Festyn Patriotyczny „Nam twierdzą będzie każdy próg”. Zapraszamy już 15 sierpnia!

  

W czwartek (15 sierpnia) o godzinie 18:00 w Teatrze Palladium (ul. Złota 9 w Warszawie) odbędzie się Festyn Patriotyczny „Nam twierdzą będzie każdy próg” z okazji 99. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Serdecznie zapraszamy do wspólnego śpiewania! Wstęp wolny. Wśród wykonawców m.in.: Dariusz „Maleo” Malejonek, Marta Kurczewska, Dominika Świątek, Kasia Moś i Paweł Piekarczyk. Wstęp wolny!

To ta bitwa zatrzymała inwazję komunizmu na Europę Zachodnią i jest jedną z przełomowych bitew w historii świata. Polsko-bolszewiczka bitwa stoczona była między 13 a 25 sierpnia 1920 roku. Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego był Józef Piłsudski.

W programie koncertu, który wraz z Dominiką Chorosińską poprowadzi Jan Przemyłski, znalazły się piosenki o wolności, o umiłowaniu ojczyzny i te opowiadające o polskim bohaterstwie. Będzie to kolejny niezwykle radosny pokaz patriotyzmu.

Wspólne śpiewanie tworzy wyjątkową więź między ludźmi, niesamowicie integruje. Taka forma forma świętowania buduje też nasz patriotyzm, ten dobrze rozumiany. Jak mówił święty Jan Paweł II, żeby to była miłość do ojczyzny, a nie nienawiść do obcych

– powiedział „Gazecie Polskiej Codziennie” Darek „Maleo” Malejonek rok temu, gdy również był gwiazdą koncertu 15 sierpnia.

Ponadto wśród artystów pojawią się też: Ludmiła Małecka, Leszek Czajkowski, Bartłomiej Kurowski, Sylwester Domański i Norbert „Smoła” Smoliński. Kierownikiem muzycznym przedsięwzięcia jest Artur Grudziński. 
W dniu 14 sierpnia do tygodnika „Gazeta Polska” zostanie dołączony śpiewnik patriotyczny. Zachęcamy, by zabrać go ze sobą do Palladium i przyłączyć się do wspólnego śpiewania utworów patriotycznych. Śpiewnik rozdawany będzie bezpłatnie także podczas spotkania.

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Niezależne Media oraz Narodowe Centrum Kultury. Koncert medialnie wspierają: tygodnik „Gazeta Polska”, dziennik „Gazeta Polska Codziennie”, portal Niezależna.pl i Telewizja Republika.

Koncert transmitowany będzie na żywo przez Telewizję Republika.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zły stan Polaka skazanego w Indonezji. Co dalej z Jakubem Skrzypskim?

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Polski podróżnik skazany na 7 lat więzienia przez sąd w Indonezji za kontakty z separatystami w regionie Papua Zachodnia ciągle przebywa w policyjnym areszcie. Nie może wychodzić na spacery, ma kłopoty ze wzrokiem, celę dzieli z kilkoma innymi aresztantami.

[polecam:https://niezalezna.pl/302548-indonezja-surowy-wyrok-dla-polaka]

Jakub Skrzypski został zatrzymany w sierpniu 2018 roku i jako pierwszy cudzoziemiec został w maju 2019 roku uznany za winnego próby obalenia indonezyjskiego rządu i skazany na podstawie Artykułu 106 tamtejszego kodeksu karnego. Zarzucano mu, że dołączył do separatystycznej Rewolucyjnej Armii Wyzwolenia Papui Zachodniej (TRWP) – grupy zbrojnej, którą Dżakarta uważa za terrorystyczną, należącej do szerszego Ruchu Wyzwolenia Papui (Organisasi Papua Merdeka, OPM).

Sam Skrzypski mówi, że spotkał się jedynie z członkami innej organizacji: legalnego Komitetu Narodowego Papui Zachodniej (KNPB), który pokojowymi środkami zabiega o referendum niepodległościowe w regionie kontrolowanym przez Indonezję od 1962 roku.

Prawniczka Polaka Latifah Anum Siregar przekonuje, że sprawa była polityczna, a dowody – niezwykle słabe. Początkowo Jakub Skrzypski otrzymał karę pięciu lat więzienia, ale w grudniu 2019 roku – po dwóch odwołaniach zarówno ze strony jego obrońców, jak i prokuratury – indonezyjski Sąd Najwyższy powiększył jej wymiar do 7 lat pozbawienia wolności.

[polecam:https://niezalezna.pl/294385-pe-wzywa-do-uwolnienia-polaka-skazanego-w-indonezji]

Polska Agencja Prasowa rozmawiała z osobami, które odwiedziły Skrzypskiego w areszcie w odizolowanym górskim mieście Wamena, w którym przebywa od listopada 2018 roku. Z ich relacji wynika, że w czterech pięcioosobowych celach jest niewiele wolnej przestrzeni i mieszczą się tam tylko materace aresztowanych. Każda z cel ma wydzieloną toaletę z bieżącą wodą, uwięzieni mają też dostęp do wody pitnej.

Polskiemu podróżnikowi nie pozwala się jednak wychodzić na spacery, mężczyzna cierpi z powodu niedożywienia, ma kłopoty ze wzrokiem i trudności psychologiczne. PAP widziała także fotografie więziennego jedzenia, złożonego przede wszystkim z ryżu.

Adwokatka przekazała PAP, że Jakub Skrzypski konsekwentnie domaga się zwrotu wolności i swojego dobytku. Przedstawiła listę przedmiotów, w tym dokumentów, elektroniki, rzeczy osobistych i pamiątek, które zostały Polakowi skonfiskowane lub skradzione. Latifah dodaje, że potrzebna jest pilna wizyta u specjalisty i być może operacja oka mężczyzny z powodu komplikacji po jego ciężkim, długo nieleczonym zapaleniu. Według oświadczeń adwokatki i organizacji Human Rights Watch oraz rezolucji Parlamentu Europejskiego traktowanie polskiego obywatela stanowi pogwałcenie praw człowieka.

Rzecznik indonezyjskiego MSZ Teuku Faizasyah potwierdził, że ministerstwo otrzymało z polskiej ambasady wniosek o przeniesienie podróżnika. Jak dodał, będzie to jednak możliwe dopiero po wyczerpaniu całej ścieżki odwoławczej. Choć decyzja sądu jest formalnie ostateczna, to indonezyjskie prawo przewiduje możliwość kontroli sądowej procedury wydania wyroku.

Teuku w oświadczeniu przesłanym PAP odrzuca wszystkie zarzuty dotyczące traktowania Polaka niezgodnie z międzynarodowymi standardami. Dodaje, że zezwolenie na bezpośrednie rozmowy telefoniczne między Polakiem a konsulem oznaczałoby jego specjalne traktowanie, co mogłoby być odebrane jako „niewłaściwy sygnał na temat naszego systemu prawnego”. „Zatrzymanie pana Jakuba Fabiana Skrzypskiego nie było motywowane politycznie, a jedynie kryminalnie. Został uznany za winnego posiadania znacznej ilości nielegalnej broni i amunicji” - podkreśla rzecznik.

W rzeczywistości taki zarzut nie pojawił się w akcie oskarżenia. Ponieważ Warszawa i Dżakarta nie zawarły umowy o wzajemnej pomocy prawnej, nie ma możliwości odbycia kary w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts