Dzisiaj o godzinie 18.00 w Teatrze Palladium w Warszawie rozpoczął się patriotyczny festyn "Nam twierdzą będzie każdy próg" z okazji 99. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r. 

Podczas rozpoczęcia imprezy, Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie", przypomniał o cyklicznej formie wspólnego śpiewania 3 maja oraz 15 sierpnia.

- Spotykamy się w różnych miejscach, najczęściej na placu Teatralnym, czasami tutaj, czasem gdzieś indziej, żeby uczcić to wielkie wydarzenie. Tym wielkim wydarzeniem jest polska niepodległość, to żeśmy Polskę obronili, nasi przodkowie, nasi dziadowie, w tym mój dziadek, legionista, w 1920 r. brał udział w wojnie z bolszewikami, ale myślę, że każdy w rodzinie ma kogoś, kto zasłużył się, kto był, kto wspierał, chciał pomóc i pomagał

- mówił redaktor Sakiewicz.

- Polska nie przestaje zachwycać, Polska nie przestaje zadziwiać. Wtedy [w 1920 r.] zadziwiliśmy całą Europę, bo wydawało się, że już jest po Polsce, że czerwona zaraza zajmie Polskę i pójdzie dalej, przez Niemcy, Francję i ta nieuchronność historii spowoduje, że wszystko potoczy się w takim kierunku, jak opisywał to Marks czy Lenin. Nie udało się, bo po drodze stanęli Polacy i dzisiaj zachwycamy, zadziwiamy świat

- dodał.

Szef "Gazety Polskiej" przywołał również niedawne wydarzenia związane m.in. ze wsparciem dla metropolity krakowskiego, abp. Marka Jędraszewskiego. 

- Dzisiaj Polska jest, jak napisał kilka dni temu jeden z niemieckich dzienników, krajem cudu gospodarczego. Gdy Europa pogrąża się w kryzysie, my sobie radzimy. ale też widzimy ostatnie wydarzenia - gdy Polacy powiedzieli "nie" lewackiej rewolucji, postawiliśmy się i okazało się, że można - mobilizuje się i znowu mówi "nie", "dosyć". To wyszło też poza granice. Episkopaty wielu krajów na świecie, szczególnie Międzymorza, stanęły po tej samej stronie. Polacy tak mają - z nami można wszystko, ale do pewnego momentu. A potem bierzemy szablę - i bolszewika goń! 

- powiedział Tomasz Sakiewicz.

W programie koncertu "Nam twierdzą będzie każdy próg", który wraz z Dominiką Chorosińską prowadzi Jan Przemyłski, znajdują się piosenki o wolności, o umiłowaniu ojczyzny i te opowiadające o polskim bohaterstwie. Wśród artystów pojawią się Dariusz "Maleo" Malejonek, Ludmiła Małecka, Leszek Czajkowski, Bartłomiej Kurowski, Sylwester Domański i Norbert „Smoła” Smoliński. Kierownikiem muzycznym przedsięwzięcia jest Artur Grudziński. 

Transmisja z wydarzenia dostępna jest na antenie TV Republika oraz portalu telewizjarepublika.pl.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Niezależne Media. Imprezę dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2019". Koncert medialnie wspierają: tygodnik „Gazeta Polska”, dziennik „Gazeta Polska Codziennie”, portal Niezależna.pl i Telewizja Republika.