Pielgrzymka obrazem życia człowieka

zdjęcie ilustracyjne / DEZALB CC0

  

Pielgrzymka do Częstochowy jest obrazem pielgrzymiego życia człowieka, które, tak jak pielgrzymka, ma swój początek i cel. Jego początkiem jest chrzest, a celem zbawienie – mówił dziś wieczorem na Jasnej Górze metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Hierarcha przewodniczył wieczornej mszy świętej, w której uczestniczyli m.in. uczestnicy kilku pieszych pielgrzymek ze stolicy, jakie w środę, po wielu dniach wędrówki, dotarły na Jasną Górę – wśród nich 6-tysięczna, najstarsza 308. Warszawska Pielgrzymka Piesza, zwana matką wszystkich pielgrzymek, a także ok. 3-tysięczna 39. pielgrzymka akademicka.

Łącznie dziś, w przededniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, do częstochowskiego sanktuarium w 14 pieszych pielgrzymkach dotarło blisko 20 tys. osób, z czego ponad połowa z Warszawy. W pielgrzymkach szli m.in. żołnierze, strażacy i przedstawiciele różnych wspólnot.

W skierowanej do pielgrzymów homilii kard. Nycz wskazał, że czwartkowa uroczystość to największe i najważniejsze maryjne święto, które przypomina, co jest ostatecznym celem naszego życia.

- Tak jak pielgrzymka na Jasną Górę ma swój początek w jakimś kościele, w jakiejś diecezji, i ma swój kres, i cel na Jasnej Górze, tak życie ludzkie, a także to pielgrzymowanie człowiecze, ma także swój początek i ma swój cel. Często o tym zapominamy w życiu – mówił metropolita warszawski, wskazując, że duchowym początkiem ludzkiego pielgrzymowania jest chrzest, a celem "zbawienie, niebo, spotkanie z Jezusem Chrystusem".

- Nie ma takiego święta i takiej uroczystości jak jutrzejsza uroczystość Wniebowzięcia NMP, które by nam lepiej przypominały, co jest ostatecznym celem naszego życia. Po realizacji celów cząstkowych, które spełniamy przez lata, które Pan Bóg nam daje – życie, wychowanie, rodzina, dzieci, praca – jest przecież ten jeden najważniejszy, który nie wyklucza tych poprzednich; który tym poprzednim celom daje sens – tym celem jest nasze zbawienie. I to nam przypomina uroczystość Wniebowzięcia NMP

– wyjaśnił kard. Nycz, wzywając, by nigdy nie tracić z oczu tego celu i dążyć do niego całym swoim życiem.

Metropolita warszawski wspomniał dwie wielkie postaci polskiego Kościoła: św. Jana Pawła II i prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego, o którego szybką beatyfikację modlili się w tym roku zmierzający na Jasną Górę pielgrzymi. Jak mówił kard. Nycz, obaj duchowni wiele razem zrobili dla Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce oraz dla ojczyzny, potrafiąc zachować jedność między sobą w polskim Kościele, choć ówczesna władza robiła wszystko, by ich podzielić.

- Potrafili zachować swoją wyjątkowość; oni byli w stosunku do siebie, dla Kościoła w Polsce i dla Kościoła powszechnego, komplementarni, czyli wzajemnie się uzupełniali. Jeden trafiał bardziej do Kościoła, który nazywany był czasem – ale w znaczeniu zupełnie pozytywnym – ludowego, Kościoła licznych mas (…). Drugi – Jan Paweł II, kard. Wojtyła – trafiał bardziej do tych kręgów ludzi, którym była potrzebna refleksja filozoficzna, teologiczna, żeby budować wiarę. Ale wszystko to robili dla tego samego Chrystusa, dla tego samego Kościoła i dla tego samego człowieka – mówił kardynał.

Metropolita warszawski zaapelował o modlitwę w intencji młodzieży i młodego pokolenia. Jak mówił, fakt licznego udziału młodych ludzi w pielgrzymkach na Jasną Górę wskazuje, że "młodzież, mimo trudnego kontekstu, w którym żyje, w świecie dzisiejszych nowoczesnych mediów, czegoś szuka; szuka wartości, może czasem nie wiedząc, szuka Pana Boga" – mówił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Cyberszpiedzy Putina atakowali cele w 35 krajach. Rosyjscy hakerzy podszywali się pod Irańczyków

Zdjęcie ilustracyjne / Free-Photos; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Wspólne śledztwo prowadzone przez specjalistów z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych wykazało, że członkowie rosyjskiej cyberszpiegowskiej grupy Turla podszywali się pod hakerów z Iranu, działających w ramach grupy Oilring. Ich narzędzia wykorzystali w atakach na cele w 35 krajach, głównie na Bliskim Wschodzie. W przeszłości celem zainteresowania i działań Turli były również instytucje rządowe w Polsce.

Dochodzenie przeprowadziły wspólnie brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (National Cyber Security Centre podlegające pod GCHQ, czyli brytyjską agencję wywiadu elektronicznego - PAP) i amerykańska Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA). Wykazało ono, że wśród celów działania grupy Turla znalazły się instytucje wojskowe, rządowe, naukowe oraz uniwersytety z wielu krajów świata. Najczęściej grupa cyberprzestępcza kierowała jednak swoje operacje przeciwko celom zlokalizowanym na Bliskim Wschodzie.

Według brytyjskich śledczych irańska grupa hakerów Oilring najprawdopodobniej nie ma świadomości, że jej metody i narzędzia zostały przejęte przez zespół cyberszpiegowski powiązany z Rosją. Zdaniem specjalistów rosyjscy hakerzy mogli w swoich działaniach wykorzystać również rezultaty działania przestępców z Oilring, pozyskując np. szczegółową wiedzę na temat atakowanych podmiotów. Turla miała dzięki temu z powodzeniem zaatakować cele w ponad 20 krajach.

Jak ocenił cytowany przez dziennik "Financial Times" dyrektor ds. operacyjnych w NCSC Paul Chichester, Turla obecnie dysponuje możliwościami hakowania innych grup hakerskich działających na zlecenie rządów oraz przejmowania ich metod operacyjnych.

Grupy cyberszpiegowskie coraz częściej maskują swoją działalność pod tzw. "fałszywymi flagami" - operacjami prowadzonymi w taki sposób, aby naśladowały sposób działania innych hakerów. W ubiegłym roku służby wywiadowcze z USA ujawniły próby zhakowania podmiotów związanych z organizacją Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu w Korei Południowej przez rosyjskich cyberprzestępców. Wykorzystywali oni w swoich działaniach kod, który wcześniej wiązano z cyberatakami powiązanej z reżimem w Korei Północnej grupy Lazarus.

"Kontrola nad narzędziami i metodami umożliwiającymi cyberataki w praktyce jest trudna" - ocenił w rozmowie z PAP dr Łukasz Olejnik, niezależny konsultant i badacz cyberbezpieczeństwa afiliowany przy Centre for Technology and Global Affairs Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Komentując wyniki brytyjsko-amerykańskiego śledztwa, ekspert zauważył, że "atrybucja cyberataków (przypisanie sprawstwa - PAP) to w ogólności bardzo złożony problem, także polityczny i prawny", pokreślając, że działania pod "fałszywą flagą" dodatkowo ją komplikują.

Jak wskazał Olejnik, narzędzia i metody cyberataków mogą być powielane i rozpowszechniane, a także używane do celów innych niż te, z myślą o których zostały opracowane.

"W tym przypadku (grupy Turla - PAP) właśnie to miało miejsce, bo wśród stosowanych narzędzi znajdują się i te już znane, takie jak EternalBlue użyty w 2017 roku przy fali infekcji ransomware WannaCry. Mamy więc do czynienia z grupą, która przejęła i wykorzystywała infrastrukturę i narzędzia innej grupy, która zresztą również stosowała narzędzia stworzone przez kogoś innego"

- wyjaśnił specjalista.

Jak podkreślił dr Olejnik, rosyjska Turla to wyjątkowo zaawansowana organizacja hakerska, a w przeszłości celem jej zainteresowania i działań były również instytucje rządowe w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl