Podzielona opozycja ma kłopoty z kandydatami. Wciąż nie ustalono składu list wyborczych

Koalicja Obywatelska / Fotomag/Gazeta Polska

  

Koalicja Obywatelska wciąż nie może porozumieć się z innymi ugrupowaniami w sprawie kandydatów do Senatu, nie ma też zatwierdzonych list do Sejmu. Jutro mają się odbyć kolejne rozmowy, ale sekretarz generalny PO Robert Tyszkiewicz przyznaje, że rozmowy z niektórymi ugrupowaniami są trudne.

Jutro odbędzie się posiedzenie zarządu PO, który będzie kontynuował prace nad listami wyborczymi Koalicji Obywatelskiej do Sejmu. W niektórych okręgach mają nastąpić zmiany na listach, m.in. w obrębie pierwszej "piątki" kandydatów.

W Toruniu miejsce trzecie na liście KO ma otrzymać znana z protestów niepełnosprawnych w Sejmie Iwona Hartwich (wcześniej miała siódme, przez co się obraziła i nie chciała kandydować). Na liście gdańskiej (jako "dwójka") ma się znaleźć były europoseł Jarosław Wałęsa, a w Szczecinie (jako "piątka") liderka KOD Magdalena Filiks.

Sekretarz generalny PO Robert Tyszkiewicz powiedział, że posiedzenie zarządu będzie "dużym krokiem" w stronę przyjęcia list wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Także w środę odbędą się rozmowy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy na temat kandydatów do Senatu. Z ramienia Koalicji w rozmowach wezmą udział: Robert Tyszkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz. Tyszkiewicz powiedział, że w sprawie Senatu, Koalicja Obywatelska rozmawiała także z samorządowcami i PSL. Przyznał jednocześnie, że rozmowy z Lewicą przebiegają najtrudniej.

Jednak sam Tyszkiewicz zdradził, że rozmowy wcale nie muszą być łatwe. Koalicja Obywatelska ma bowiem swoją listę kandydatów, którą uważa za najważniejszą. Ustępstwa mogą być, ale... nie wszędzie.

"Jesteśmy gotowi ustąpić tam, gdzie druga strona przedstawi kandydatów, którzy będą mogli realnie zawalczyć o mandat"

- podkreślił Tyszkiewicz.

Sekretarz PO pytany o to, jaki parytet zostanie zastosowany przy podziale senackich okręgów między komitety opozycyjne, odpowiedział, że Koalicja Obywatelska będzie kierować się jedynie kryterium szans na wyborczy sukces kandydatów.

"Jesteśmy po rozmowach z PSL, w trakcie rozmów z przedstawicielami Lewicy i niezależnych samorządowców. W tym tygodniu kolejne spotkanie. Mam nadzieję, że ono zakończy się porozumieniem, bo o to nam właśnie chodzi, żeby zbudować silny blok wsparcia kandydatów do Senatu po to, żeby komitety opozycyjne nie odbierały sobie głosów. Takie jest oczekiwanie naszych wyborców i dołożymy starań, aby tak się stało"

- podkreślił.

W jesiennych wyborach do Senatu kandydować chce większość obecnych senatorów PO, w tym: Bogdan Borusewicz, Bogdan Klich, Jerzy Fedorowicz, Sławomir Rybicki, Tomasz Grodzki i Aleksander Pociej. Na listach KO mają być też nowe osoby, m.in. były minister kultury Kazimierz Ujazdowski, były poseł SLD Jerzy Wenderlich i były europoseł PO Adam Szejnfeld.

Listy Koalicji Obywatelskiej - do Sejmu i Senatu - mają zostać zatwierdzone dopiero w poniedziałek, 19 sierpnia.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Skazana Izraelka prosi Putina o łaskę. 7,5 roku więzienia za niemal 10 gramów marihuany

Władimir Putin / pixabay.com

  

Posiadająca obywatelstwo Izraela i USA Naama Issachar, skazana w Rosji na 7,5 roku więzienia za przemyt narkotyków, poprosiła prezydenta Władimira Putina o ułaskawienie - podał w niedzielę prawnik kobiety, cytowany przez Interfax. O jej uwolnienie zabiegają władze Izraela.

Naama Issachar postanowiła poprosić prezydenta Rosji o ułaskawienie, a pisemny wniosek w tej sprawie został już złożony przez administrację więzienia, w którym przebywa. Naama, jej krewni i jej prawnicy mają nadzieję, że rosyjski prezydent podejmie decyzję o ułaskawieniu i zwolnieniu jej jak najszybciej

 - poinformował jeden z adwokatów kobiety.

W czwartek w Jerozolimie podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz Putin zapewnił matkę Naamy Issachar, Jaffe Issachar, że "wszystko będzie dobrze". Jak pisze agencja Interfax, Kreml stał jednak na stanowisku, że prezydenckie ułaskawienie nie jest możliwe bez formalnej prośby w tej sprawie od uwięzionej.

Jak możemy dokonać ułaskawienia, jeśli młoda kobieta o nie nie prosi? Muszą być dopełnione pewne formalności, aby proces się rozpoczął

 - oznajmił w sobotę rosyjskim agencjom prasowym rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

26-letnia Issachar została skazana 11 października 2019 roku po tym, jak w kwietniu znaleziono prawie 10 gramów marihuany w jej bagażu podczas tranzytu na lotnisku w Moskwie. Wyrok oprotestował izraelski resort spraw zagranicznych, uznając karę za surową i nieproporcjonalną.

Issachar odrzuca zarzut przemytu narkotyków i podkreśla, że nie próbowała wjechać do Rosji podczas tranzytu do Izraela z Indii i podczas krótkiego pobytu na moskiewskim lotnisku nie miała dostępu do swojego bagażu.

W zeszłym roku premier i prezydent Izraela, Benjamin Netanjahu i Reuwen Riwlin, wysłali do Putina oficjalną prośbę o ułaskawienie kobiety.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts