KE uruchomi pomoc dla Polski? Chodzi o suszę

minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski / twitter.com/MRiRW_GOV_PL

  

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie dla Polski specjalnej pomocy klęskowej. „Wniosek został złożony tydzień temu, wówczas starty zostały przedstawione na ok. 250 mln euro, czyli ok. 1 mld zł” - powiedział minister.

Na antenie Polskiego Radia 24 Ardanowski zapewniał, że będzie zabiegał o unijną pomoc, ale „UE raczej aż bardzo solidarna nie jest, a te młyny mielą wolno”. Przyznał, że Polska otrzymała „symboliczną” pomoc za ogromne starty spowodowane w 2017 r. wichurą w woj. kujawsko-pomorskim po półtora roku od jej wystąpienia, było to kilkanaście milionów euro. Ocenił, że była to „kropla w morzu potrzeb”.

Zdaniem Ardanowskiego straty spowodowane suszą będą większe, ponieważ - jak mówił - ona „narasta”, a kolejne raporty „złudzeń raczej nie pozostawiają; trzeba będzie szacować następne pola”.

Minister po raz kolejny zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy, ale jej wysokość będzie znana po oszacowaniu wszystkich strat. Przypomniał, że warunki pomocy określone są w ustawie z 2015 r.; to m.in. tzw. niskooprocentowane kredyty klęskowe, z których rolnicy chętnie korzystają.

Zaznaczył, że straty szacowane są obecnie w około połowie polskich gmin, a raporty Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa pokazują, że susza występuje we wszystkich województwach w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Czechy: Strzelanina w szpitalu tuż przy granicy z Polską. Nie żyje kilka osób

/ Twitter.com/Policie ČR (@PolicieCZ)

  

W szpitalu w Ostrawie dzisiaj doszło do strzelaniny. Policja informuje o czterech ofiarach śmiertelnych i czterech rannych, w tym dwóch ciężko, zaś minister zdrowia, Adam Vojtech, na którego powołuje się agencja Reutera, mówi o sześciu ofiarach.

Sprawca zbiegł. Trwa pościg. Zamknięta została sąsiadująca z szpitalem Szkoła Wyższa.

Inne szczegóły zdarzenia nie są znane.

Policja opublikowała na Twitterze wizerunek potencjalnego poszukiwanego i prosi o pomoc.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl