Waszyngton wzmacnia obronę powietrzną

/ https://www.leonardodrs.com/products-and-services/im-shorad/

  

Podczas Międzynarodowych Targów Sprzętu Wojskowego AUSA w Waszyngtonie wojska lądowe USA (US Army) zaprezentują kołowy wóz opancerzony Stryker w wariancie pojazdu obrony powietrznej.

System noszący nazwę IM-SHORAD (Initial-Maneuver-Short Range Air Defense) montowany na kołowych wozach piechoty Stryker A1 jest odpowiedzią wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych na zwiększenie zdolności dotyczącej  obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej. Firmą odpowiedzialna za dostawy do brygadowych zespołów bojowych systemów obrony powietrznej jest firma Leonardo DRS. Przedsiębiorstwo otrzymało kontrakt w lipcu 2018 roku na dostawę 9 prototypów. 

System ten do wykrywania i śledzenia celów wykorzystuje radar jak i głowicę optoelektroniczną. Warto zauważyć że łącznie US Army ma zamiar nabyć do roku 2022 aż 144 zestawy IM-SHORAD, które trafią do czterech batalionów. Na wyposażenie IM-SHORAD  składać się ma bezzałgowoy system wieżowy (uzbrojony w dwa kierowane przeciwpancerne pociski rakietowe Hellfire), cztery pociski ziemia-powietrze FIM-92 Stinger, armata automatyczna kal.30 mm M230 oraz karabin maszynowy kal. 7.62 mm. 
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Afera korupcyjna w warszawskich wodociągach. Prokuratura stawia zarzuty trzem zatrzymanym

zdjęcie ilustracyjne / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Prokuratura stawia zarzuty w aferze korupcyjnej w warszawskich wodociągach. Usłyszeli je już Wiesław M. , były dyrektor pionu wsparcia w MPWiK, Jacek M., były kierownik w pionie wsparcia, oraz Rafał T. ze śląskiej firmy, który wszedł w porozumienie z pracownikami MPWiK.

Prokuratura postawiła zarzuty Wiesławowi M., b. dyrektorowi pionu wsparcia w MPWiK; Jackowi M., b. kierownikowi w tym pionie oraz b. wspólnikowi śląskiej firmy Rafałowi T. – poinformował w czwartek PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Chodzi o śledztwo związane z korupcją w stołecznym MPWiK.

Według informacji PAP, zarzuty dotyczące ustawiania publicznych przetargów na dostawę nowej koparki ssącej dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz pojazdów ciśnieniowych.

W przypadku przetargu na koparkę ssącą Wiesław M. i Jacek M. od listopada 2017 r. do sierpnia 2018 r. mieli wejść w porozumienie z przedsiębiorcami oferującemu dostawę tego sprzętu i przekazać im informacje na temat przetargu przed jego oficjalnym ogłoszeniem.

- Podali im wysokość planowanego budżetu na ten cel oraz przyjęli napisany przez jednego z przedsiębiorców opis przedmiotu zamówienia, który następnie został częściowo wykorzystany w przetargu

 – tłumaczy prok. Łapczyński. Wiesław M. i Jacek M. mieli też nakłonić władze MPWiK do zmiany opisu przedmiotu zamówienia i zwiększenia budżetu na ten cel o kwotę ponad 230 tys zł (do kwoty ponad 2,5 mln zł), tak by przedmiotowa koparka, spełniała warunki zamówienia publicznego.

Podobnie było z przetargiem na dostawę dwóch fabrycznie nowych pojazdów ciśnieniowych dla MPWiK. Mężczyźni od stycznia 2017 r. do września 2017 r. mieli wejść w porozumienie z przedsiębiorcami dostarczającymi tego typu pojazdy i przekazać im informacje o planach przeprowadzenia przez MPWIK przetargu na zakup tego sprzętu przed jego oficjalnym ogłoszeniem.

[polecam:https://niezalezna.pl/300165-ciag-dalszy-korupcyjnej-afery-w-warszawskich-wodociagach-trzy-osoby-w-rekach-cba]

Tutaj również podali im wysokość planowanego budżetu na ten cel oraz przyjęli napisany przez jednego z przedsiębiorców opis przedmiotu zamówienia, który następnie został częściowo wykorzystany w przetargu.

- W czasie realizacji dostawy drugiego z pojazdów zabiegali też o nienakładanie na przedsiębiorców kar umownych za opóźnienia w dostawie sprzętu

 - przekazał prok. Łapczyński.

Ponadto Wiesław M. usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 1800 zł od przedsiębiorcy w związku z pełnioną funkcją publiczną Dyrektora Pionu Wsparcia w MPWiK. Pieniądze zostały przekazane na rzecz uczniowskiego klubu sportowego na poczet zakupu strojów sportowych.

- Podejrzany przyznał, że doszło do przekazania takiej kwoty, jednak zaprzeczył, by jej przekazanie miało związek z pełnioną przez niego funkcją

 - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Z kolei Rafał T. usłyszał zarzuty dotyczące wejścia w porozumienie z Jackiem M. oraz Wiesławem M. w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez reprezentowaną przez niego spółkę w związku z przetargami dla MPWiK.

Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśniania.

Wobec Jacka M. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz poręczenia majątkowego w kwocie 30 tys. zł.

Natomiast, co do Wiesława M. i Rafała T. prokurator zwiększył wysokość poręczenia majątkowego do kwoty 200 tys. zł. Prokurator również wobec nich zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji połączonych z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl