Sukces rządowych programów. Polacy tłumnie składają wnioski o „500 Plus” i „Dobry Start”

Rządowe programy zyskują coraz większą popularność. Złożono już ponad 3,2 mln wniosków o 500 plus w rozszerzonej formule. W ramach tego programu do rodzin trafiło 700 mln zł. O tzw. wyprawkę szkolną z programu "Dobry start" złożono dotąd 1,7 mln wniosków. Najnowsze statystyki przedstawiła dziś minister Bożena Borys-Szopa.

Zdjęcie ilustracyjne
Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

Od 1 lipca rodzice mogą składać wnioski o 500 plus na każde dziecko do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Jak poinformowała dziś szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa, dotychczas złożono ponad 3,2 mln wniosków o 500 plus.

- Rozpatrzono już ok. 60 proc. wniosków i rodzice dostali zwrotną informację. W ramach programu do rodzin trafiło już w sumie 700 mln zł

– podkreśliła.

Minister rodziny przypomniała, że na rozpatrzenie wniosków samorządy mają trzy miesiące. Zwróciła uwagę, że nie wszystkie gminy rozpoczęły wypłaty świadczeń.

- Na ponad 2470 gmin ok. 100 gmin nie rozpoczęło jeszcze wypłat

– wskazała Borys-Szopa i zaapelowała do gmin, aby zwiększyły częstość wypłat.

Złożenie wniosku w okresie lipiec-wrzesień gwarantuje wypłatę świadczenia z wyrównaniem od lipca. Po tym terminie będzie ono przyznawane i wypłacane z wyrównaniem od miesiąca złożenia wniosku.

Od lipca trwa także nabór wniosków o tzw. wyprawkę szkolną z programu "Dobry start". Wiceminister rodziny Stanisław Szwed poinformował, że do tej pory złożono ich ponad 1,7 mln. Podkreślił, że wnioski można składać do końca listopada.

Szwed przypomniał, że od sierpnia weszły w życie zmiany w programie "Dobry start". Obecnie o pieniądze mogą się starać również uczniowie szkół dla dorosłych i policealnych, przy zachowaniu kryterium wieku do 20 lat i 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami.

Świadczenie z programu "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat.

Od początku lipca wnioski na oba programy można składać drogą elektroniczną: za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia i platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia wnioski można składać także drogą papierową: w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Bożena Borys-Szopa #rządowe programy #dobry start #Rodzina 500 plus

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo