Obchody 99. rocznicy Cudu nad Wisłą w Ossowie

Modlitwą przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki, mszą św. i apelem poległych zostanie w Ossowie (Mazowieckie) uczczona 99. rocznica Bitwy Warszawskiej. Podczas uroczystości zostaną odsłonięte popiersia śp. ks. Romana Indrzejczyka i śp. Arkadiusza Protasiuka.

Mural "Bitwa Warszawska (Cud nad Wisłą)"
Panek//wikipedia

Czwartkowe uroczystości w podwarszawskim Ossowie rozpocznie modlitwa przy Krzyżu Pamięci ks. Ignacego Skorupki. Następnie odsłonięte zostaną popiersia śp. ks. Romana Indrzejczyka i śp. Arkadiusza Protasiuka. Później odbędzie się uroczysta msza św. i apel poległych. Po części oficjalnej obchodów zaplanowano widowisko plenerowe pt. "Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku".

W uroczystościach weźmie udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Jak podkreśla, rok 1920 to nie tylko walka w obronie polskiej niepodległości.

To wojna dwóch światów, dwóch cywilizacji: cywilizacji łacińskiej, chrześcijańskiej – po której stanęli Polacy oraz antycywilizacji, którą niósł ze sobą komunizm. Rok 1920 należy zatem rozpatrywać nie tylko w kategoriach polsko-sowieckich, ale ogólnoeuropejskich i światowych. Lenin po klęsce pod Warszawą w 1920 r. powiedział gorzko: "Tam było do wzięcia wszystko. Tylko Piłsudski i jego Polacy uniemożliwili rozprzestrzenienie się ognia rewolucji na Europę Zachodnią i cały świat"

- zaznacza Kasprzyk.

Bój z bolszewikami pod Ossowem koło Wołomina rozegrał się 14 sierpnia 1920 r. Był on częścią Bitwy Warszawskiej, w wyniku której Armia Czerwona została zmuszona do odwrotu. Bitwa, która przeszła do historii pod nazwą "Cudu nad Wisłą", uratowała Polskę i kraje Europy Zachodniej przed komunizmem. Lenin dążył bowiem do zajęcia Polski, a następnie wsparcia komunistów niemieckich. Została uznana za osiemnastą, pod względem znaczenia, bitwę w historii świata.

Bitwa pod Ossowem należała do najkrwawszych i najbardziej dramatycznych spośród walk toczonych w obronie stolicy. Wielkim męstwem wykazali się żołnierze Legii Akademickiej. W jej szeregach walczyli nie tylko studenci, ale także młodzież gimnazjalna, harcerze.

Polscy żołnierze stawiali pod Ossowem zacięty opór atakującym Rosjanom. Mimo wyczerpania i poważnych strat Polacy poderwali się do kontrataku. Doszło do walk wręcz. Przeważające siły wroga musiały ustąpić. Zwycięstwo zostało jednak drogo okupione. W walkach poległo, zaginęło i zostało rannych ok. 600 żołnierzy.

Ks. Roman Indrzejczyk urodził się 14 listopada 1931 r. w Żychlinie (woj. łódzkie). Na kapłana wyświęcił go w 1956 r. kard. Stefan Wyszyński. Po 13 grudnia 1981 r. przestał się golić na znak żałoby. Nękany przez SB, odprawiał msze za ojczyznę w żoliborskiej parafii Dzieciątka Jezus. Przez 20 lat pełnił funkcję kapelana Szpitala Psychiatrycznego w Tworkach, kolejne kilkanaście lat był proboszczem.

Dwukrotnie był też krajowym duszpasterzem służby zdrowia - w latach 1961-76 i w latach 1989-94. Jako duszpasterz udzielał się także w ruchu ekumenicznym - był członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, przez pewien czas jej wiceprzewodniczącym. Kapelanem prezydenta został 23 grudnia 2005 r. po wyborach wygranych przez Lecha Kaczyńskiego. Chociaż do tej pory do posługi w Pałacu mianowani byli wojskowi kapelani, Lech Kaczyński poprosił Prymasa Polski, by to ks. Indrzejczyk został jego kapelanem. Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

Arkadiusz Protasiuk urodził się 13 listopada 1974 r. w Siedlcach. Był absolwentem Liceum Lotniczego w Dęblinie i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie (1997 r.), ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (1999 r.) oraz studia podyplomowe na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej (2003 r.).

Od 1997 r. służył w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Był pilotem klasy mistrzowskiej, legitymującym się nalotem ogólnym 3528 godzin, w tym 2937 godzin na Tu-154M. W 2005 r. został odznaczony brązowym medalem "Za Zasługi Dla Obronności Kraju". Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Cud nad Wisłą #Bitwa Warszawska

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo