W Kielcach zawody marsjańskich łazików

/ roverchallenge.eu

  

Umowę o współorganizacji 5. edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich ERC oraz towarzyszącej wydarzeniu konferencji mentoringowo-biznesowej, podpisali w środę w Kielcach przedstawiciele zarządu województwa świętokrzyskiego i Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Impreza odbędzie się w dniach 13-15 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich skonstruowanych przez studenckie zespoły. ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych, znanej już w świecie imprezy University Rover Challenge (URC). ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r.

Podczas tegorocznej edycji ERC do konkursu tradycyjnie zaproszono studentów z całego świata (formuła ERC Student). Do udziału w zawodach zakwalifikowało się 40 zespołów pochodzących z 15 krajów świata. W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci m.in. Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski, Turcji, Indii, Kolumbii czy Australii. Tak jak w ubiegłym roku organizatorzy przewidzieli również zawody dla profesjonalnych zespołów (formuła ERC PRO).

Wydarzenie nabiera coraz większej rangi (…). Województwo świętokrzyskie, jako samorząd jest współorganizatorem tego doniosłego dla nauki i naszego regionu wydarzenia. W tych dniach zainteresowanie naukowców i podmiotów związanych z techniką kosmiczną będzie skupione na Kielcach

– podkreślił podczas podpisania umowy marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski.

W dzisiejszych czasach nie ma rozwoju gospodarki bez współpracy sektora biznesowego z nauką. Technologie wykorzystywane w łazikach marsjańskich, przygotowywane przez poszczególne zespoły są podwaliną pod przekazanie tej technologii do różnego rodzaju przemysłu

– dodała wicemarszałek województwa, Renata Janik.

Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej (głównego organizatora ERC) Łukasz Wilczyński, przybliżył założenia konferencji monitoringowo-biznesowej, która będzie organizowana w ramach ERC 13 i 14 września. Jak ocenił, nadaje ona "jeszcze wyższą rangę" zawodom.

Wilczyński zapowiedział, że w konferencji mają uczestniczyć m.in.: Steve Jurczyk z kierownictwa NASA, przedstawiciele kierownictwa klastra PERASPERA, szef działu robotyki ESA (Europejska Agencja Kosmiczna), dyrektorzy robotyki dużych firm sektora kosmicznego.

5. edycja European Rover Challenge jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla wszystkich widzów. W strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czekać będzie kilkadziesiąt namiotów wypełnionych atrakcjami - wśród nich m.in. pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów, symulacje hologramowe i przejazdy bolidów. Zobaczyć będzie można także prezentacje polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych ESA i NASA.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Śmierć słowackiego narciarza w Niżnych Tatrach. Dostał się pod zwały śniegu

Chopok / By EmilZatopek z czeskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8919965

  

23-letni słowacki narciarz zginął w lawinie śnieżnej pod Chopokiem w Niżnych Tatrach - poinformowało dzisiaj słowackie pogotowie górskie, Horska Zachranna Slużba (HZS). To pierwsza ofiarna śmiertelna w nowym sezonie narciarskim.

Do tragedii doszło w ośrodku narciarskim Jasna, gdzie zeszła lawina śnieżna. Jeden z narciarzy dostał się pod zwały śniegu. Drugi, ranny w nogę, znajdował się na powierzchni lawiny, ale nie był w stanie pomóc koledze; to on zawiadomił o zdarzeniu HZS.

Ratownicy zjechali do żlebu pod Chopokiem na nartach i tam pies lawinowy podjął ślad, oznaczając miejsce, gdzie został zasypany narciarz. Wydobyto go na powierzchnię, ale nie zdołano uratować. Drugi narciarz został wyciągnięty ze żlebu na poziom nartostrady i zwieziony niżej, gdzie HZS przekazała go załodze pogotowia ratunkowego.

Chociaż na miejsce tragedii wzywany był śmigłowiec ratunkowy, nie mógł uczestniczyć w akcji z uwagi na silny wiatr w regionie, w którym HZS już wcześniej ogłosiła drugi stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej skali międzynarodowej. HZS przypomniała też, że w czasie zimowym lawiny są największym zagrożeniem dla turystów w górach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl