Błaszczak o roli żołnierzy WOT. "Wy tacy jesteście. Jesteście wierni Polsce"

Mariusz Błaszczak / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

"To wy będziecie wspierać wojska operacyjne w razie takiej potrzeby" - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas przysięgi żołnierzy wojsk obrony terytorialnej w katowickim Nikoszowcu. "To wy jesteście wierni Polsce" - podkreślił.

"Jestem pewien, że bezpieczeństwo naszej ojczyzny powierzone jest w dobre ręce - wasze ręce"

- mówił Błaszczak żołnierzom WOT.

"Jesteście świetnie przygotowani, żeby nieść pomoc tym którzy pomocy będą potrzebować, jesteście zawsze blisko, jesteście zawsze gotowi"

- mówił Błaszczak o żołnierzach nowej formacji. Przypomniał, że w przypadku klęsk żywiołowych to oni będą wspomagać strażaków, będą nieść pomoc tym, którzy tej pomocy będą potrzebować.

"Oby nigdy nie było wojny, ale w sytuacji takiego zagrożenia, to właśnie wy będziecie wspierać wojska operacyjne. To jest bardzo ważna rola, bo wy doskonale znacie teren, na którym przyjdzie wam operować"

- mówił szef MON.

"To jest teren, na którym żyjecie, to jest teren, na którym mieszkacie, więc stanowicie doskonałe uzupełnienie umiejętności i możliwości wojsk operacyjnych"

- podkreślił.

Przypomniał, że w czwartek ulicami Katowic przeszła defilada pod hasłem "Wierni Polsce".

"Wy tacy jesteście. Jesteście wierni Polsce"

- ocenił.

"Gdy rozmawiałem z ludźmi po defiladzie, wszyscy byli zachwyceni, wszyscy byli dumni z tego, że Dzień Wojska Polskiego odbył się właśnie tu - na Śląsku, w Katowicach. Wszyscy byli dumni z tej tradycji, która nawiązuje do powstań śląskich"

- mówił Błaszczak.

"Ta data - dzień wybuchu I powstania śląskiego, to jest przykład poświęceń waszych dziadów i pradziadów, to jest przykład miłości ojczyzny, miłości aż do śmierci, bo przecież powstańcy śląscy ryzykowali swoim zdrowiem i życiem"

- przypomniał.

"Ryzykowali dlatego, że pragnęli, aby Śląsk stał się częścią odradzającej się Polski - i tak się stało"

- dodał.

Przypomniał, że zadaniem żołnierzy WOT jest dbanie o bezpieczeństwo kraju.

"Jestem pewien, że bezpieczeństwo naszej ojczyzny powierzone jest we właściwe ręce wasze ręce"

- powiedział minister.

"No i patron, którego postawa też zobowiązuje - patron, który był bardzo aktywnym uczestnikiem - co prawda trzeciego powstania śląskiego - ale który niewątpliwie przyczynił się swoją postawą, swoja służbą do tego, że Śląsk stał się częścią Polski, do tego, że marzenia pokoleń zostały spełnione"

- mówił Błaszczak o patronie 13 Śląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Tadeuszu Puszczyńskim, ps. "Konrad Wawelberg".

"Żołnierze - liczymy na was. Żołnierze - jestem pewien, że będziecie wykonywać swoje obowiązki w sposób doskonały"

- podsumował wystąpienie szef MON.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Aż tylu dziennikarzy zginęło w ciągu ostatnich 12 lat! Te dane naprawdę dają do myślenia...

zdjęcie ilustracyjne / Swadhin Das; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Z najnowszych danych ONZ wynika, że w ciągu ostatnich 12 lat na całym świecie życie straciło ponad 1000 dziennikarzy. W Parlamencie Europejskim odbyła się debata plenarna, w ramach której eurodeputowani podsumowali działania podejmowane na rzecz ochrony ludzi mediów. Z niezwykle mocnym apelem wystąpiła w imieniu grupy EKR europoseł PiS Anna Fotyga. „Wzywam do użycia wszelkich dostępnych instrumentów by położyć kres bezkarności osób popełniających przestępstwa wobec dziennikarzy ” - mówiła.

Podczas trwającej w Brukseli mini sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, europosłowie dyskutowali na temat sposobów ochrony dziennikarzy.

Jak się dowiedzieliśmy, posłowie podsumowali dotychczasowe działania na rzecz ochrony osób wykonujących ten zawód oraz przeciwstawili się poczuciu bezkarności na świecie, a także zaproponowali kolejne środki zapobiegające przemocy wobec dziennikarzy. 
 
Oddaję hołd dziennikarzom z całego świata, a w szczególności tym, którzy zdają relacje z obszarów objętych konfliktami, jak również dziennikarzom śledczym, którzy rzucają wyzwanie autokratycznym lub skorumpowanym reżimom.
- mówiła Anna Fotyga.

Eurodeputowana PiS podkreśla, że bez zapewnienia bezpiecznych warunków pracy dziennikarzom będziemy mieć do czynienia z chaosem i dezinformacją.
 
Dlatego dzisiaj, w Międzynarodowy Dzień Walki z Bezkarnością za Przestępstwa wobec Dziennikarzy, musimy pamiętać o tych, którzy stracili życie.
- zaznaczyła była szefowa polskiej dyplomacji.
 
Fotyga zwróciła uwagę na dane UNESCO, które wskazują, że do przestępstw tych dochodzi w szczególności w krajach arabskich, Ameryce Łacińskiej, Azji i Afryce. Niestety, jak zauważyła europoseł Anna Fotyga, takie przypadki mają miejsce również na terenie krajów należących do Unii Europejskiej. Anna Fotyga wspomniała nazwiska dwóch dziennikarzy zamordowanych niedawno w Europie – maltańskiej reporterki Daphne Galizii oraz słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka.
 
Wzywam do zwiększenia wysiłków i użycia wszelkich dostępnych instrumentów by wyeliminować bezkarność sprawców tych czynów.
- apelowała Fotyga.

Była szefowa polskiej dyplomacji ujawniła, że obecnie aż 90% przypadków przestępstw wobec dziennikarzy nadal pozostaje bezkarnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, EKR

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl