Tysiące pielgrzymów przybyło we wtorek na Jasną Górę

/ Jasna Góra Monastery [Public domain]

  

Tysiące pielgrzymów przybyły we wtorek na Jasną Górę w Częstochowie. Sierpień to w tym najważniejszym polskim sanktuarium czas najliczniejszych pielgrzymek, zdążających przede wszystkim na przypadające 15 sierpnia Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Jedna z najstarszych, bo 382. Piesza Pielgrzymka Kaliska weszła na Jasną Górę późnym popołudniem. Od lat pielgrzymce pieszej towarzyszy rowerowa - 200 rowerzystów w dwóch grupach. Po raz pierwszy rowerem jechał do Częstochowy biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

W tym roku w pielgrzymce uczestniczyło 2 tys. 400 osób w 24. grupach. Szli pod hasłem "Sakramenty narzędziami Ducha Świętego". Najstarszy pielgrzym miał 84 lata, najmłodszy 6 miesięcy. Pielgrzymi diecezji kaliskiej drogę do domu również pokonują pieszo, w sumie przebywając ok. 320 km.

We wtorek przybyła też 29. Piesza Pielgrzymka z Vranova nad Topl’ou w diecezji koszyckiej na Słowacji. To jedyna zagraniczna pielgrzymka, wędrująca na uroczystość Matki Bożej Wniebowziętej. Wyrusza z parafii, w której na co dzień posługują ojcowie paulini, którzy są też gospodarzami jasnogórskiego sanktuarium. Trasa liczyła ok. 400 km, które przemierzono w 12 dni.

35. Piesza Pielgrzymka Diec. Łomżyńskiej przybyła pod hasłem "Idź za Bożym Duchem" – pod tym hasłem wędrowało 650 osób. Najmłodszy pątnik miał rok, najstarszy 78 lat. W czasie 14 dni przemierzono 450 km. U celu wędrówki do pieszych dołączyła grupa rowerowa – 50 osób.

W 41. Pieszej Pielgrzymce Diec. Radomskiej przybyło 6 tys. 23 osób; była to najliczniejsza wtorkowa grupa. W drodze pątnicy spędzili 8 dni pokonując ok. 200 km. W tym roku na szlak wyruszyli z nimi także pielgrzymi m.in. z Ukrainy, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Holandii. Wraz z Radomską Pieszą Pielgrzymką przybyły także pielgrzymki rowerowe, liczące w sumie 140 rowerzystów. Na Jasną Górę dotarła także 8. Diecezjalna Pielgrzyma Biegowa z Radomia do Częstochowy. 50 biegaczy pokonało trasę z Radomia na Jasną Górę w ciągu 2 dni. Biegacze modlili się w intencji tragicznie zmarłego ultramaratończyka Grzegorza Lasoty.

38. Piesza Pielgrzymka Diec. Kieleckiej liczyła 2 tys. 45 pątników. Hasłem przewodnim pątniczej drogi były słowa: "Z Maryją w mocy Bożego Ducha". Tradycyjnie na szlak wyruszył też biskup kielecki Jan Piotrowski. Pielgrzymi przeszli 200 km w ciągu 8 dni.

W 28. Pieszej Pielgrzymce Diec. Sosnowieckiej przybyło we wtorek, 13 sierpnia 1 tys. 300 osób. Trasę liczącą 100 km pokonali w ciągu 5 dni. Na Jasnej Górze pielgrzymów witał biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

"Szedłem z pielgrzymami, towarzyszyłem im i muszę powiedzieć, że była fantastyczna atmosfera i wielkie pragnienie, żeby dojść do swojej Matki, żeby przedstawić rożnego rodzaju sprawy, intencje, prośby, ale także i podziękowania. Muszę powiedzieć, że ta atmosfera wciąga, jak ktoś skosztuje pielgrzymowania to bardzo chętnie wraca, bo korzyści są wielkie"

- powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Na Jasną Górę weszły też we wtorek: 31. Piesza Pielgrzymka Diecezji Włocławskiej, wędrująca pod hasłem: "W mocy Bożego Ducha", oraz 42. Piesza Pielgrzymka Rzeszowska. Hasłem wędrówki były słowa "Musicie być mocni" - nawiązujące do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski, a główną intencją modlitwa za Ojca Świętego i Kościół.

37. Piesza Pielgrzymka Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej pokonała 430 km, by we wtorek, 13 sierpnia, dotrzeć do Matki Bożej na Jasnej Górze. W tym roku drogę pokonało 450 pątników. Najstarsi z nich to 77-letni Alfreda i Jan, najmłodszy to 9-miesięczny Franciszek.

W 29. Pieszej Pielgrzymce Diec. Drohiczyńskiej pod hasłem "Abyście szli i owoc przynosili" pielgrzymowało 572 osób. Pątnicy pokonali 372 km w ciągu 13 dni. Najmłodszą pątniczką była 2-miesięczna Helenka, najstarszym 86-letni Józef. Rankiem do sanktuarium weszła natomiast 28. Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej.

Najdłuższą trasę pokonali pielgrzymi z Pustkowa, którzy przez 20 dni przemierzyli 613 km i ze Świnoujścia - 602 km w 19 dni. Grupa ze Szczecina idzie 16 dni pokonując 512 km.

W wieczornej mszy świętej, której przewodniczył biskup diecezji włocławskiej Wiesław Mering, wzięły udział tysiące pieszych pielgrzymów, wśród nich pątnicy: 41. Pielgrzymki Radomskiej, 38. Pielgrzymki Kieleckiej, 31. Pielgrzymki Włocławskiej i 28. Pielgrzymki Sosnowieckiej. Na początku mszy świętej szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski odczytał list od Mateusza Morawieckiego.

"Każdy kto chce budować lepszy świat, musi mu dać solidny fundament, który nie może być owocem ludzkiej spekulacji, nawet tej nazywanej naukową, ale musi się opierać o ewangeliczną skałę, jaką jest Jezus Chrystus. Popatrzcie, jak budowniczy dotychczasowego świata, zarówno pogańscy, czerwoni, brunatni, zieloni, tęczowi jeszcze nikomu nie dali w pełni obiecywanego szczęścia, ale same dramatyczne, dziejowe okropności. Co więcej, zawsze to czynią czyimś kosztem, ich rewolucyjna niecierpliwość nakazuje niszczyć to, co święte i piękne w religii, obyczajach, tradycji, małżeństwie i rodzinie"

- powiedział podczas homilii biskup kielecki Jan Piotrowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nowy premier Bośni i Hercegowiny

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Parlament Bośni i Hercegowiny ponad rok po wyborach wybrał premiera dzięki kompromisowi ogłoszonemu w zeszłym miesiącu przez przywódców trzech wspólnot narodowościowych kraju. Szefem rządu został serbski ekonomista, 58-letni Zoran Tegeltija.

Były minister finansów Republiki Serbskiej, która wraz z federacją bośniacko-chorwacką tworzy Bośnię i Hercegowinę, uzyskał w głosowaniu poparcie 28 deputowanych Izby Reprezentantów, 42-osobowego centralnego parlamentu BiH.

Wybory w Bośni i Hercegowinie odbyły się w październiku 2018 roku, ale kandydatura Tegeltii została zaproponowana przez trzyosobowe Prezydium BiH, pełniące rolę kolegialnego szefa państwa, dopiero w listopadzie 2019 roku, ponieważ jego członkowie, reprezentujący trzy narodowości - Serbów, Chorwatów i Bośniaków, nie mogli dojść do porozumienia co do formy współpracy z NATO.

Oczekuje się, że centralny rząd Bośni i Hercegowiny zostanie powołany do końca bieżącego roku.

- Musimy pracować z poświęceniem, aby nadrobić stracony czas, uchwalić przyszłoroczny budżet, reaktywować zamrożone inwestycje i doprowadzić do wzrostu gospodarki

- oświadczył Tegeltija, członek rządzącego w Republice Serbskiej Związku Niezależnych Socjaldemokratów (SNSD).

Kandydaturę Tegeltii na prezydenta wysunął lider SNDS, Milorad Dodik, który jest serbskim członkiem Prezydium BiH.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl