Coraz więcej pieniędzy trafia do budżetu

Polskie finanse publiczne trzymają się bardzo dobrze. Jak niedawno informował Eurostat deficyt sektora finansów publicznych po pierwszym kwartale 2019 roku to zaledwie 0,1 proc. polskiego PKB. Duży wpływ na tak dobrą sytuację mają rosnące dochody podatkowe, które wystrzeliły wraz z dojściem do władzy Zjednoczonej Prawicy.

zdjęcie ilustracyjne
Marcin Rolicki/SXC

Trzeba przyznać, że ten skok wpływów podatkowych wygląda imponująco nie tylko jeśli chodzi o podatek VAT. To ogromna luka vatowska była przyczyną poważnych strat budżetowych, do dziś trudno je dokładnie oszacować. Według różnych obliczeń w latach 2008 – 2015 mogło to być łącznie grubo ponad 200 miliardów złotych. Dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego do podobnej skali wycieku dochodów już nie dochodzi. Ale lepsza kondycja budżetu to także zasługa innych podatków. Rosną wpływy z CIT, w 2015 roku wyniosły one 26 mld zł by w 2018 osiągnąć poziom niemal 35 mld. Należy przy tej okazji pamiętać, że obniżono stawkę tej daniny dla części podmiotów do zaledwie 9 proc. Chodzi o spółki, które w ciągu roku podatkowego nie przekroczą obrotu wynoszącego 1,2 mln euro. Obniżka przewidziana jest zatem dla mniejszych firm, jednak od przyszłego próg uprawniający do skorzystania z niej wzrośnie do 2 mln euro.


Ciekawie przedstawia się lista tych, którzy w ramach CIT do kasy państwa przelewają  najwięcej. Liderem jest tu PKO BP – bank wpłacił w zeszłym roku 1,38 mld zł z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Miejsca na podium wśród CITowców zajmują jeszcze PKN Orlen oraz PGNiG, które zasiliły budżet odpowiednio, 866,8 mln zł i 721,3 mln zł. Dużą kontrybucję do państwowej kasy miały też niektóre firmy prywatne. Dla przykładu Jeronimo Martins uiściło CIT w wysokości ponad 500 mln zł. Systematycznie rośnie wysokość tej daniny uiszczanej przez koncern tytoniowy Philip Morris, firma  wpłaciła do budżetu państwa w 2018 roku ponad 200 mln zł w ramach rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych, i przy okazji został największym płatnikiem tej daniny w województwie Małopolskim. Wpływy z tytułu CIT zwiększyły się w 2018 roku o 5 mld zł w porównaniu z rokiem poprzednim.

 

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#gospodarka #finanse #pieniądze

Kamil Goral
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo