Andrzej Melak o Bitwie Warszawskiej i rozpoczęciu walk. Wspomina wycieczkę szlakiem Cudu nad Wisłą

Andrzej Melak / niezalezna.pl

  

– Bitwa Warszawska jest jedną z najważniejszych bitew na przestrzeni wieków – mówi w rozmowie z niezalezna.pl Andrzej Melak, poseł PiS, prezes Komitetu Katyńskiego. Melak wspomina czasy gdy jego rodzina słyszała rozpoczynające się walki, jak również wycieczkę szlakiem Cudu nad Wisłą dla Gdańszczan, w tym dla Anny Walentynowicz i Gwiazdów.

Bój z bolszewikami pod Ossowem koło Wołomina rozegrał się 14 sierpnia 1920 r. Był on częścią Bitwy Warszawskiej, w wyniku której Armia Czerwona została zmuszona do odwrotu. Bitwa, która przeszła do historii pod nazwą "Cudu nad Wisłą", uratowała Polskę i kraje Europy Zachodniej przed komunizmem. Lenin dążył bowiem do zajęcia Polski, a następnie wsparcia komunistów niemieckich. Została uznana za osiemnastą, pod względem znaczenia, bitwę w historii świata.

Bitwa pod Ossowem należała do najkrwawszych i najbardziej dramatycznych spośród walk toczonych w obronie stolicy. Wielkim męstwem wykazali się żołnierze Legii Akademickiej. W jej szeregach walczyli nie tylko studenci, ale także młodzież gimnazjalna, harcerze.

„Bitwa Warszawska jest jedną z najważniejszych bitew na przestrzeni wieków, była bitwą z Rosją sowiecką. Z tego powodu, wszystko co dotyczyło zaborów, cara, Związku Radzieckiego czy sowieckiego zawsze było pomijane w polskiej historii czasów powojennych. Był to temat tabu, który w żadnym kontekście nie powinien być i nie był uważany za coś ważnego. Ale Polacy na przekór wszelkim staraniom tych, którzy narzucali ten system, pamiętali, czcili” – mówi Andrzej Melak.

Prezes Komitetu Katyńskiego wspomina czasy młodości. Mówi o rozpoczynających się walkach i modlitwie o zwycięstwo.

– Pamiętam w swojej młodości, moi stryjowie, mój dziadek, ciocia, babcia – mieszkali kilkanaście kilometrów od Ostrowa i Radzymina, w Kawęczynie przy Olszynce Grochowskiej. Oni słyszeli nawałę, która rozpoczynała się już 13 sierpnia. W Warszawie trwały modły i błaganie o pomoc i zwycięstwo

– opowiadał naszej reporterce Andrzej Melak.

Opowiedział, jak w 2001 roku zorganizował z bratem Stefanem wycieczkę szlakiem Cudu nad Wisłą.

– Razem ze Stefanem prowadziliśmy wycieczkę z wybrzeża. Na nasze zaproszenie przyjechali do Warszawy, zwiedziliśmy Powązki, oprowadziliśmy ich po grobach żołnierzy 1920 roku, Powstańców. Byli tu m.in. Anna Walentynowicz, Andrzej Gwiazda. Następnie pojechaliśmy pod Olszynkę Grochowską. Mamy zdjęcia, jak Anna Walentynowicz składała kwiaty – mówił ze łzami w oczach.

Dodał, że następnie był żołniersko-cywilny piknik z pieczeniem kiełbasek. „To są niezapomniane wspomnienia” – powiedział.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Strzelanina w USA. Nie żyją co najmniej dwie osoby

/ twitter.com/screenshot/@MariettaDaviz

  

Co najmniej dwie osoby zginęły w strzelaninie, do jakiej doszło dzisiaj na terenie browaru w amerykańskim mieście Milwaukee - podały lokalne media. Jedna z gazet poinformowała nawet o siedmiu zabitych.

Na razie władze nie potwierdziły informacji lokalnych mediów o ofiarach. Policja poinformowała jedynie o "krytycznym zdarzeniu" w pobliżu firmy Molson Coors, w której pracuje ok. 1400 osób.

Stacje telewizyjne ABC i NBC poinformowały, że browar otoczyły silnie uzbrojone oddziały specjalnych jednostek policji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts