Zajęli dom muzułmanów za długi

zdjęcie ilustracyjne / andreistroe CC BY-SA 2.0

  

Gmina muzułmańska w Pradze straciła budynek, w którym mieści się centrum modlitewne, szkoła i dom kultury - poinformował dziś czeski portal „DenikN”. Komornik zajął siedzibę gminy z powodu niezapłaconego rachunku za gaz.

Muzułmanie zaapelowali o pomoc m.in. do premiera Czech Andreja Babisza.

Budynek, w którym działają muzułmańskie instytucje, należał do prywatnego właściciela i został zajęty przez komornika za niezapłacony rachunek za gaz w wysokości 22 tys. koron (ok. 900 euro).

Muzułmanie zapowiadają, że budynku nie opuszczą.

- Chcieliśmy dobrego i przyjacielskiego współistnienia. W dalszym ciągu chcemy żyć w ten sposób i przynosić korzyść społeczeństwu. Prawo, na podstawie którego do tego doszło, uważamy za niesprawiedliwe i chcemy zwrócić na to uwagę

– powiedział portalowi były właściciel budynku Bader Eknaifith.

Na różnicę miedzy wartością nieruchomości a wysokością zadłużenia zwrócił uwagę adwokat gminy Petr Niemec i zapowiedział odwołanie do Sądu Najwyższego. Podkreślił, że komornik nie wykorzystał wszystkich przewidzianych prawem środków, które pozwoliłyby na kontakt z właścicielem i zastosowanie innych sposobów na uregulowanie długu niż wystawienie nieruchomości na licytację. - Komornik powinien przyjść do budynku i zająć majątek odpowiadający wartości długu – uważa prawnik.

Budynek mieszczący muzułmańskie centrum kupił na licytacji adwokat Jan Myszka, który nie odpowiedział na pytania dziennikarzy, jakie ma plany wobec nieruchomości. Były właściciel utrzymuje, że dostał propozycję odkupienia budynku za 20 mln koron (około 800 tys. euro). Miała też pojawić się propozycja najmu. Biegły sądowy przed licytacją wyceniał nieruchomość na 9,3 mln koron (ponad 350 tys. euro).

„DenikN” podkreślił, że gmina muzułmańska nie otrzymała odpowiedzi na listy z prośbą o pomoc skierowane do premiera Babisza oraz wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Jana Hamaczka. Także portal, który zwrócił się do polityków z prośbą o komentarz, nie uzyskał żadnej odpowiedzi. Rzeczniczka Praw Obywatelskich Anna Szabatova poinformowała, że zajmie się sprawą po powrocie z wakacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Burza po #nieświrujidźnawybory. Celebryci podpadli Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka!

Screeny z filmików "Nie świruj, idź na wybory" / twitter.com

  

Nie milkną echa akcji „Nie świruj, idź na wybory”. Lawinowo przybywa podmiotów, które wyrażają swoje oburzenie akcją „Nie świruj, idź na wybory”. Tym razem inicjatorom, jak i występującym na nagraniach celebrytom i aktorom oberwało się od Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W ramach akcji „Nie świruj, idź na wybory” znane osoby m.in. aktorzy oraz anonimowi użytkownicy mediów społecznościowych w krótkich filmikach opatrzonych hasztagiem #nieświrujidźnawybory zachęcają, aby 13 października wziąć udział w wyborach parlamentarnych. W materiałach wideo wystąpili m.in. aktorzy Janusz Gajos i Wojciech Pszoniak. Akcja wywołała oburzenie m.in. wśród polityków PiS, którzy ocenili, że w filmikach parodiowane są osoby niepełnosprawne.
[polecam:https://niezalezna.pl/288878-akcja-wplynie-negatywnie-na-sytuacje-osob-chorych-rzecznik-praw-pacjenta-o-nie-swiruj-idz-na-wybory]

„Akcje społeczne powinny mieć charakter inkluzywny, szanujący godność osób z niepełnosprawnościami”.
- czytamy w opublikowanym dziś oświadczeniu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje o „nieopieranie się na uprzedzeniach, które prowadzą do przedstawienia negatywnym świetle osób chorych lub z niepełnosprawnościami”.

„Pragniemy podkreślić, że akcje społeczne powinny mieć charakter inkluzywny, szanujący godność osób z niepełnosprawnościami. Akcje te nie mogą prowadzić do stygmatyzacji żadnych osób. Używanie języka wolnego od stereotypów świadczy o dojrzałym społeczeństwie demokratycznym, które akceptuje wszystkie grupy do niego należące”.
– zaznaczono w wydanym oświadczeniu.

W oświadczeniu czytamy, że fundacja popiera akcje zachęcające do udziału w wyborach, a udział w nich określa „ważnym prawem obywatelskim, z którego mogą korzystać wszyscy, także osoby z niepełnosprawnościami”.
[polecam:https://niezalezna.pl/288794-tak-celebryci-chca-namowic-do-udzialu-w-wyborach-ich-akcja-nieswiruj-budzi-niesmak]

Wcześniej akcję stanowczo potępił Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Portal niezalezna.pl dotarł do oświadczenia w tej sprawie.

[polecam:https://niezalezna.pl/288820-lekarze-oburzeni-akcja-nie-swiruj-idz-na-wybory-oczekujemy-wsparcia-nie-szyderstwa]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl