W hołdzie obrońcom ojczyzny. Dziś w Katowicach wielka defilada „Wierni Polsce”

60 statków powietrznych, ponad 180 ciężkich maszyn bojowych oraz blisko 2,6 tys. żołnierzy – tak w tym roku będzie wyglądała wielka defilada pt. „Wierni Polsce”, która dziś przejdzie ulicami Katowic.

twitter.com/MON_GOV_PL

To ta bitwa zatrzymała inwazję komunizmu na Europę Zachodnią. Polsko-bolszewicka batalia rozegrała się na obrzeżach Warszawy między 13 a 25 sierpnia 1920 r. Naczelnym wodzem Wojska Polskiego był Józef Piłsudski. To m.in. na pamiątkę Cudu nad Wisłą 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego.

Uroczysta defilada wojskowa, organizowana co roku 15 sierpnia w Warszawie, tym razem odbędzie się w Katowicach, dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu I powstania śląskiego. W pochodzie weźmie udział 2600 żołnierzy. Ulicami miasta przejedzie ponad 185 pojazdów, w tym czołgi, transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i Dana, samobieżne wyrzutnie rakiet Langusta, wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, zestaw przeciwlotniczy Poprad, samochody HMMWV (popularne humvee).

Na niebie zaprezentuje się 60 statków powietrznych, w tym: zespół Biało-Czerwone Iskry, myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. Ramię w ramię z żołnierzami Wojska Polskiego przemaszerują stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Przemarsz wojsk rozpocznie się o godz. 14. Podczas defilady planowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Mimo że główne obchody Święta Wojska Polskiego odbędą się w Katowicach, to atrakcji z tej okazji nie zabraknie w innych miastach Polski. W Warszawie w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej zostanie zorganizowany piknik wojskowy w stylu retro. Podobne atrakcje będą czekały na odwiedzających pikniki wojskowe w Radomiu, Zielonej Górze, Sochaczewie i Opolu. W innych miejscowościach Polski również planowane są uroczystości w hołdzie obrońcom ojczyzny oraz inicjatywy dla rodzin z dziećmi.

Tradycją już jest, że także media Strefy Wolnego Słowa co roku 15 sierpnia organizują festyn patriotyczny.

Defilada 15 sierpnia br. w Katowicach rozpocznie się o godzinie 14.00 na ul. Bagiennej, przejedzie al. Walentego Roździeńskiego od wiaduktu na ul. Lwowskiej przez Rondo gen. Jerzego Ziętka, aleją W. Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości Ronda Pętli Słonecznej.

LĄDOWA CZĘŚĆ DEFILADY

W pieszej części defilady zobaczymy maszerujących pancerniaków, „specjalsów”, spadochroniarzy, marynarzy i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Defilować będą także pododdziały uczelni wojskowych: Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej, a także formacje proobronne i klasy mundurowe.

Obok żołnierzy Wojska Polskiego przedefilują również żołnierze wojsk sojuszniczych na co dzień stacjonujący w Polsce, a więc żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Na ulicach stolicy aglomeracji śląskiej, pojawi się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP. Wśród pojazdów, które w Katowicach pokaże Wojsko Polskie, zobaczymy m.in.: czołgi Leopard 2 i kołowe transportery opancerzone Rosomak. Będą samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji w Afganistanie oraz wiele innych. Pojawi się także sprzęt wojsk sojuszniczych.

POWIETRZNA CZĘŚĆ DEFILADY

Podniebną defiladę rozpocznie tradycyjnie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie siedmiu maszyn. Następnie pojawią się myśliwce F–16, samoloty TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346 oraz śmigłowce Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8. Nie zabraknie także samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737, które przelecą w eskorcie myśliwców.

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#MON #wojsko #Wierni Polsce #Katowice #defilada

Jan Przemyłski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo