W Australii aresztowano dwóch obywateli Wielkiej Brytanii w wieku 51 i 40 lat oraz 26-latka z australijskiego stanu Queensland. Oskarża się ich o posiadanie i dostarczanie narkotyków.

Funkcjonariusze skonfiskowali w Queensland w sumie 766 kg MDMA "najwyższej klasy czystości", mającej wartość rynkową ponad 90 mln dolarów australijskich (54,5 mln euro).

Dwóch innych Brytyjczyków, 60- i 49-letniego, aresztowano i oskarżono w Nowej Zelandii po przejęciu w ubiegłym tygodniu w ramach tej samej międzynarodowej operacji 200 kg metamfetaminy.

W związku z przemytem w Australii aresztowano ponadto 51-letnią kobietę.

Policja informuje, że zatrzymania mają związek z działalnością międzynarodowej mafii. Operację wspólnie przeprowadziły władze australijskie, nowozelandzkie i brytyjskie.

Według policji przechwycona MDMA miała być sprzedawana w postaci tabletek i kapsułek. Jak poinformował przedstawiciel policji stanu Queensland Jon Wacker, przejęta substancja mogła pozwolić na produkcję 6-12 milionów kapsułek ecstasy. Dodał, że te działania policji znacznie wpłyną na australijski rynek ecstasy.

"Z pewnością przeszkodziliśmy tej mafii w regionie Pacyfiku" - podkreślił Wacker.

Według oficjalnych danych Australijczycy konsumują rocznie ponad 1,1 tony MDMA i ponad 9,8 tony metamfetaminy.