzie się również zapowiedź publikacji „Wspomnienia i Uwagi” Henryka Grubera, której reedycja zaplanowana jest przez Muzeum Historii Polski we współpracy z PKO BP na przyszły rok. To niezwykle interesujący tekst prezentujący działalność wyjątkowego człowieka. Do tej pory wspomnienia te – mimo iż stanowią fascynującą opowieść o życiu, a przede wszystkim działalności Grubera – były praktycznie niedostępne dla szerszego odbiorcy. Powinna to zmienić planowana publikacja, a opracowany naukowo tekst przybliży tę postać.

Tadeusz Wittlin tak pisał o „Wspomnieniach”:

Książka Grubera (…) napisana jest z rozmachem, polotem i wdziękiem, lekko i inteligentnie, ze swobodą pióra i bezsprzecznym zacięciem pióra, o co nikt z nas, ówczesnej cyganerii warszawskiej, nigdy nie posądziłby prezesa PKO. Uważaliśmy go bowiem za Harpagona – skąpca Moliera, kupca weneckiego, liczykrupę i dusigrosza, tudzież petenta z tajemniczej Wall Street, słowem za wszystko, co kto chce, tylko nie artystę. Okazało się, że myliliśmy się całkowicie. 

Dwutomowa edycja w ramach serii Muzeum Historii Polski pt. „100-lecie niepodległości. Wspomnienia i pamiętniki” zawierać będzie pełny tekst „Wspomnień” oraz kilkanaście unikalnych ilustracji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: muzhp.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Koszalin: ruszył proces gangu narkotykowego

/ Pixabay

  

Przed Sądem Okręgowym w Koszalinie ruszył proces 37-letniego Tomasza L., oskarżonego o zorganizowanie gangu narkotykowego, oraz 13 domniemanych członków tej grupy. Sąd wznowił przerwaną w poniedziałek rozprawę, wcześniej odraczaną. Wyjaśnienia składał główny oskarżony.

Zorganizowana grupa przestępcza miała działać w województwie zachodniopomorskim, z którego pochodzą wszyscy oskarżeni, od 2013 r. do czerwca 2017 r. Według prokuratury, grupa wprowadziła do obrotu w Białogardzie, Kołobrzegu, Karlinie i Czaplinku co najmniej 42 kg marihuany, 13 kg amfetaminy, 350 g mefedronu i 1300 tabletek extasy - łącznej wartości ponad 2,2 mln zł.

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Joanna Struś–Prokop odczytała w sali rozpraw akt oskarżenia. Tomasza L. oskarżyła o kierowanie grupą przestępczą, która wprowadzała do obrotu znaczne ilości narkotyków, a pozostałe osoby o udział w tej grupie. Struś-Prokop miała to zrobić na poniedziałkowej rozprawie, ale ta - wcześniej już odraczana - została przerwana ze względu na niestawiennictwo jednego z obrońców.

Przed sądem wyjaśnienia składał główny oskarżony Tomasz L. z Białogardu. Przed zatrzymaniem zarządzał firmą transportową żony. Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Zaznaczył, że "nie wywodzi się z nizin społecznych", a jego status finansowy przez lata "się poprawił", nie miał zatem powodów, by "zajmować się narkotykami". Przyznał, że incydentalnie kupował papierosy bez akcyzy czy tabletki meldonium, by podnieść wydolność organizmu.

Jego zdaniem rozmowy telefoniczne, które prowadził ze znajomymi, w tym współoskarżonymi, pozyskane podczas działań operacyjnych przez policję, "są wyrwane z kontekstu", "są w nich cytaty z gazet, z filmów", nie "mają formy nakazu, trybu zastraszania", "to rozmowy między znajomymi". Poinformował, że mimo aresztowania zgromadził część dokumentów, które potwierdzą zasadność prowadzonych rozmów i dowiodą, iż "dotyczyły wyłącznie spraw firmowych i przysług koleżeńskich", m.in. odbierania faktur, robienia zakupów do firmy.

Zaznaczył, że nie stosował wobec pozostałych oskarżonych gróźb, przemocy psychicznej czy fizycznej. Przyznał, że miał ofertę przewozu narkotyków, ale jej nie przyjął.

Oskarżony podtrzymał treść protokołów z przesłuchań w śledztwie, które przeczytał sędzia. Nie ustosunkował się w nich do treści odtwarzanych mu rozmów telefonicznych i obciążających go zeznań innych podejrzanych.

Prokuratura Okręgowa w Koszalinie oskarżyła Tomasza L. o zorganizowanie i kierowanie grupą przestępczą, a 15 innych osób o udział w niej. Poza tym oskarżonych było także pięć osób, które - według prokuratury - nie były członkami grupy.

W marcu te 21 osób stanęło przed sądem. Sędzia Katzig poinformował wówczas o możliwości zakończenia sprawy poprzez poddanie się karze. Skorzystanie tego zadeklarowali oskarżeni niebędący członkami grupy i trzej jej członkowie. Sąd wyłączył wtedy do odrębnego rozpoznania postępowania wobec 8 osób. Wobec trzech zapadły już wyroki. Jedna z tych osób została skazana na bezwzględne więzienie, dwie mają wyroki w zawieszeniu. Sprawę czterech oskarżonych rozpoznaje sąd w Drawsku Pomorskim. Natomiast sprawa jednego z domniemanych członków grupy przestępczej została ponownie włączona do procesu gangu, bo ostatecznie nie doszło do dobrowolnego poddania się karze.

Zorganizowanie lub kierowanie grupą przestępczą jest zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności, udział w niej - do 5 lat więzienia, a za wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków grozi do 12 lat w zakładzie karnym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl