Dramat na autostradzie. Serce Sondre Fossli przestało bić

/ Peulle [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

  

W Norwegii rozpoczęła się debata na temat zdrowia sportowców wyczynowych po tym jak reprezentant kraju w biegach narciarskich Sondre Fossli był reanimowany na autostradzie po zatrzymaniu się pracy serca.

Do wydarzenia doszło w poniedziałek, lecz szczegóły nadeszły dopiero w środę i - zdaniem mediów - wprowadziły panikę do środowiska biegów narciarskich i innych sportów wytrzymałościowych.

26-letni Norweg, siedząc za kierownicą samochodu, nagle poczuł się źle i zemdlał. Po zatrzymaniu samochodu partnerka biegacza wyciągnęła go z auta na jezdnię i rozpoczęła masaż serca. Pomógł jej przejeżdżający przypadkowy rowerzysta, który miał wyszkolenie w udzielaniu pierwszej pomocy. Reanimację przejęli ratownicy karetki, która przyjechała po kilku minutach.

Dramat na autostradzie. Sportowiec otarł się o śmierć

W mediach natychmiast przypomniano śmierć norweskiego mistrza świata i Europy, pływaka Alexandra Dalena Oeana, który w kwietniu 2012 roku zemdlał pod prysznicem po grze w golfa i zmarł z powodu zatrzymania akcji serca oraz ubiegłoroczny zgon biegaczki narciarskiej Idy Eide z tego samego powodu podczas biegu terenowego.

Przypomniano problemy z sercem biegaczek narciarskich Marit Bjoergen i Szwedki Charlotte Kalli, biathlonisty Ole Einara Bjoerndalena oraz norweskiego trenera FC Kopenhaga Stale Solbakkena, który w 2001 roku, jeszcze jako piłkarz, zemdlał na boisku. Jego życie uratował defibrylator, którym dysponował obecny na miejscu lekarz.

Jeden z lekarzy reprezentacji Norwegii w biegach narciarskich Ola Roensen wyjaśnił na antenie telewizji NRK, że stan zdrowia Fossliego, tak jak i innych członków drużyny narodowej, jest regularnie badany:

Testy i analizy są przeprowadzane regularnie w centrum sportu wyczynowego w Oslo. W przypadku Fossliego nie wykryto nigdy żadnych, nawet najmniejszych nieprawidłowości.

Trener reprezentacji Arild Monsen nie ukrywał, że jest w szoku ponieważ sytuacja wydarzyła się nagle, podczas zwykłej, spokojnej jazdy samochodem, a nie w trakcie zawodów czy treningu:

Sondre świetnie się czuł, uczestniczył w letnich zajęciach i był regularnie badany. Nie wiem co o tym sadzić, ale sytuacja jest alarmująca.

Ordynator oddziału kardiologicznego szpitala uniwersyteckiego w Oslo, gdzie przewieziono biegacza, Geir Oeysten Andersen wyjaśnił na antenie NRK, że zatrzymanie pracy serca w miejscach publicznych lub w domu daje tylko 15 procent szansy przeżycia ponieważ zanim przyjedzie karetka zwykle jest już za późno: "Fossli miał ogromne szczęcie, że jego partnerka i rowerzysta mieli umiejętności niesienia pierwszej pomocy i reanimacji”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister Jadwiga Emilewicz specjalnie dla portalu niezalezna.pl: „Staram się twardo stąpać po ziemi”

minister rozwoju Jadwiga Emilewicz / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Maleje bezrobocie, rośnie aktywność na rynku pracy. Wzrastają też zyski przedsiębiorstw. To dobry prognostyk na kolejny rok. Choć na rynkach panuje optymizm, dane gospodarcze w 2019 roku również nie są powodem do niepokoju, w rozmowie z portalem niezalezna.pl minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznaje, że patrzy z optymizmem na dane gospodarcze, jednak zwraca uwagę, że ma świadomość wyzwań, z którymi Polska będzie musiała się zmierzyć w kolejnych latach.

Co aktualne wskaźniki gospodarcze (stopa bezrobocia, poziom PKB itp.) mówią o kondycji polskiej gospodarki?  
Polska gospodarka znajduje się obecnie w bardzo dobrej kondycji. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju w okresie styczeń-wrzesień br., wzrost gospodarczy Polski ukształtował się na poziomie ok. 4,4 proc. rocznie. Głównym motorem napędowym naszego wzrostu gospodarczego pozostaje popyt krajowy.
Optymizmem napawają również wstępne wyniki badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL). Potwierdziły one korzystny trend na polskim rynku pracy. Stopa bezrobocia w III kwartale 2019 r. wyniosła 3,1 proc. ludności aktywnej zawodowo, czyli mniej niż w II kwartale br. i w analogicznym okresie poprzedniego roku.  Wówczas wyniosła ona odpowiednio 3,2 proc. i 3,8 proc. Historyczne rekordy bije również stopa bezrobocia rejestrowanego, która według stanu na koniec października br. osiągnęła 5 proc., wobec 5,1 proc. notowanych we wrześniu oraz 5,7 proc. w analogicznym okresie w 2018 r. To wyniki nienotowane od początku transformacji, czyli od 1990 r.

Jak na sytuację na rynku reagują sami przedsiębiorcy, w tym także z branży budowlanej?
Wskaźniki przekładają się na dobre nastroje, jakie panują wśród wielu polskich przedsiębiorców. Po trzech pierwszych kwartałach tego roku ich zysk netto wzrósł o 2,9 proc. w ujęciu rocznym. W przychodach firm zwiększa się też udział eksportu. Rośnie również poziom inwestycji firm. Dane GUS dotyczące np. przedsiębiorstw niefinansowych, które zatrudniają minimum 50 osób, wskazują, że od stycznia do września br. zwiększyły się one o 16 proc. w skali roku, osiągając poziom 104,5 mld zł. O kilka proc. spadła jedynie produkcja sprzedana w sektorze budowlanym. Warto jednak zauważyć, że zgodnie ze wstępnymi danymi GUS w okresie styczeń-październik 2019 r. oddano do użytkowania 164,6 tys. mieszkań, czyli o 10,8 proc. więcej niż przed rokiem. Na koniec października 2019 r. w budowie było ponad 833 tys. mieszkań, czyli o 3,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Nasze analizy znajdują również potwierdzenie w prognozach, jakie docierają do nas z zagranicy. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podniosła niedawno prognozę wzrostu PKB Polski z 4,2 proc. do 4,3 proc. w 2019 r. oraz z 3,5 proc. do 3,8 proc. w 2020 r. Jako minister rozwoju staram się jednak twardo stąpać po ziemi. Wiem, że przed nami jeszcze sporo pracy i wyzwań, z którymi w kolejnych latach będziemy musieli się zmierzyć. Wierzę jednak, że z powodzeniem.

Zmieńmy temat rozmowy. Według rankingu fDi Magazine Katowicka oraz Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna znalazły się w grupie najatrakcyjniejszych stref na świecie (odpowiednio na 2. i 8. pozycji). Za co je wyróżniono i co to oznacza dla ich mieszkańców?
-Tak wysokie pozycje dla naszych SSE w tak prestiżowym rankingu to kolejny dowód na to, że jesteśmy narodem ludzi pracowitych, przedsiębiorczych i kreatywnych oraz otwartych na współpracę z zagranicznym biznesem. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) została doceniona za to, że od początku 2018 r. zrealizowano w niej aż 66 nowych projektów, zaś na nowe inwestycje w różnych sektorach (m.in. motoryzacyjnym, metalurgicznym, chemicznym, tworzyw sztucznych i przetwórstwa spożywczego) przeznaczono przez ten czas aż 1,14 mld euro.
Z kolei Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną doceniono za takie inicjatywy jak akcelerator StartUp Spark 2.0, Strefę RozwoYou czy też za wdrożenie technologii 5G. W ubiegłym roku jedna trzecia projektów inwestycyjnych w ŁSSE pochodziła od firm, które już tam działały i dalej chciały się rozwijać.
Bardzo nas cieszą oba wyróżnienia również dlatego, że w tym roku świętujemy ćwierćwiecze istnienia Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce; od września 2018 r. funkcjonują one w nowej formule - Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Warto również podkreślić, że spośród wszystkich europejskich stref tylko nasze znalazły się w pierwszej dziesiątce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl