Czesi nie chcą tablicy Armii Czerwonej! Ambasada Rosji wpadła w furię

zdjęcie ilustracyjne / Нонна Смелова; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Po ogłoszeniu decyzji stanowiącej, że na Ratusz Staromiejski w Pradze nie wróci tablica upamiętniająca Armię Czerwoną ambasada Rosji w Czechach wpadła w istną furię. Chodzi o tablicę upamiętniającą udział Armii Czerwonej w wyzwoleniu miasta w maju 1945 r. Tablica wisiała w tym miejscu do 2017 r.

W komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej rosyjskiej placówki dyplomatycznej napisano m.in., że „jest to próba wymazania z pamięci jednej z najważniejszych kart wspólnej historii” obu krajów.

Ambasada domaga się od władz Pragi o przywrócenia tablicy w dotychczasowym miejscu, „wybranym przez prażan w dowód wdzięczności dla czerwonoarmistów i uczestników Powstania w Pradze, m.in. za to, że na Ratuszu nie powiewają już flagi ze swastyką”.

Tablicę, zamontowaną w 1946 r., ściągnięto na czas remontu budynku Ratusza Staromiejskiego. Obecnie trwa jej rekonstrukcja, a burmistrz Pragi Zdeniek Hrzib uważa, że miejsce tablicy jest w stołecznym muzeum, a nie na ścianie historycznej budowli. W wywiadzie dla portalu aktualne.cz burmistrz ocenił, że czeski tekst na tablicy jest nieprecyzyjny z punktu widzenia prawdy historycznej, ponieważ w niewystarczający sposób podkreśla rolę powstania w Pradze w wyzwoleniu stolicy.

Portal przypomniał, że Rosjanie wkroczyli do Pragi, gdy powstańcy wraz z wojskami Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej gen. Andrieja Własowa, która na początku maja 1945 r. wypowiedziała posłuszeństwo Niemcom i uderzyła na ich garnizon, zajmowali już około 90 proc. miasta. Zwrócono także uwagę, że powstanie w Pradze rozpoczęło się 5 maja i zginęło w nim około 3 tys. Czechów. Wojska sowieckie wkroczyły do prawie już wolnego miasta, tracąc zaledwie około 40 żołnierzy.

Rosyjska ambasada nie kryje swojego oburzenia i przekonuje, że takie publikacje i wypowiedzi relatywizują rolę Armii Czerwonej, a także gloryfikują „współodpowiedzialnych z nazistami”. Agencja CTK napisała, że wojska Własowa walczyły u boku Niemców przeciwko Sowietom, a pod koniec wojny pomogły uratować Pragę. W walkach w mieście zginęło ich około 300.

Portal ujawnił także, że o ponowne zawieszenie tablicy na ścianie Ratusza Staromiejskiego zabiegał przewodniczący Izby Poselskiej (niższej izby parlamentu) Radek Vondraczek, który w rozmowie z burmistrzem miał używać identycznych argumentów, co rosyjskie instytucje, wskazujące, że pamiątkowa inskrypcja powinna być traktowana zgodnie z umową o grobach wojennych. Miasto dysponuje ekspertyza prawną, wskazującą, że tablica nie podlega tym przepisom.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Hołownia bez szans? Politycy mówią jednym głosem: Kluczowy może być brak zaplecza

Szymon Hołownia / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Szymon Hołownia ogłosił w Gdańsku, że zamierza ubiegać się o urząd prezydenta w wyborach w 2020 roku. Scena polityczna jego deklarację przyjęła jednak z dużym sceptycyzmem. Przedstawiciele niemal wszystkich opcji politycznych przyznają, że nie dają Hołowni dużych szans na osiągnięcie swoich celów. Wskazują m.in. na brak politycznego zaplecza.

Zgorzelski: "Nie wróżę powodzenia"

Piotr Zgorzelski z PSL komentując deklarację Szymona Hołowni ocenił, że etykieta celebryty nie pomoże mu w dotarciu do szerokich mas wyborców.

- Za bardzo kandydaturze tej nie wróżę powodzenia

- powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/301059-holownia-kandydatem-na-prezydenta-oglosil-chce-przyjaznego-rozdzialu-kosciola-od-panstwa]

Poseł podkreślił, że bez poparcia elektoratu pozamiejskiego trudno jest wygrać wybory.

- A nie widzę z tych wstępnych deklaracji pana Hołowni jakiegoś pomysłu na komunikowanie się z tzw. prowincją. Będzie pewnie trudno mu przekroczyć rogatki dużych miast, gdzie z pewnością będzie zbierał poparcie

- zaznaczył.

Zgorzelski dodał, że starty celebrytów w wyborach w początkowej fazie wzbudzają zainteresowanie i dają pewne poparcie.

- Jednak podczas kampanii, kiedy potrzebne jest zaangażowanie setek, a nawet tysięcy ludzi, to tacy kandydaci mają w naturalny sposób kłopot

- zaznaczył polityk.

Jego zdaniem struktury partii są pomocne w wyborach. Zauważył przy tym, że kandydaci pozapartyjni, obywatelscy nie odnosili sukcesów w minionych wyborach.

Siemoniak: "Hołownia zderzy się z realiami kampanii wyborczej"

Wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak zaznaczył, że scena polityczna jest obecnie mocno zabudowana partiami, w ostatnich wyborach parlamentarnych była wysoka frekwencja, a inicjatywy w rodzaju Bezpartyjnych Samorządowców nawet nie były w stanie zebrać podpisów.

- Jestem jak najdalszy od jakiegoś minimalizowania czy lekceważenia kandydata, ale to nie jest tak, że automatycznie jest zapotrzebowanie na coś nowego

- podkreślił Siemoniak. Przyznał, że Szymon Hołownia jest sympatyczną postacią, pokazującą "katolicyzm od ciekawej, trochę innej strony" i na pewno może niektórym ludziom odpowiadać.

[polecam:https://niezalezna.pl/301029-holownia-jak-prezydent-slowacji-posel-pis-znalazl-inne-porownanie-do-znanego-polskiego-polityka]

- Wydaje mi się jednak, że bardzo szybko zderzy się z realiami kampanii wyborczej i Polski powiatowej

- podkreślił polityk PO.

- Do prowadzenia kampanii wyborczej w tzw. Polsce powiatowej potrzebne są bowiem struktury

- dodał.

- Kampania wyborcza to nie tylko wielkie ogólnokrajowe pomysły, ale trzeba mieć w każdej miejscowości kogoś, kto rozda ulotki, namówi, powiesi na płocie baner itd.

- zaznaczył Siemoniak.

Fogiel: "Padło kilka banalnych stwierdzeń"

Radosław Fogiel z Prawa i Sprawiedliwości odnosząc się do deklaracji Hołowni powiedział, że nie jest ona dla niego niespodzianką. Zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach dziennikarz "dawał dobitnie do zrozumienia", że zamierza ogłosić swój start w wyborach prezydenckich.

Zdaniem polityka PiS, przemówienie Hołowni "nie było wystąpieniem prezydenckim".

- Tak naprawdę nie wyszedł z formatu prezentera telewizyjnego. Padło kilka banalnych stwierdzeń, żeby każdy usłyszał coś miłego, co chciałby usłyszeć

- ocenił Fogiel.

[polecam:https://niezalezna.pl/300831-w-co-gra-szymon-holownia]

Podkreślił też, że nie postrzega Hołowni w kategorii zagrożenia dla prezydenta Andrzeja Dudy.

- Jednak naturalnie nie lekceważymy żadnego z kandydatów. Wszystkich będziemy poważnie traktować

- zapewnił polityk.

Według Fogla najważniejsza będzie debata merytoryczna w trakcie kampanii wyborczej. Jak dodał, pierwszym poważnym sprawdzianem dla Hołowni będzie zgromadzeni wymaganej liczby podpisów poparcia przy zgłaszaniu kandydatury.

- To jest pewna weryfikacja. A kandydatowi, który poza poparciem mediów nie ma realnego zaplecza, może być trudno

- wskazał.

Gawkowski: "Nie daję tej kandydaturze dużych szans"

Sceptycznie do kandydatury Hołowni podchodzi również lewa strona sceny politycznej.

- Kandydatem na prezydenta w Polsce może ogłosić się każdy, nawet celebryta

– komentuje szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski.

- Podczas wyścigu prezydenckiego i kampanii wyborczej trzeba przejść szybką przemianę z celebryty na polityka i opowiedzieć swoją historię, i historię swoich poglądów

– dodał.

Stwierdził, że polityk, w przeciwieństwie do celebryty, musi być wyrazisty, by wygrywał.

- Pan Hołownia dzisiaj ogłasza swoje poglądy, ale to nie znaczy, że udziela odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Nie daję tej kandydaturze dużych szans

– dodał.

Gawkowski nie obawia się też, że Szymon Hołownia odbierze głosy kandydatowi Lewicy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl