"Razem okażemy dumę z tego, że jesteśmy Polakami". Szef MON podziękował żołnierzom

  

- To dzień niezwykły. To dzień Wojska Polskiego. Razem będziemy świętować z żołnierzami Wojska Polskiego. Razem okażemy dumę z tego, że jesteśmy Polakami - mówił w Katowicach minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.

Centralne uroczystości Święta Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i innych przedstawicieli władz odbywają się w Katowicach.

Głównym punktem obchodów jest wojskowa defilada "Wierni Polsce", która przejdzie ulicami miasta. 

To dzień niezwykły. To dzień Wojska Polskiego. Razem będziemy świętować z żołnierzami Wojska Polskiego. Razem okażemy dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Będziemy dziękować żołnierzom Wojska Polskiego za ich codzienną służbę 

- mówił minister Mariusz Błaszczak tuż przed rozpoczęciem defilady.

Szef MON dodał, że obchody odbywają się w Katowicach, w "miejscu wyjątkowym, w wyjątkowym czasie".

"Sto lat temu mieszkańcy Górnego Śląska zdecydowali, że chcą być częścią odradzającej się Polski. Dzięki ich poświęceniu, dzięki ich wysiłkowi Górny Śląsk i Śląsk jest nierozerwalnie związany z Polską. Jesteśmy im wdzięczni za ich postawę. Ta postawa patriotyzmu, oddania ojczyźnie jest postawą, która jest wzorem dla dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego"

– powiedział.

Minister wskazał, że Święto Wojska Polskiego odbywa się w rocznice Bitwy Warszawskiej. Bitwy, która – jak akcentował – zmieniła dzieje Europu i świata.

"Dzięki postawie naszych dziadów i pradziadów, nawała bolszewicka została zatrzymana na przedpolach Warszawy. To był niezwykły sukces, to był dowód hartu ducha, dowód odwagi ale także geniuszu marszałka Piłsudskiego, twórcy naszej niepodległości sto lat temu. Jesteśmy wdzięczni im wszystkim, za to, że dziś żyjemy w wolnym kraju; że dziś możemy czerpać z ich postawy i dorobku"

– dodał.

 

Minister złożył podziękowania żołnierzom za ich służbę. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rekordowy wzrost zakażonych w Korei Płd.

/ pixabay.com

  

- W Korei Południowej odnotowano kolejny rekordowy wzrost liczby zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 571 nowych infekcji, tym samym łączny bilans zakażonych wynosi 2337 - poinformowały południowokoreański władze.

AFP zwraca uwagę, że najnowszy wzrost liczby zakażonych w Korei Południowej jest większy od tego, który w piątek odnotowano w Chinach (327), gdzie koronawirus Covid-19 pojawił się po raz pierwszy w grudniu 2019 roku i skąd rozprzestrzenił się na ok. 50 krajów świata.

Prawie połowa zakażeń łączona jest z oddziałem ruchu religijnego Kościół Jezusa Shincheonji (Nowego Nieba i Ziemi) w mieście Daegu na południowym wschodzie kraju.

Do tej pory w Chinach kontynentalnych koronawirusem zakażone zostały 78 824 osoby, spośród których 2788 zmarło. Na świecie odnotowano dotąd 71 przypadków śmiertelnych, w tym najwięcej w Iranie (26), Korei Południowej (13), Włoszech (17) i Japonii (9). W sumie na świecie zakażonych jest ponad 83 tys. ludzi. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts