Pierwsza rocznica zawalenia się mostu w Genui

/ twitter.com/screenshot

  

W Genui, na północy Włoch, odbyły się dziś uroczystości z okazji pierwszej rocznicy katastrofy mostu, w której zginęły 43 osoby. Na ceremonię w miejscu zawalenia się konstrukcji przybyli prezydent Sergio Mattarella, premier Giuseppe Conte i ministrowie.

Mszę odprawioną przez arcybiskupa Genui kardynała Angelo Bagnasco rozpoczęto od odczytania nazwisk ofiar tragedii.

Prezydent Mattarella po przybyciu na liturgię obejmował i pocieszał rodziny ofiar zawalenia się mostu. Ich protesty wywołała natomiast obecność delegacji firm - zarządców autostrady i zawalonego wiaduktu. Niektórzy przedstawiciele rodzin poprosili władze, aby reprezentacja tych firm opuściła miejsce ceremonii. Na wiadomość o tej prośbie delegacja wyszła.

Zarządcom drogi zarzuca się zaniedbania w konserwacji konstrukcji i lekceważenie sygnałów alarmowych dotyczących jej stanu.

We włoskiej prasie opublikowano w środę komunikat dyrekcji spółki Autostrade per l'Italia oraz firmy zarządcy drogi Atlantia z kondolencjami dla bliskich tych, którzy zginęli. "Odczuwamy głęboki smutek i jesteśmy świadomi ogromu bólu całej wspólnoty mieszkańców Genui z powodu zawalenia się mostu Morandiego" - głosi oświadczenie.

We wtorek list do mieszkańców Genui wystosował papież Franciszek. W przesłaniu opublikowanym przez lokalny dziennik "Il Secolo XIX" podkreślił, że tragedia ta pozostaje "raną w sercu" miasta.

"To katastrofa, której można było uniknąć" - dodał papież.

"Nie mam przygotowanych wcześniej dla was odpowiedzi, bo w obliczu pewnych sytuacji nasze ubogie ludzkie słowa okazują się nieodpowiednie" - wyznał. "Nie mam odpowiedzi, bo po takich tragediach pozostaje płacz, milczenie, refleksja nad kruchością tego, co budujemy, a przede wszystkim modlitwa"

- podkreślił Franciszek.

Most Morandiego nad rzeką Polcevera runął tuż przed południem 14 sierpnia 2018 roku, w chwili gdy było na nim kilkadziesiąt samochodów, w szczytowym okresie wyjazdów w związku ze świętem Ferragosto obchodzonym we Włoszech następnego dnia.

Jako przyczynę zawalenia się wiaduktu, odcinka autostrady, wskazywano jego zły stan techniczny, w tym korozję lin nośnych oraz zaniedbania w konserwacji. Katastrofa jest przedmiotem śledztwa.

"Ból najlepiej złagodzi prawda" - powiedział dziś przewodniczący władz regionu Liguria Giovanni Toti. Bliscy ofiar ponowili swe żądanie sprawiedliwości i mówili po mszy, że ich krewni zostali "skazani na śmierć".

Na dwa dni przed pierwszą rocznicą katastrofy zakończyło się burzenie pozostałości mostu. Kulminacja prac przy rozbiórce wiaduktu nastąpiła pod koniec czerwca, gdy wysadzono dwa jego wielkie filary. Trwa już budowa nowego mostu. Ma być on gotowy w 2020 roku, a zaprojektował go światowej sławy włoski architekt Renzo Piano.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Hejterzy w KPRM? Dworczyk: Nie wiem nic o tym, żeby byli tu zatrudniani

Michał Dworczyk / flickr.com/Kancelaria Premiera; Domena publiczna

  

Jestem od blisko dwóch lat szefem KPRM i nie wiem nic o tym, żeby jacykolwiek hejterzy byli tu zatrudnieni. Jestem pewny również, że moja poprzedniczka minister Beata Kempa nie zatrudniała żadnych hejterów - mówił dzisiaj szef KPRM Michał Dworczyk.

Onet opisał w poniedziałek kontakt, jaki w mediach społecznościowych wiceszef MS Łukasz Piebiak utrzymywał z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje hejtu dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza. Działania Emilii miały polegać na anonimowym rozsyłaniu, m.in. do mediów i sędziów, kompromitujących materiałów. Miało to się odbywać za wiedzą wiceministra.

Po tych doniesieniach Piebiak poinformował w oświadczeniu przesłanym PAP, że podał się do dymisji. Premier Mateusz Morawiecki poinformował we wtorek, że przyjmie dymisję.

[polecam:https://niezalezna.pl/284419-lukasz-piebiak-sklada-rezygnacje-z-pelnionego-urzedu-zapowiedzial-takze-pozew]

Dworczyk był dzisiaj pytany w TVP Info o sprawę wiceministra Piebiaka.

- Premier jest pryncypialny i od początku swojej działalności politycznej, publicznej pokazuje, że wartości, w życiu społecznym jak i politycznym, są dla niego bardzo istotne. No a w polityce ceni też przestrzeganie zasad i nie ma problemu z podejmowaniem trudnych decyzji

 - powiedział Dowrczyk mówiąc o decyzji premiera wobec Piebiaka.

Mówiąc o samym zdymisjonowanym wiceszefie MS Dworczyk ocenił, że to zainteresowanemu powinno najbardziej zależeć, żeby sprawę wyjaśnić.

- Ważny jest jego głos, bo jeszcze do wczoraj mieliśmy sytuację, że to jedna ze stron przedstawiła te wydarzenia, a warto, żeby w każdej sprawie wypowiedziały się dwie strony, wiec teraz były wiceminister będzie mógł się skupić na tym, żeby tę sytuację wyjaśnić

 - powiedział Dworczyk.

Odnosząc się do oczekiwań opozycji, by wraz z Piebiakiem odwołać ze stanowiska jego szefa, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, Dworczyk ocenił, że "trudno poważnie traktować te postulaty".

- Minister Ziobro konsekwentnie reformuje wymiar sprawiedliwości i dlatego jest bezpardonowo atakowany

 - dodał.

Zapytany, czy kancelaria premiera (za rządów PO-PSL) zatrudniała hejterów, i czy nadal oni w niej pracują, Dworczyk odpowiedział:

- Jestem od blisko dwóch lat szefem KPRM i nie wiem nic o tym, żeby byli jacykolwiek hejterzy zatrudnieni. Jestem pewny również, że moja poprzedniczka minister Beata Kempa nie zatrudniała żadnych hejterów, wiec mogę powiedzieć tylko jedno: w ramach tych wartości, na których PiS buduje swój program, tego rodzaju działania absolutnie się nie mieszczą

 - zapewnił Dworczyk. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl