Sondaż Kantar: PiS rośnie w siłę i wygrywa zdecydowanie! Sojusz PSL-Kukiz... poza Sejmem

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

W Faktach TVN zaprezentowano najnowszy sondaż wyborczy, w którym wzięto pod uwagę wszystkie dotychczasowe koalicje. Okazuje się, że coraz większym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Mocno traci PSL i Kukiz'15, które do wyborów pójdą razem. W tym zestawieniu znaleźli się pod progiem wyborczym.

Okazuje się, że sprawa lotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, która doprowadziła do jego dymisji, w żaden sposób nie wpłynęła na wyniki sondaży. Zdecydowany wpływ na to, co sądzą ankietowani, miało natomiast wyborcze połączenie PSL i Kukiz'15. Jeszcze niedawno oba ugrupowania były przedstawiane, jako te, które mogą przekroczyć próg wyborczy. W badaniu Kantar znajdują się "pod kreską".

W dzisiejszym sondażu Kantar dla Faktów TVN Prawo i Sprawiedliwość uzyskało aż 44-procentowe poparcie. W porównaniu z ostatnim sondażem Kantar, to wzrost o 5 procent. Na Koalicję Obywatelską chce głosować 27 procent respondentów. 11 procent wybiera Lewicę - czyli połączone siły Wiosny, Razem i SLD. Na 5 procent liczyć może Konfederacja, a pod progiem wyborczym - z 4 procentami poparcia - jest PSL i Kukiz'15 jako Koalicja Polska.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. Wybierać będziemy 460 posłów i 100 senatorów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVN, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Słowacja popiera sankcje przeciw Rosji

Zuzana Czaputova / By Slavomír Frešo - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76548197

  

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova w wywiadzie dla dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podkreśliła, że jej kraj popiera unijne sankcje gospodarcze wobec Rosji. Mogą one zostać zniesione tylko po spełnieniu przez Kreml ustalonych warunków - przypomniała.

"Postrzegamy Rosję jako ważnego globalnego gracza, z którym musimy zabiegać o konstruktywny dialog. Ale nigdy nie może to odbywać się kosztem wartości, które wspólnie podzielamy w Unii Europejskiej. Dotyczy to również współpracy gospodarczej" - oznajmiła słowacka prezydent w rozmowie opublikowane w środę przez "FAZ".

"Jeśli chodzi o stosunek Rosji do Ukrainy, jednoznacznie podzielamy stanowisko Unii Europejskiej i popieramy sankcje gospodarcze aż do normalizacji sytuacji tj. wypełnienia porozumień mińskich"

- zadeklarowała Czaputova.

Zwróciła też uwagę, że - podobnie, jak w innych krajach Europy - również na Słowacji Rosja próbuje wpływać na opinię publiczną za pośrednictwem fake newsów. Przypomniała też, że w ubiegłym roku jej kraj wydalił rosyjskiego dyplomatę, któremu zarzucano szpiegostwo.

Pytana o podział w Unii Europejskiej na Wschód i Zachód Zuzana Czaputova podkreśliła, że chociaż historia determinuje teraźniejszość, to jednak kraje Grupy Wyszehradzkiej (V4) przy wszystkich podobieństwach, wiele też dzieli.

"Słowacja jest najbardziej zintegrowanym i proeuropejskim krajem w tej grupie. Są też różnice między Węgrami a Polską. Nie należy zatem mówić o podziale na Wschód i Zachód" - uważa polityk.

Przypominając, jak w marcu roku została niespodziewanie pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Słowacji oceniła, że zwycięstwo zawdzięcza tęsknocie obywateli za praworządnością i sprawiedliwością, która to tęsknota stała się szczególnie silna po zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka. Czaputova wyraziła co prawda zaufanie wobec instytucji śledczych zajmujących się wyjaśnieniem sprawy, podkreśliła jednak, że zamierza korzystać z przysługującego jej prawa do mianowania prokuratora generalnego i sędziów.

Prezydent Słowacji spotka się dziś w Berlinie z prezydentem RFN Frankiem-Walterem Steinmeierem. Tematem rozmów będą relacje bilateralne, polityka europejska oraz międzynarodowa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl