T. Sakiewicz: "Z Polakami można wszystko, ale do pewnego momentu. A potem bierzemy szablę - i bolszewika goń!"

Tomasz Sakiewicz / screen Telewizja Republika

  

Gdy Europa pogrąża się w kryzysie, my sobie radzimy. ale też widzimy ostatnie wydarzenia - gdy Polacy powiedzieli "nie" lewackiej rewolucji. Postawiliśmy się i okazało się, że można - społeczeństwo znów mobilizuje się i znowu mówi "nie", "dosyć". (...) Polacy tak mają - z nami można wszystko, ale do pewnego momentu. A potem bierzemy szablę - i bolszewika goń! - powiedział dzisiaj podczas rozpoczęcia patriotycznego festynu "Nam twierdzą będzie każdy próg" Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

Dzisiaj o godzinie 18.00 w Teatrze Palladium w Warszawie rozpoczął się patriotyczny festyn "Nam twierdzą będzie każdy próg" z okazji 99. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r. 

Podczas rozpoczęcia imprezy, Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie", przypomniał o cyklicznej formie wspólnego śpiewania 3 maja oraz 15 sierpnia.

- Spotykamy się w różnych miejscach, najczęściej na placu Teatralnym, czasami tutaj, czasem gdzieś indziej, żeby uczcić to wielkie wydarzenie. Tym wielkim wydarzeniem jest polska niepodległość, to żeśmy Polskę obronili, nasi przodkowie, nasi dziadowie, w tym mój dziadek, legionista, w 1920 r. brał udział w wojnie z bolszewikami, ale myślę, że każdy w rodzinie ma kogoś, kto zasłużył się, kto był, kto wspierał, chciał pomóc i pomagał

- mówił redaktor Sakiewicz.

- Polska nie przestaje zachwycać, Polska nie przestaje zadziwiać. Wtedy [w 1920 r.] zadziwiliśmy całą Europę, bo wydawało się, że już jest po Polsce, że czerwona zaraza zajmie Polskę i pójdzie dalej, przez Niemcy, Francję i ta nieuchronność historii spowoduje, że wszystko potoczy się w takim kierunku, jak opisywał to Marks czy Lenin. Nie udało się, bo po drodze stanęli Polacy i dzisiaj zachwycamy, zadziwiamy świat

- dodał.

Szef "Gazety Polskiej" przywołał również niedawne wydarzenia związane m.in. ze wsparciem dla metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego. 

- Dzisiaj Polska jest, jak napisał kilka dni temu jeden z niemieckich dzienników, krajem cudu gospodarczego. Gdy Europa pogrąża się w kryzysie, my sobie radzimy. ale też widzimy ostatnie wydarzenia - gdy Polacy powiedzieli "nie" lewackiej rewolucji, postawiliśmy się i okazało się, że można - mobilizuje się i znowu mówi "nie", "dosyć". To wyszło też poza granice. Episkopaty wielu krajów na świecie, szczególnie Międzymorza, stanęły po tej samej stronie. Polacy tak mają - z nami można wszystko, ale do pewnego momentu. A potem bierzemy szablę - i bolszewika goń! 

- powiedział Tomasz Sakiewicz.

W programie koncertu "Nam twierdzą będzie każdy próg", który wraz z Dominiką Chorosińską prowadzi Jan Przemyłski, znajdują się piosenki o wolności, o umiłowaniu ojczyzny i te opowiadające o polskim bohaterstwie. Wśród artystów pojawią się Dariusz "Maleo" Malejonek, Ludmiła Małecka, Leszek Czajkowski, Bartłomiej Kurowski, Sylwester Domański i Norbert „Smoła” Smoliński. Kierownikiem muzycznym przedsięwzięcia jest Artur Grudziński. 

Transmisja z wydarzenia dostępna jest na antenie TV Republika oraz portalu telewizjarepublika.pl.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Niezależne Media. Imprezę dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2019". Koncert medialnie wspierają: tygodnik „Gazeta Polska”, dziennik „Gazeta Polska Codziennie”, portal Niezależna.pl i Telewizja Republika.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowacji: Nigdy nie zgodzę się na zmuszanie do przyjmowania imigrantów

Zdjęcie ilustracyjne / By Irish Defence Forces - https://www.flickr.com/photos/dfmagazine/18898637736/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41045858

  

Premier Słowacji Peter Pellegrini zapowiedział dzisiaj, że na spotkaniach Rady Europejskiej nigdy nie zgodzi się z propozycją, która w jakimkolwiek stopniu zmuszałaby jego kraj do przyjmowania migrantów. Odrzucił również system automatycznej redystrybucji.

Urząd premiera poinformował, że takie same stanowisko mają prezentować wszyscy członkowie gabinetu podczas unijnych spotkań.

Premier uznał też, że oświadczenia dotyczące karania państw niechcących przyjmować migrantów są nie na miejscu w czasie, gdy poszukiwane jest rozwiązanie opierające się na zasadzie konsensusu.

Takie rozwiązanie, napisała agencja TASR, powinno być zrównoważone, systemowe i powinno dotyczyć przyczyn i źródeł migracji, a nie konsekwencji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas spotkania w środę w Rzymie z premierem Włoch Giuseppe Contem poparł wprowadzenie automatycznego europejskiego mechanizmu przyjmowania imigrantów, ich redystrybucji oraz skutecznego odsyłania, aby Włochy czy Malta nie ponosiły pełnej odpowiedzialności za osoby przybywające do Europy przez Morze Śródziemne. Na spotkaniu poruszono także kwestię kar finansowych dla tych krajów, które odmawiają udziału we wspólnej polityce migracyjnej.

Także słowackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sobotę oświadczyło, że Słowacja jest przeciwna jakiemukolwiek systemowi rozdziału migrantów.

„Taki system w przeszłości okazał się niefunkcjonalny, co więcej, zachęcałby migrantów do podjęcia ryzykownej drogi do Europy przez Morze Śródziemne, i tym samym oznaczałby wsparcie siatek przemytniczych, które na tym zarabiają”

– skomentował informacje z Rzymu szef departamentu prasy MSZ Juraj Tomaga.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl