USA pracują nad cichą bronią

/ flickr.com

  

Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych (US Army) chcą korzystać z nowości technologicznych, aby zmniejszyć znacząco hałas oraz wizualny ślad po strzelaniu – informuje zespół nadzorujący program JSSAP (Joint Service Small Arms Program).

Karabiny nowej generacji mają łączyć współczesną siłę ognia wraz z redukcją wizualnego oraz akustycznego śladu w celu utrudnienia wykrycia osoby korzystającej z broni. 

Jednym z głównych wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się producenci uzbrojenia, jest stworzenie komponentów lekkich, zmniejszających sygnaturę odrzutu zwiększając przy tym osiągi broni. Aby być „niewidocznym” nie wystarczy usunąć hałas, który jest wytwarzany podczas strzału. Dlatego też inżynierowie pracują nad sposobami zmniejszającymi ślad po wystrzelaniu.  Huk, błysk oraz chmura gazów wylotowych wywołana jest przez spalanie się ładunku prochowego oraz mieszaniu się niespalonego prochu strzelniczego z powietrzem. Kształt oraz wielkość błysku wystrzału zależna jest od typu amunicji jaki został użyty jak i indywidualnych cech broni a także elementów takich jak np. hamulec wylotowy oraz tłumik płomienia i dźwięku. W celu zmniejszeniu błysku po wystrzale oraz redukcji hałasu trwają obecnie prace nad systemem mającym usunąć tlen z lufy. Celem nowego systemu mają być zwłaszcza konflikty asymetryczne, w tym zwalczanie grup terrorystycznych w Afganistanie, Iraku i Syrii. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Karnowskiemu puściły nerwy. Prezydent Sopotu nie wytrzymał po niewygodnym pytaniu od mieszkańca!

Zdjęcie ilustracyjne / screen z materiału wideo

  

Spotkanie prezydenta Jacka Karnowskiego z mieszkańcami Sopotu przerodziło się w słowną awanturę. Kiedy Karnowski usłyszał niewygodne pytanie o sprzedaż atrakcyjnych działek, ruszył do ataku na swojego rozmówcę. Padło nawet powiązanie... z zabójstwem Pawła Adamowicza.

W Ergo Arenie odbyło się spotkanie dotyczące tworzonych planów zagospodarowania terenów wokół hali widowiskowo-sportowej, która stoi na granicy dwóch miast. Kiedy do głosu dopuszczono przybyłych na nie mieszkańców, głos zabrał Jakub Świderski, współpracownik Telewizji Polskiej. Zaczął pytać o szczegóły sprzedaży niezwykle atrakcyjnej działki. To rozjuszyło włodarza Sopotu.

- Ja się do telewizji Kurskiego nie będę wypowiadał, jak pan wyłączy kamerę, do mieszkańców się wypowiem. Pan kłamie na co dzień w telewizji, oszukuje pan mieszkańców

- grzmiał prezydent Jacek Karnowski.

- Wie pan, że to kwalifikuje się do pozwu? Nie odpowie pan na pytanie, boi się pan?

- dopytywał Świderski.

- Bardzo państwa przepraszam za moją reakcję, ale dzięki telewizji publicznej i kłamstwom oraz napadom na Pawła Adamowicza stało się to, co się stało w Gdańsku. To we mnie ciągle siedzi…

- wypalił Karnowski.

- Znaczy, zabiłem Pawła Adamowicza, to pan sugeruje? To już jest bełkot

- skwitował Świderski.

Całe zajście zostało nagrane i upublicznione w sieci. Samorządowcy z Sopotu nie kryją oburzenia.

- Był to pokaz wybitnej arogancji, buty pana prezydenta. Na pytanie, które zadał mieszkaniec, nie padła jakakolwiek odpowiedź. Usłyszał natomiast inwektywy i insynuacje mające go wiązać z tragedią, do której doszło w Gdańsku (...) Pan prezydent niejednokrotnie mówił o mowie nienawiści, o tym, że powinniśmy w Sopocie znaleźć nowy język debaty publicznej. Takim stosunkiem do mieszkańca Sopotu dał wyraz temu, że idzie kompletnie w drugą stronę. Poziom, który zaprezentował jest absolutnie niedopuszczalny wobec stanowiska, które piastuje

- skomentował w Radiu Gdańsk Paweł Petkowski, sopocki radny Prawa i Sprawiedliwości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Radio Gdańsk, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl