„Koperta życia” zawiera m.in. informacje na temat chorób, listę przyjmowanych leków, a także dane chorego. Są w niej umieszczane również numery telefonów do lekarza prowadzącego i do członków rodziny.

„Koperty umieszcza się na, lub w lodówce, pakiet jest bowiem wyposażony w magnesy. Dlaczego właśnie tutaj? Bo to wyposażenie jest praktycznie w każdym domu i mieszkaniu, a dzięki swoim rozmiarom jest też łatwe do odnalezienia dla przybyłych do chorego, najczęściej nieprzytomnego, służb medycznych”

– wskazuje wągrowiecki magistrat.

Koperty przygotowane są przede wszystkim z myślą o osobach przewlekle chorych, starszych i samotnych. Odbierać je można m.in. osobiście w ratuszu. Mieszkańcy, którzy nie mogą samodzielnie odebrać pakietu, np. z przyczyn zdrowotnych, mogą się skontaktować z Urzędem Miejskim w Wągrowcu; wówczas „Koperta życia” zostanie dostarczona przez pracownika Urzędu Miejskiego.

„Koperty" rozdawane są bezpłatnie także przy okazji cyklicznych spotkań „Porozmawiajmy o Wągrowcu”. Dotychczas władze miasta przekazały już ponad 100 takich pakietów mieszkańcom.

Podobne rozwiązanie, skierowane dla osób chorych, starszych i samotnych, funkcjonuje również w stolicy województwa. W Poznaniu seniorzy korzystają z „Pudełka życia”, które również zostało pomyślane jako cenne dla ratowników medycznych źródło informacji o przebytych przez seniora chorobach czy przyjmowanych lekach. W karcie informacyjnej w pudełku znajdują się zarówno dane dotyczące stanu zdrowia, jak i informacje o osobach, które należy powiadomić w razie potrzeby.

Tubę z kartą w środku senior powinien trzymać w lodówce, a jej drzwi oznacza się specjalną naklejką. W ten sposób ratownicy wiedzą, gdzie szukać dokładnych informacji o domowniku.