Jak będą wyglądać obchody 1 września? Wiceminister kultury mówi o kilku planach

zdjęcie ilustracyjne / By Kancelaria Sejmu - Westerplatte. Obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem Marszałka Sejmu., CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77385820

  

- Na 1 września prezydent Andrzej Duda zaprosił przywódców wielu państw wedle pewnego klucza. Naszych prawdziwych aliantów, naszych obecnych sojuszników i państwa Partnerstwa Wschodniego. Na to zaproszenie pozytywnie odpowiedział też przywódca najważniejszego państwa świata, czyli prezydent Stanów Zjednoczonych - mówił dziś w TV Republika Jarosław Sellin. Wiceminister kultury ujawnił także, jak będą wyglądały obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

To jedna z najbardziej rozstrzygających losy świata bitew w historii ludzkości. Zatrzymaliśmy wówczas pochód bolszewizmu na Zachód na 20 lat przynajmniej

- mówił o Bitwie Warszawskiej wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Jak zaznaczył dzisiaj w Telewizji Republika Sellin, stąd nie tylko ta rocznica przypominająca tę ważną bitwę, ale też święto Wojska Polskiego. Przypomniał, że 3 lata temu przeprowadzono badania, pytając które święta narodowe i państwowe są uznawane za najważniejsze. Jak mówił, jako najważniejsze święto Polacy wskazali 11 listopada Dzień Niepodległości, na drugim miejscu wskazali święto Konstytucji 3 Maja.

- Na trzecim miejscu ja bym wskazał właśnie 15 sierpnia, ale większość wskazała 1 sierpnia. To pokazuje jak ważne jest instytucjonalne dbanie o pewne elementy polityki historycznej. Jeśli mamy od ponad 15 lat funkcjonującą instytucję, która dba o upowszechnienie wiedzy o Powstaniu Warszawskim, o czczenie jego rocznicy, a muzeum jest atrakcyjne i chętnie odwiedzane okazuje się, że w hierarchii to święto uznane zostało przez Polaków za trzecie najważniejsze święto narodowe i państwowe. Gdybyśmy mieli muzeum Bitwy Warszawskiej funkcjonujące od 20-25 lat być może byłoby inaczej

 - powiedział wiceminister.

Nawiązując do defilady wojskowej, która odbędzie się w czwartek w Katowicach przypomniał, że tradycję defilad odnowił prezydent Lech Kaczyński.

- I moim zdaniem to jest bardzo dobra tradycja, bo to jest przecież święto Wojska Polskiego. Ludzie lubią tego typu widowiska, są dumni z różnych formacji polskiego wojska (...) W tym roku decyzją prezydenta Andrzeja Dudy ta defilada odbywa się w Katowicach (...) Ze względu na to, że właśnie obchodzimy stulecie pierwszego powstania śląskiego. Warto przypomnieć, że ten lud śląski po 600 latach oderwania od państwa polskiego jednak zachował tę polskość i chciał żyć w Polsce. I trzy razy chwycił za broń, żeby do tego doprowadzić

 - podkreślił.

W jego ocenie polityka historyczna powinna "po prostu promować prawdę, bo jest dużo stereotypów, fałszerstw, też złej woli, jeżeli chodzi o prezentowanie naszej historii ze strony innych narracji historycznych np. naszych wielkich sąsiadów".

- Ta prawdą o polskiej historii to będzie np. główna oś opowieści w Muzeum Historii Polski, które będzie starało się syntetyzować ponad 1000-letnie dzieje Polski. To największa inwestycja w historii ministerstwa kultury. Będziemy mogli zaprosić zwiedzających do tego muzeum w 2021 r. I ta główna oś narracyjna to będzie opowieść o wolności, czymś co szczególnie konstytuuje naród polski. Ta pozytywna, czasem z lekka anarchizująca obsesja wolności, indywidualnej (...) ale też zbiorowej, zarówno narodowej, jak i państwowej, a nawet walki nie tylko o własną wolność, ale o wolność innych

 - mówił Sellin.

Odnosząc się do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przypomniał, że na 1 września prezydent Andrzej Duda zaprosił przywódców wielu państw "wedle pewnego klucza".

- Naszych prawdziwych aliantów, naszych obecnych sojuszników i państwa Partnerstwa Wschodniego. Na to zaproszenie pozytywnie odpowiedział też przywódca najważniejszego państwa świata, czyli prezydent Stanów Zjednoczonych

 - zaakcentował.

- Te obchody organizowane przez Kancelarię Prezydenta będą się odbywały w Wieluniu i w Warszawie. Natomiast w Gdańsku, my jako ministerstwo kultury, mamy swojego pełnomocnika do tych obchodów, którym jest dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. I zaplanowaliśmy po pierwsze współudział w obchodach, które organizuje miasto Gdańsk o 4.45 na Westerplatte, bo to jest dobra tradycja. Będzie istotna delegacja rządowa na tych uroczystościach. A potem zaraz zejdziemy w dół i tuż obok jest oryginalny budynek z 1939 r., który był częścią Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte - Elektrownia. Udało nam się ją przejąć na przyszłe Muzeum Westerplatte. I obok tej Elektrowni wmurujemy kamień węgielny pod budowę wreszcie tego muzeum

 - zapowiedział Sellin.

Wśród innych uroczystości wymienił konferencję w Muzeum II Wojny Światowej i koncert specjalnie dedykowany tej rocznicy. Wcześniej 23 sierpnia - jak mówił - zaplanowano wielkie widowisko przypominające 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. "Przyjadą także na specjalną konferencję międzynarodową naukowcy, eksperci z krajów, które zostały skrzywdzone przez ten pakt" - dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szokujące doniesienia "Le Monde". Rosyjscy hakerzy mieli zdominować sztab Macrona w 2017 roku

/ / Wladimir Putin i Emmanuel Macron / / Kremlin.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]

  

„Hakerzy pracujący dla wywiadu wojskowego Rosji wykradli maile sztabu wyborczego Emmanuela Macrona przed wyborami prezydenckimi we Francji w 2017 roku” – podał dziś dziennik „Le Monde”. Dziennikarze gazety powołują się na  ustalenia specjalnego zespołu Google'a i organizacji FireEye.

FireEye specjalizuje się w tropieniu bardzo wyrafinowanych przestępstw cybernetycznych, zwłaszcza związanych z rosyjskimi służbami. Analizy FireEye i Google'a potwierdziły, że dwa zespoły hakerów powiązane z GRU zaatakowały zaplecze wyborcze Macrona.

Najpierw grupa APT28 w marcu 2017 roku rozpoczęła ataki typu spear phishing, polegające na wysyłaniu maili od rzekomo zaufanego nadawcy, których celem jest uzyskanie poufnych informacji, takich jak hasła dostępowe. Według Google'a w maju 2017 roku, na dwa dni przed drugą tura wyborów prezydenckich we Francji, grupa Sandworm, rozpoczęła następną rundę ataków, przy użyciu tej samej metody.

Macron oskarżył wtedy Rosję o to, że prowadzi we Francji "operację destabilizacji", która miała na celu "sianie niepokoju i dezinformacji".

W lutym "Financial Times" napisał, że grupa APT28, łączona z cyberatakami na Demokratów w USA i wyciekiem maili sztabu Macrona, działa jak agencja wywiadowcza, "gromadząca dane geopolityczne i informacje pomagające w kształtowaniu rosyjskiej polityki".

"FT" napisał też wówczas, powołując się na FireEye, że hakerzy z grupy Sandworm "są bardziej dyskretni niż APT28, ale atakują wiele rządów i władz lokalnych w Europie za pomocą spersonalizowanych ataków (spear phishing), zwłaszcza w Polsce".

Japońska firma Trend Micro zajmująca się cyberbezpieczeństwem jako pierwsza w kwietniu 2017 roku ostrzegła, że APT28 atakuje sztab wyborczy Macrona, ale informacji tych nie udało się wtedy potwierdzić. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl