W Kielcach zawody marsjańskich łazików

/ roverchallenge.eu

  

Umowę o współorganizacji 5. edycji Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich ERC oraz towarzyszącej wydarzeniu konferencji mentoringowo-biznesowej, podpisali w środę w Kielcach przedstawiciele zarządu województwa świętokrzyskiego i Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Impreza odbędzie się w dniach 13-15 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich skonstruowanych przez studenckie zespoły. ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych, znanej już w świecie imprezy University Rover Challenge (URC). ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r.

Podczas tegorocznej edycji ERC do konkursu tradycyjnie zaproszono studentów z całego świata (formuła ERC Student). Do udziału w zawodach zakwalifikowało się 40 zespołów pochodzących z 15 krajów świata. W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci m.in. Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski, Turcji, Indii, Kolumbii czy Australii. Tak jak w ubiegłym roku organizatorzy przewidzieli również zawody dla profesjonalnych zespołów (formuła ERC PRO).

Wydarzenie nabiera coraz większej rangi (…). Województwo świętokrzyskie, jako samorząd jest współorganizatorem tego doniosłego dla nauki i naszego regionu wydarzenia. W tych dniach zainteresowanie naukowców i podmiotów związanych z techniką kosmiczną będzie skupione na Kielcach

– podkreślił podczas podpisania umowy marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski.

W dzisiejszych czasach nie ma rozwoju gospodarki bez współpracy sektora biznesowego z nauką. Technologie wykorzystywane w łazikach marsjańskich, przygotowywane przez poszczególne zespoły są podwaliną pod przekazanie tej technologii do różnego rodzaju przemysłu

– dodała wicemarszałek województwa, Renata Janik.

Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej (głównego organizatora ERC) Łukasz Wilczyński, przybliżył założenia konferencji monitoringowo-biznesowej, która będzie organizowana w ramach ERC 13 i 14 września. Jak ocenił, nadaje ona "jeszcze wyższą rangę" zawodom.

Wilczyński zapowiedział, że w konferencji mają uczestniczyć m.in.: Steve Jurczyk z kierownictwa NASA, przedstawiciele kierownictwa klastra PERASPERA, szef działu robotyki ESA (Europejska Agencja Kosmiczna), dyrektorzy robotyki dużych firm sektora kosmicznego.

5. edycja European Rover Challenge jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla wszystkich widzów. W strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czekać będzie kilkadziesiąt namiotów wypełnionych atrakcjami - wśród nich m.in. pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów, symulacje hologramowe i przejazdy bolidów. Zobaczyć będzie można także prezentacje polskich urządzeń stworzonych przez firmy sektora kosmicznego, które wykorzystywane są w misjach kosmicznych ESA i NASA.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Słowacja popiera sankcje przeciw Rosji

Zuzana Czaputova / By Slavomír Frešo - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76548197

  

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podkreśliła, że jej kraj popiera unijne sankcje gospodarcze wobec Rosji. Mogą one zostać zniesione tylko po spełnieniu przez Kreml ustalonych warunków - przypomniała.

"Postrzegamy Rosję jako ważnego globalnego gracza, z którym musimy zabiegać o konstruktywny dialog. Ale nigdy nie może to odbywać się kosztem wartości, które wspólnie podzielamy w Unii Europejskiej. Dotyczy to również współpracy gospodarczej" - oznajmiła słowacka prezydent w rozmowie opublikowane w środę przez "FAZ".

"Jeśli chodzi o stosunek Rosji do Ukrainy, jednoznacznie podzielamy stanowisko Unii Europejskiej i popieramy sankcje gospodarcze aż do normalizacji sytuacji tj. wypełnienia porozumień mińskich"

- zadeklarowała Czaputova.

Zwróciła też uwagę, że - podobnie, jak w innych krajach Europy - również na Słowacji Rosja próbuje wpływać na opinię publiczną za pośrednictwem fake newsów. Przypomniała też, że w ubiegłym roku jej kraj wydalił rosyjskiego dyplomatę, któremu zarzucano szpiegostwo.

Pytana o podział w Unii Europejskiej na Wschód i Zachód Zuzana Czaputova podkreśliła, że chociaż historia determinuje teraźniejszość, to jednak kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4) przy wszystkich podobieństwach, wiele też dzieli.

"Słowacja jest najbardziej zintegrowanym i proeuropejskim krajem w tej grupie. Są też różnice między Węgrami a Polską. Nie należy zatem mówić o podziale na Wschód i Zachód" - uważa polityk.

Przypominając, jak w marcu roku została niespodziewanie pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Słowacji oceniła, że zwycięstwo zawdzięcza tęsknocie obywateli za praworządnością i sprawiedliwością, która to tęsknota stała się szczególnie silna po zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka. Czaputova wyraziła co prawda zaufanie wobec instytucji śledczych zajmujących się wyjaśnieniem sprawy, podkreśliła jednak, że zamierza korzystać z przysługującego jej prawa do mianowania prokuratora generalnego i sędziów.

Prezydent Słowacji spotka się dziś w Berlinie z prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem. Tematem rozmów będą relacje bilateralne, polityka europejska oraz międzynarodowa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl