Jest nadzieja na ekshumacje na Ukrainie. Karczewski: porozmawiam z prezydentem Zełenskim

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Będę rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o sprawie ekshumacji. Myślę, że w niedługim czasie dojdzie do zgody i rozpoczęcia prac ekshumacyjnych, bo musimy znaleźć wszystkie groby: legionistów, z 1920 r., groby z 1939 r. i z rzezi wołyńskiej, z 1943 r. - oświadczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Karczewski wziął dziś udział w pogrzebie młodego ukraińskiego żołnierza, który zginął w Ługańsku. Marszałek Senatu złożył kwiaty na grobie zabitego żołnierza.

"Dowiedziałem się dzisiaj, że w sąsiedniej wiosce, Wołczecku, odbywa się pogrzeb młodego, dwudziestoletniego żołnierza-ochotnika, który zginął w Donbasie. Dołączyłem się do żegnających i oddałem mu hołd, razem z ambasadorem Bartoszem Cichockim"

– powiedział Karczewski.

Jak zaznaczył, jego obecność "była po to, by oddać cześć poległemu żołnierzowi, złożyć kondolencje rodzinie, ale też by pokazać Europie i światu, że tu giną młodzi ludzie, że tu toczy się wojna, która powinna być jak najszybciej zakończona".

Marszałek Senatu podkreślił, że podczas rozmów z władzami lokalnymi poruszono temat konfliktu z Rosją: 

"Mówiłem o tym, że pamiętamy o tej sprawie i że Polsce zależy na tym, by Ukraina skróciła drogę do członkostwa w UE i NATO, i że będziemy dla nich orędownikiem na tej drodze".

"Sam niebawem spotkam się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ja będę mówił o Kostiuchnówce, o tym, że dialog prowadzony przez harcerzy musi trwać, ale również powinien trwać dialog polityczny, który prowadzi do dobrych efektów" – powiedział Karczewski.

"Widzę jaka wielka jest potrzeba, wielkie oczekiwanie z naszej strony, a i władze lokalne nie maja nic przeciwko temu, myślę więc, że w niedługim czasie dojdzie do zgody i do rozpoczęcia prac ekshumacyjnych, bo musimy znaleźć wszystkie groby – legionistów, z 1920 r., groby z 1939 r. i z rzezi wołyńskiej, z 1943 r."

- oznajmił.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

PiS zdobyło najwięcej głosów w okręgu koszalińskim

/ Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

  

PiS uzyskało najlepszy wynik wyborczy do Sejmu w okręgu nr 40, obejmującym m.in. Koszalin - wynika z oficjalnych danych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych opublikowanych na stronach PKW. Partia zdobyła 36,83 proc. głosów, wyprzedzając Koalicję Obywatelską.

Na kandydatów PiS zagłosowało 100 078 wyborców (36,83 proc.), a Koalicji Obywatelskiej 87 799 (32,31 proc.). Trzeci wynik w okręgu nr 40 uzyskał KW SLD, na który zagłosowało 41 943 wyborców (15,44 proc.).

PSL- Koalicja Polska uzyskał 25 632 głosy, co daje mu poparcie na poziomie 9,43 proc. Próg wyborczy w okręgu koszalińskim przekroczył również KW Konfederacja Wolność i Niepodległość. Otrzymał 16 259 głosów (5,98 proc.).

W okręgu nr 40, obejmującym powiaty: białogardzki, choszczeński, drawski, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, szczecinecki, świdwiński, wałecki oraz Koszalin, do obsadzenia jest 8 mandatów poselskich.

Na liście PiS najwięcej głosów zdobył europoseł minionej kadencji, wcześniej kilkukrotnie wybierany do Sejmu, lekarz endokrynolog Czesław Hoc (zdobył 33 083 głosy). Kolejny wynik uzyskał poseł i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker (22 116 głosów), po nim uplasowali się poseł i wiceminister środowiska Małgorzata Golińska ( 16 497 głosów) i wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz (7 937 głosów).

Do Hoca należy też najlepszy wynik spośród wszystkich list w okręgu koszalińskim.

Wysokie wyniki uzyskali też kandydaci do Sejmu Koalicji Obywatelskiej. Lider ustępujący senator Piotr Zientarski (PO) otrzymał 18 771 głosów. Kolejni na liście KO sekretarz miasta Koszalin Tomasz Czuczak zdobył 10 121 głosów, a poseł Marek Hok 11 572 głosy. Ostatni z listy były burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas uzyskał 10 280 głosów.

Z listy KW SLD zdecydowanie najlepszy wynik uzyskała jej liderka dziennikarka Małgorzata Prokop-Paczkowska z Wiosny. Zdobyła 15 300 głosów. Z KW PSL – Koalicja Polska najwięcej głosów dostał Radosław Lubczyk (6 112), a z Konfederacji – Krzysztof Chmielewski (7 263 proc.). Obaj byli liderami list. Frekwencja wyborcza w okręgu koszalińskim wyniosła 55,46 proc.

W poprzednich wyborach w tym okręgu wygrała PO przed PiS, uzyskując 29,02 proc. głosów. PiS miał poparcie 27,58 proc. Ostatecznie obie partie wprowadziły wówczas do Sejmu po trzech posłów, po jednym mandacie uzyskały Nowoczesna i Kukiz’15.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl