NOWE FAKTY ws. ataku w Sydney. Znaleziono zwłoki zabitej przez 21-latka kobiety

Sydney; zdjęcie ilustracyjne / By Maksym Kozlenko, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54650268

  

W budynku w centrum Sydney nieopodal miejsca, gdzie nożownik we wtorek dźgnął w plecy 41-letnią kobietę, znaleziono zwłoki zabitej przez napastnika 21-letniej kobiety - podała policja. Śledczy na razie nie traktują sprawy jako aktu terroru.

Sprawca, który biegał po skrzyżowaniu i usiłował zadać rany nożem także innym ludziom, został aresztowany; wcześniej przed kolejnymi napaściami powstrzymali go przechodnie. Według świadków i policji krzyczał "Allahu akbar" oraz "zastrzelcie mnie".

Policja nie wyjawiła dotąd tożsamości tego 21-letniego napastnika, który miał przy sobie nóż rzeźniczy oraz pendrive; na urządzeniu zapisane były informacje na temat śmiertelnych ataków w USA i Nowej Zelandii. Komisarz stanowej policji Mick Fuller poinformował, że choć napastnik miał związki z pewnymi ideologiami o charakterze terrorystycznym, najprawdopodobniej nie działał na zlecenie żadnej organizacji terrorystycznej. Sprawa na razie nie jest rozpatrywana jako akt terroru, ale - dodał Fuller - klasyfikacja tego przestępstwa może być zmieniona wraz z kontynuowaniem śledztwa.

Komisarz poinformował również, że napastnikowi najprawdopodobniej zostaną postawione zarzuty zabójstwa i napaści oraz - być może potem - zarzuty o charakterze terrorystycznym. Dodał, że mężczyzna miał w przeszłości problemy psychiczne.

Fuller jednocześnie powiedział, że choć sprawca był wcześniej znany policji, jego przestępcza przeszłość "była niczym w porównaniu do wagi zbrodni, które popełnił" we wtorek.

Ranna kobieta została przewieziona do szpitala, a jej stan jest stabilny. Na razie nie poinformowano, jaka była przyczyna śmierci zabitej 21-latki, jednak policja podała, że schwytany napastnik jest odpowiedzialny za oba ataki. Ze wstępnych informacji wynika, że obie kobiety w żaden sposób nie były ze sobą powiązane.

Funkcjonariusze prowadzą obecnie przeszukanie w leżącym pod Sydney domu, gdzie nożownik mieszkał z rodzicami.

Przechodniom, którzy unieszkodliwili nożownika przy użyciu krzeseł, rur i skrzynek, podziękowała policja oraz premier Scott Morrison. "Napastnik jest teraz w areszcie dzięki odważnym czynom tych, którzy byli na miejscu zdarzenia i byli zdolni (...) go powstrzymać" - powiedział szef australijskiego rządu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Lider Nowoczesnej na TVP złożył doniesienie do prokuratury. Polityk PiS o czymś mu przypomniał

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

Lider Nowoczesnej Adam Szłapka złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Telewizję Polską. Miało ono polegać na nielegalnym wspieraniu PiS w czasie kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. PiS zapewnia, że kwestie finansowania kampanii były zgodne z prawem. "Nasze sprawozdanie z wyborów parlamentarnych tydzień temu zostało złożone do Państwowej Komisji Wyborczej. Wszelkie kwestie dotyczące finansowania kampanii były zgodne z prawem" - zapewnił Krzysztof Sobolewski.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Telewizję Polską zostało złożone w Prokuraturze Rejonowej Warszawa Śródmieście.

Lider Nowoczesnej Adam Szłapka tłumaczy na konferencji prasowej w Poznaniu, że zawiadomienie dotyczy możliwości popełnienia przestępstwa „polegającego na nielegalnym finansowaniu partii Prawo i Sprawiedliwość oraz nielegalnym finansowaniu kampanii wyborczej komitetu wyborczego utworzonego przez tę partię w wyborach do Sejmu i Senatu 2019 r., poprzez nieodpłatne świadczenie usług reklamowych na rzecz partii i komitetu wyborczego przez Telewizję Polską S.A (…) tj. realizacji znamion czynów zabronionych określonych w art. 49c ustawy o partiach politycznych i art. 507 kodeksu wyborczego”.

Szef komitetu wykonawczego i pełnomocnik wyborczy PiS Krzysztof Sobolewski oświadczył, że nie chce komentować działań polityka opozycji. "Nasze sprawozdanie z wyborów parlamentarnych tydzień temu zostało złożone do Państwowej Komisji Wyborczej. Wszelkie kwestie dotyczące finansowania kampanii były zgodne z prawem" - zapewnił Sobolewski.

- Zastanawiające jest jednak to, kiedy szef Nowoczesnej przekaże opinii publicznej informację, czy jego partia spłaciła już dług, który powstał dzięki temu, że Nowoczesna sama nie potrafiła rozliczyć się z publicznych pieniędzy za poprzednią kampanię parlamentarną

- dodał polityk PiS.

Szłapka wskazał, że - jego zdaniem - podczas kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku dochodziło do „bardzo wyraźnego faworyzowania jednej opcji politycznej – Prawa i Sprawiedliwości”. Lider Nowoczesnej wskazał m.in. raport na temat kampanii wyborczej w Polsce sporządzony przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z 14 października ubiegłego roku.

W zawiadomieniu podkreślono, że raport wskazuje, iż „wbrew ich obowiązkom prawnym i mandatowi publicznemu, TVP1 I TVP Info wykazywały wyraźne uprzedzenie wobec kandydatów Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, a dziennikarze często określali ich mianem żałosnych, niekompetentnych lub kłamliwych. Podkreślono, że o Koalicji Obywatelskiej i Polskim Stronnictwie Ludowym wypowiadano się głównie w negatywnym tonie, a o PiS głównie pozytywnie”.

Szłapka zaznaczył, że „raport jednoznacznie stwierdza, że Telewizja Publiczna w sposób wyraźny faworyzowała Prawo i Sprawiedliwość; jeden z komitetów wyborczych. (…) Wiemy doskonale o tym, że Telewizja Publiczna nie jest finansowana tylko z abonamentu, jak to wcześniej bywało – tylko jest finansowana z budżetu państwa, z pieniędzy podatników. W związku z tym, wspieranie konkretnej partii politycznej w tym zakresie jest po prostu nielegalne” – mówił.

Poseł przypomniał również w tym kontekście, że na poprzednim posiedzeniu Sejm przyjął ustawę o przekazaniu kolejnych niemal 2 mld zł na TVP i Polskie Radio. „W tym roku także mamy do czynienia z kampanią wyborczą prezydencką i już widzimy wyraźnie, jak są prowadzone programy publicystyczne, jak są prowadzone programy informacyjne” – mówił.

Dodał, że „nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że Telewizja Publiczna jest nierzetelna, jest narzędziem propagandy”.

Jako przykład Szłapka wskazał m.in. przekaz TVP na temat marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (KO). „Tu mamy kilka oskarżeń poszczególnych osób, natomiast w przypadku np. (prezesa NIK - PAP) Mariana Banasia mamy raport CBA, mamy złożone zawiadomienie do prokuratury w sprawie. Wszyscy dokładnie wiedzą, że mamy do czynienia z bardzo poważnym przekrętem – a jedyna informacja, jaka do tej pory była przeprowadzona przez TVP o Marianie Banasiu, to w czasie kiedy jeszcze liczyli na to, że go Prawo i Sprawiedliwość jest w stanie obronić. Był to kontrolowany wywiad z Marianem Banasiem, gdzie on miał sposobność bronienia się; nie było żadnych niewygodnych pytań” – mówił Szłapka.

„Jeżeli zestawimy sobie sprawę – moim zdaniem propagandową, dotyczącą próby niszczenia, dokładnie takiego samego niszczenia, jak (b. prezydenta Gdańska) Pawła Adamowicza, niszczenia marszałka Grodzkiego z ewidentnym przekrętem popełnionym przez Mariana Banasia, który został wybrany przez posłów PiS – to widzimy jak bardzo nierzetelna jest telewizja publiczna, jak bardzo jednoznacznie wspiera Prawo i Sprawiedliwość i jak bardzo jest finansowana z pieniędzy publicznych, bo na to mamy konkretne ustawy i konkretne faktury”

– wskazał.

Szłapka zapowiedział, że zamierza złożyć kolejne zawiadomienia przeciwko TVP - dotyczące m.in. mowy nienawiści i pomówień.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts