Johnson już po rozmowie z Trumpem. Pojawił się wątek brexitu

premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson / twitter.com/10DowningStreet

  

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozmawiał przez telefon z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Jak się okazuje, wśród głównych tematów rozmowy pojawił się m.in. Kwestie dotyczące brexitu, handlu i spraw gospodarczych. Biały Dom poinformował, że Trump chce się spotkać z Johnsonem „w niedalekiej przyszłości”.

Premier rozmawiał dziś z prezydentem Trumpem. Rozmawiali o globalnych problemach gospodarczych i handlu, a premier poinformował prezydenta o najnowszych wydarzeniach w kontekście brexitu.
- poinformowała rzeczniczka szefa brytyjskiego rządu.

Z kolei Biały Dom podał, że przywódcy rozmawiali na wiele tematów, w tym handlu i bezpieczeństwa oraz że Trump oczekuje osobistego spotkania z Johnsonem.

Prezydent wyraził swój podziw dla Zjednoczonego Królestwa za niezłomne partnerstwo w stawianiu czoła wyzwaniom globalnym.
- podał Biały Dom.

W ubiegłym tygodniu po spotkaniu z wiceprezydentem Mike'iem Pencem oraz amerykańskim sekretarzem stanu Mike'iem Pompeo, a także krótkiej rozmowie z Trumpem, brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab ocenił, że amerykański prezydent ma "ogromny apetyt" na porozumienie handlowe z Wielką Brytanią po jej wyjściu z UE.

Gdy Johnson 24 lipca zastąpił na stanowisku premiera Theresę May, media oceniały, że może to doprowadzić do zacieśnienia sojuszu między Wielką Brytanią a USA oraz że po brexicie Londyn w stosunkach międzynarodowych będzie się skupiał na zbliżeniu do Waszyngtonu. Amerykański prezydent mówił w przeszłości, że lepsze relacje gospodarcze między Londynem a Waszyngtonem były dotychczas hamowane przez Brukselę.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dzień otwarty w MSZ

MSZ / By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37535839

  

Z okazji dnia służby zagranicznej w sobotę odbędzie się dzień otwarty w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Siedzibę resortu dyplomacji, w której zaplanowano m.in. wystawy tematyczne i atrakcje dla dzieci, będzie można zwiedzać w godzinach 10-19 po wcześniejszej rejestracji.

Udział w dniu otwartym jest bezpłatny, jednak należy zarejestrować się pod adresem: https://dsz.konfeo.com/. Biuro prasowe MSZ zastrzegło, że liczba miejsc jest ograniczona, a o uczestnictwie będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

"16 listopada to dla polskiej dyplomacji dzień szczególny: obchodzimy Dzień Służby Zagranicznej. Tego dnia otwieramy dla wszystkich zainteresowanych drzwi Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia nas w sobotę i świętowania tego dnia wraz z polską dyplomacją"

- powiedziała rzeczniczka MSZ Ewa Suwara.

Dzień służby zagranicznej obchodzony jest od 2009 r. Data ta upamiętnia depeszę, którą 16 listopada 1918 r. marszałek Józef Piłsudski rozesłał do przywódców państw świata, w której informował o powstaniu państwa polskiego.

Rzeczniczka MSZ podkreśliła, że w dzień będzie okazją do przybliżenia historii polskiej służby zagranicznej, działań resortu na rzecz promocji Polski w świecie, a w tym roku tematem przewodnim będzie +2019 - rok ważnych rocznic+".

"16 listopada to dla polskiej dyplomacji dzień szczególny: obchodzimy Dzień Służby Zagranicznej. Tego dnia otwieramy dla wszystkich zainteresowanych drzwi Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Serdecznie zapraszam do odwiedzenia nas w sobotę i świętowania tego dnia wraz z polską dyplomacją" - powiedziała Suwara.

W sobotę zwiedzający będą mogli w resorcie dyplomacji odwiedzić m.in. pomieszczenia poszczególnych departamentów, gabinet ministra spraw zagranicznych, salę im. Jerzego Giedroycia i centrum prasowe MSZ.

W budynku przy alei Szucha w Warszawie, gdzie mieści się siedziba resortu spraw zagranicznych zostaną zaprezentowane ekspozycje tematyczne dotyczące polskiej polityki zagranicznej, służby zagranicznej oraz dokumenty dyplomatyczne, a dla najmłodszych zaplanowano kącik zabaw, warsztaty oraz liczne atrakcje.

Rzeczniczka MSZ poinformowała, że w tym roku, w związku z polską prezydencją w Procesie Berlińskim, który ma na celu integrację krajów Bałkanów Zachodnich z UE, do udziału w dniu otwartym w resorcie zaproszone zostały także ambasady krajów bałkańskich.

W siedzibie MSZ w sobotę będzie można także zobaczyć na specjalnym pokazie film dokumentalny "Paszporty Paragwaju" w reżyserii Roberta Kaczmarka, prezentujący historię tzw. Grupy Ładosia (Grupy Berneńskiej). Chętni, którzy chcieliby obejrzeć film na specjalnym pokazie, muszą jednak najpierw zarejestrować się pod adresem: https://film-dsz.konfeo.com/.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl