Tysiące ludzi na ulicach. W Katowicach defilada „Wierni Polsce”

Uroczysta defilada wojskowa, organizowana co roku 15 sierpnia w Warszawie, tym razem odbywa się w Katowicach, dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. W pochodzie bierze udział 2600 żołnierzy. Ulicami miasta idzie ponad 185 pojazdów, w tym czołgi, transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i Dana, samobieżne wyrzutnie rakiet Langusta, wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, zestaw przeciwlotniczy Poprad, samochody HMMWV (popularne humvee).

twitter.com/WCEO_MON

Na niebie zaprezentuje się 60 statków powietrznych, w tym: zespół Biało-Czerwone Iskry, myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. Ramię w ramię z żołnierzami Wojska Polskiego przemaszerują stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Przemarsz wojsk rozpocznie się o godz. 14. Podczas defilady planowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Mimo że główne obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się w Katowicach, to atrakcji z tej okazji nie zabraknie w innych miastach Polski. W Warszawie w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej zostanie zorganizowany piknik wojskowy w stylu retro. Podobne atrakcje będą czekały na odwiedzających pikniki wojskowe w Radomiu, Zielonej Górze, Sochaczewie i Opolu. W innych miejscowościach Polski również planowane są uroczystości w hołdzie obrońcom ojczyzny oraz inicjatywy dla rodzin z dziećmi.

Na defiladę przybyły tłumy Polaków. Jak czytamy w mediach społecznościowych zainteresowanie jest tak ogromne, że uruchomiono dodatkowe połączenia do Katowic.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Katowice #Wierni Polsce #defilada

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo