Waszyngton wzmacnia obronę powietrzną

Podczas Międzynarodowych Targów Sprzętu Wojskowego AUSA w Waszyngtonie wojska lądowe USA (US Army) zaprezentują kołowy wóz opancerzony Stryker w wariancie pojazdu obrony powietrznej.

https://www.leonardodrs.com/products-and-services/im-shorad/

System noszący nazwę IM-SHORAD (Initial-Maneuver-Short Range Air Defense) montowany na kołowych wozach piechoty Stryker A1 jest odpowiedzią wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych na zwiększenie zdolności dotyczącej  obrony przeciwlotniczej oraz przeciwrakietowej. Firmą odpowiedzialna za dostawy do brygadowych zespołów bojowych systemów obrony powietrznej jest firma Leonardo DRS. Przedsiębiorstwo otrzymało kontrakt w lipcu 2018 roku na dostawę 9 prototypów. 

System ten do wykrywania i śledzenia celów wykorzystuje radar jak i głowicę optoelektroniczną. Warto zauważyć że łącznie US Army ma zamiar nabyć do roku 2022 aż 144 zestawy IM-SHORAD, które trafią do czterech batalionów. Na wyposażenie IM-SHORAD  składać się ma bezzałgowoy system wieżowy (uzbrojony w dwa kierowane przeciwpancerne pociski rakietowe Hellfire), cztery pociski ziemia-powietrze FIM-92 Stinger, armata automatyczna kal.30 mm M230 oraz karabin maszynowy kal. 7.62 mm. 
 

 

Źródło: niezalezna.pl

PKR
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo