Nieprawidłowości w ZK w Złotowie. Strażnicy mieli odmawiać więźniowi posiłku

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/Ichigo121212

  

Do prokuratury w Złotowie trafiło zawiadomienie ws. przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Służby Więziennej wobec jednego z osadzonych w Oddziale Zewnętrznym Zakładu Karnego w tej miejscowości. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik polecił odwołać ze stanowiska zastępcę dyrektora tego oddziału.

Rzecznik prasowy dyrektora generalnego Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska powiedziała PAP, że "wewnętrzna kontrola w Oddziale Zewnętrznym w Złotowie, podległym Zakładowi Karnemu w Czarnem, wykazała przekroczenie uprawnień funkcjonariuszy Służby Więziennej wobec jednego z osadzonych".

Jak tłumaczyła, "do nieprawidłowości w stosowaniu przepisów doszło, gdy osadzony Sławomir H., wielokrotny recydywista z lekkim upośledzeniem umysłowym, skazywany za groźby karalne i kradzieże, został z powodu agresywnego zachowania skierowany do celi zabezpieczającej. Nie otrzymał tam m.in. przysługującej mu kolacji i napoju".

Krakowska podkreśliła, że w tej sprawie złożono już zawiadomienie do prokuratury, a winni zaniedbań zostali zawieszeni w czynnościach i wszczęto wobec nich postępowania dyscyplinarne.

"Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik polecił natychmiast odwołać ze stanowiska zastępcę dyrektora oddziału w Złotowie. O zdarzeniu został powiadomiony Rzecznik Praw Obywatelskich"

– zaznaczyła.

Dodała, że nieprawidłowości w Złotowie wykryto dzięki działającemu we wszystkich jednostkach penitencjarnych w Polsce specjalnemu systemowi niezależnych kontroli wewnętrznych, wprowadzonemu w 2017 roku przez dyrektora generalnego Służby Więziennej.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Michał Smętkowski potwierdził w rozmowie z PAP, że do Prokuratury Rejonowej w Złotowie trafiło zawiadomienie w tej sprawie. Powiedział jednak, że o ewentualnych szczegółach sprawy będzie w stanie poinformować najwcześniej w piątek.

Informację o nieprawidłowościach w ZK w Złotowie podało w środę RMF FM.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Słowacja popiera sankcje przeciw Rosji

Zuzana Czaputova / By Slavomír Frešo - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76548197

  

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podkreśliła, że jej kraj popiera unijne sankcje gospodarcze wobec Rosji. Mogą one zostać zniesione tylko po spełnieniu przez Kreml ustalonych warunków - przypomniała.

"Postrzegamy Rosję jako ważnego globalnego gracza, z którym musimy zabiegać o konstruktywny dialog. Ale nigdy nie może to odbywać się kosztem wartości, które wspólnie podzielamy w Unii Europejskiej. Dotyczy to również współpracy gospodarczej" - oznajmiła słowacka prezydent w rozmowie opublikowane w środę przez "FAZ".

"Jeśli chodzi o stosunek Rosji do Ukrainy, jednoznacznie podzielamy stanowisko Unii Europejskiej i popieramy sankcje gospodarcze aż do normalizacji sytuacji tj. wypełnienia porozumień mińskich"

- zadeklarowała Czaputova.

Zwróciła też uwagę, że - podobnie, jak w innych krajach Europy - również na Słowacji Rosja próbuje wpływać na opinię publiczną za pośrednictwem fake newsów. Przypomniała też, że w ubiegłym roku jej kraj wydalił rosyjskiego dyplomatę, któremu zarzucano szpiegostwo.

Pytana o podział w Unii Europejskiej na Wschód i Zachód Zuzana Czaputova podkreśliła, że chociaż historia determinuje teraźniejszość, to jednak kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4) przy wszystkich podobieństwach, wiele też dzieli.

"Słowacja jest najbardziej zintegrowanym i proeuropejskim krajem w tej grupie. Są też różnice między Węgrami a Polską. Nie należy zatem mówić o podziale na Wschód i Zachód" - uważa polityk.

Przypominając, jak w marcu roku została niespodziewanie pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Słowacji oceniła, że zwycięstwo zawdzięcza tęsknocie obywateli za praworządnością i sprawiedliwością, która to tęsknota stała się szczególnie silna po zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka. Czaputova wyraziła co prawda zaufanie wobec instytucji śledczych zajmujących się wyjaśnieniem sprawy, podkreśliła jednak, że zamierza korzystać z przysługującego jej prawa do mianowania prokuratora generalnego i sędziów.

Prezydent Słowacji spotka się dziś w Berlinie z prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem. Tematem rozmów będą relacje bilateralne, polityka europejska oraz międzynarodowa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl