Wpływowy ekonomiczny dziennik z Niemiec nie ma wątpliwości: „Polska przeżywa cud gospodarczy”

Niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt” wprost pisze o cudzie gospodarczym, który aktualnie przeżywa Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Dziennikarze niemieckiej gazety podkreślają, że jest to tym bardziej wyjątkowe, że nad Zachodem unosi się widmo recesji. Publikacja zbiega się z ogłoszeniem najnowszych danych Eurostatu. Wynika z nich, że produkcja przemysłowa w Polsce, wyrównana dniami roboczymi, wzrosła w czerwcu 2019 roku o 1,9 proc. W stosunku rok do roku, po odnotowanym miesiąc wcześniej wzroście o 5,1 proc. w stosunku rok do roku.

zdjęcie ilustracyjne
Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

To nie jedyne dobre informacje dotyczące polskiej gospodarki. Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2019 roku wzrósł o 4,4 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 4,7 proc. rdr w I kw. 2019 r. - wynika z flash szacunku GUS. Co ciekawe, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes oczekiwali, że w II kwartale 2019 r. gospodarka urosła o 4,5 proc. rdr.

Niemiecki dziennik „Handelsblatt” informuje wprost o cudzie gospodarczym.

„Wschód kontynentu kojarzy się Europie Zachodniej ze złymi wiadomościami. Paryż, Berlin i Bruksela narzekają na rosnący nacjonalizm, autokratyczny styl rządów oraz ataki na sądownictwo i wolność prasy. Kontynent różni się jednak coraz bardziej nie tylko politycznie, ale i gospodarczo. W tej dziedzinie pozytywne sygnały widać właśnie na Wschodzie. Zwłaszcza w Polsce można już mówić o małym cudzie gospodarczym. Kraj, w którym narodowo-konserwatywny, krytyczny wobec Brukseli rząd może liczyć w październiku na przedłużenie kadencji, wyróżnia się oczekiwanym wzrostem PKB na poziomie 4,6 procent”.
- odnotowuje wpływowy ekonomiczny dziennik z Duesseldorfu.

Dla porównania, w Niemczech ostatnie prognozy rządowe mówią o 0,5 proc. w roku bieżącym. W związku ze spadającą produkcją przemysłową i zamówieniami oraz niestabilną sytuacją na świecie liczba ta jednak nie jest pewna.

Według ekonomicznej gazety wzrost na Wschodzie jest napędzany przez rosnące płace. Napędza to popyt wewnętrzny, co z kolei owocuje wzrostem inwestycji.

„Powstaje stabilny, trwały krwiobieg”.
- uznaje „Handelsblatt”, zwracając uwagę, że wyższe koszty pracy nie obniżają konkurencyjności, a wręcz przeciwnie.

„W tej sferze Wschód nadgania Zachód, natomiast wzrost wydajności pracy zachęca nawet do dalszego podnoszenia płac”.
- czytamy.

Zagrożenie dla koniunktury gospodarczej w Polsce i innych krajach regionu „Handelsblatt” dostrzega w konfliktach handlowych.

„W Polsce duże zakłady ma Volkswagen, Mercedes i Fiat. Na Węgrzech - Audi i Mercedes. W Czechach - Skoda należąca do VW. Środkowoeuropejskie kraje są częścią łańcucha produkcyjnego najważniejszych zachodnioeuropejskich marek”.
- przypomina dziennik.

„Faktem jest jednak to, że dobra koniunktura na Wschodzie jest błogosławieństwem dla Zachodu. Region dostarcza niemieckiej gospodarce, będącej w coraz trudniejszej sytuacji, ważne impulsy wzrostu”.
- konkluduje „Handeslblatt”.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#gospodarka #PKB #cud gospodarczy

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo