„GovTech - Aktywuj Pomysły!” Premier Morawiecki zaprasza do niezwykłej debaty

zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/PremierRP

  

Mateusz Morawiecki spotkał się dziś z uczestnikami pierwszej obywatelskiej burzy mózgów, organizowanej wspólnie z Fundacją Grupy PKP, powiedział do uczestników debaty „GovTech – Aktywuj Pomysły!”, że rząd chce korzystać ze wszystkich - nawet najbardziej śmiałych pomysłów związanych z tym, w jaki sposób kolej powinna współpracować z innymi środkami lokomocji.

GovTech – połączenie wielkiej burzy mózgów między obywatelami z administracją publiczną. To wszystko coraz lepiej przekłada się na rzeczywistość, w której żyjemy, na legislację, na nowe rozwiązania. Chcę zachęcić i zaprosić do wielkiej, ogólnopolskiej burzy mózgów, która odbędzie się w połowie września i będzie dotyczyć problemu, o którym ostatnio bardzo często dyskutujemy w Polsce i w Europie. Tym problemem jest woda, brak wody, dostępność wody i woda jako podstawowe źródło życia, potrzebne do działań gospodarczych, połączeń komunikacyjnych, intermodalnych. Woda, która staje się tematem numer jeden.
- mówił premier.

Do udziału w ogólnopolskiej burzy mózgów w ramach GovTech Polska może zgłosić się każdy obywatel. Wystarczy wypełnić ankietę dostępną na https://govtech.gov.pl/obywatel/. Spośród nadesłanych aplikacji organizatorzy wybiorą kilkuset kandydatów, którzy otrzymają zaproszenie na warsztaty. Do udziału zaproszeni są innowatorzy, ekolodzy, programiści, inżynierowie i projektanci, architekci krajobrazu i wykonawcy – wszyscy, którzy chcą tworzyć wartościowe rozwiązania społecznych problemów.

Dzisiaj chcemy korzystać ze wszystkich - nawet najbardziej śmiałych pomysłów związanych z tym, w jaki sposób kolej powinna współpracować z innymi środkami lokomocji - to jest oczywista rzecz, że nie wszędzie koleją dojedziemy.
- stwierdził premier.

Jak mówił, trzeba zastanowić się również nad tym, w jaki sposób wykorzystać rewolucję „już nie tylko 4.0, ale tę, o której się mówi - 5.0, czyli sztuczną inteligencję, internet rzeczy; wszystko to, co wiąże się z integracją poszczególnych wymiarów życia gospodarczego, biznesowego, społecznego, dla wygody ludzi, komfortu, bezpieczeństwa, łatwości przemieszczania się”.

Na wszystkie tego typu pomysły liczymy, czekamy. Podstawowym celem moim, naszym jest to, żeby nastąpiło coś w rodzaju demokratyzacji, zmiany funkcjonowania administracji publicznej. Polityka to jest jedna sprawa, ale druga rzecz - to, jak funkcjonują poszczególne instytucje, w tym przypadku komercyjne - bo PKP jest instytucją komercyjną. I w jaki sposób one mogłyby najlepiej służyć obywatelom. To jest to pytanie, które składamy w ręce obywateli.
- powiedział.

Obecny na konferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk stwierdził, że obecnie polska kolej staje się dobrym przykładem, jak wykorzystać innowacyjność dla kolei europejskich.

Dzisiaj dzięki rządowi pana Mateusza Morawieckiego mamy ponad 100 mld zł przeznaczonych na polską kolej do 2023 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Miażdżąca opinia o dzisiejszym orzeczeniu Izby Pracy SN. „W ogóle nie powinno zapaść”

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

- Orzeczenie Izby Pracy Sądu Najwyższego nie będzie miało żadnych realnych konsekwencji dla funkcjonowania Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - stwierdził przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur. Zdaniem sędziego "orzeczenie to w ogóle nie powinno zapaść".

Izba Pracy Sądu Najwyższego w wydanym dzisiaj postanowieniu w pierwszej z trzech spraw, których dotyczyło orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 19 listopada. uchyliła uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie z odwołania sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego i oddaliła wniosek prezesa Izby Dyscyplinarnej SN o przekazanie sprawy do tej Izby. Izba Pracy SN uznała przy tym, że KRS nie daje wystarczających gwarancji niezależności od organów władzy ustawodawczej i wykonawczej. Z postanowienia wynika też, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie jest sądem w rozumieniu prawa UE i prawa krajowego.

[polecam:https://niezalezna.pl/300556-sad-najwyzszy-uchylil-uchwale-krs-powod-rada-nie-daje-gwarancji-niezaleznosci]

Sędzia Leszek Mazur odnosząc się do tego wyroku powiedział, że "orzeczenie to w ogóle nie powinno zapaść". Jego zdaniem sprawa, która była przedmiotem wyroku nie wymagała już rozstrzygnięcia.

Wyjaśnił, że od opinii KRS - która była przedmiotem sprawy rozstrzygniętej dzisiaj przez SN - nie przysługuje odwołanie, a wbrew informacjom medialnym KRS nie decydowała wówczas o dalszym orzekaniu sędziego NSA, a jedynie wydała niewiążącą opinię w tej sprawie.

Zaznaczył, że sędzia NSA Andrzej Kuba, który złożył to odwołanie od opinii KRS "został przywrócony do orzekania na podstawie ustawy i jego interes został już zaspokojony".

Według sędziego Mazura dzisiejsze orzeczenie SN "nie będzie miało wpływu na funkcjonowanie KRS i Izby Dyscyplinarnej SN".

"To orzeczenie nie będzie miało żadnych realnych konsekwencji. W żaden sposób nie podważa ono statusu sędziów Izby Dyscyplinarnej. Wprowadza tylko do systemu pewną dozę niepewności i jest wątpliwe z uwagi na zasadę nieusuwalności sędziów"

- zaznaczył.

Zdaniem przewodniczącego KRS sędziowie orzekający w Izbie Dyscyplinarnej nie przestaną być sędziami. "To orzeczenie zostało wydane w konkretnej jednostkowej sprawie, która ogranicza się do oceny jednej opinii KRS z lipca 2018 r., a nie obejmuje kwestii statusu sędziów".

Przewodniczący Rady dodał, że z tych samych przyczyn dzisiejszy wyrok "nie będzie też w żaden sposób oddziaływał na funkcjonowanie KRS"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl