Apogeum ruchu turystycznego w Tatrach

Tatry / twitter.com/Tatrzanski_PN

  

Ruch turystyczny w Tatrach jest bardzo duży. Od wielu lat w sierpniu góry przeżywają największe oblężenie. Zalecane jest wybieranie mniej popularnych tras, jak np. Dolina Małej Łąki czy Hala Stoły. Zwolennicy górskich wycieczek mogą też wybrać się na szlaki w części słowackiej, gdzie panuje znacznie mniejsze oblężenie.

W Tatrach panuje słoneczna pogoda zachęcająca do górskich wypraw. Jak informują przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), największym utrudnieniem paradoksalnie może okazać się szczególnie duży ruch turystyczny. Wybierając się na najbardziej popularne szczyty jak np. Giewont, przy łańcuchach pod kopułą szczytową tworzą się kolejki oczekujących do wejścia na górę. Podobnie jest przy podejściu na Rysy, czy szlaku przez Orlą Perć.

Stanie w kolejce na szczyt może znacznie wydłużyć czas trwania wycieczki, dlatego warto zmienić plany i wybrać się na mniej uczęszczane trasy. Mniej znane wśród polskich turystów są szlaki w słowackiej części Tatr. Nawet przygraniczne szlaki jak np. Dolina Jaworowa, jest rzadko odwiedzana przez polskich turystów, tymczasem sąsiednią Doliną Rybiego Potoku, przez którą wiedzie trakt do Morskiego Oka, wędrują tłumy ludzi.

Przeprowadzone 7 sierpnia liczenie turystów w słowackiej części Tatr wykazało, że dziennie na tamtejsze szlaki wyszło tego dnia ponad 18,5 tys. turystów. Dla porównania w polskiej części gór, w latach ubiegłych w sierpniu, dziennie odnotowywano prawie 40 tys. wyjść.

Władze TPN radzą, aby turyści wybierający się do Morskiego Oka, korzystali z dojazdów na szlak z komunikacji zbiorowej, ponieważ parkingi na Palenicy Białczańskiej oraz na Łysej Polanie zapełniają się już w godzinach wczesnoporannych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Problemy Ukraińców ewakuowanych z Wuhan. Kolejne miasta odmawiają ich przyjęcia

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

W Winnikach w obwodzie lwowskim mieszkańcy w środę przynieśli przed budynek szpitala opony i zablokowali do niego dojazd, protestując przeciwko temu, by przywieziono tam ewakuowanych z chińskiego Wuhan.

W szpitalu odbywało się szkolenie z hospitalizacji zarażonych koronawirusem - pisze portal Zaxid.net (czyt. zachid). Serwis dodaje, że musiało być ono przerwane w związku z protestem pacjentów, pracowników i lokalnych mieszkańców.

Dyrektor szpitala zaprzeczył jednak informacji o rzekomym planie zakwaterowania ewakuowanych na kwarantannę w jego placówce.

Mer Lwowa Andrij Sadowyj podkreślił, że wciąż nie wiadomo, dokąd trafią osoby z Wuhan. Zaapelował też do mieszkańców, by nie panikować i nie rozpowszechniać nieprawdziwych informacji.

We wtorek w obwodzie tarnopolskim na zachodzie kraju odbył się ok. 300-osobowy protest, którego uczestnicy sprzeciwiali się możliwości umieszczenia ewakuowanych w miejscowym sanatorium Medobory.

Agencja Unian pisze, że lotnisko w Tarnopolu odmówiło wydania zgody na przylot samolotu z Chin, a miejscowe władze zaznaczają, że ośrodek nie jest przygotowany do przyjęcia ewakuowanych. Personel sanatorium zapowiedział, że nie stawi się w pracy, jeśli ewakuowani trafią do ich ośrodka.

Portal RBK Ukraina informuje, że przyjęcia ewakuowanych odmówiła administracja obwodu rówieńskiego.

W środę nad ranem z Kijowa wyleciał samolot, na którego pokładzie mają przylecieć ewakuowani z Wuhan. Według planów samolot ma wylądować na Ukrainie w czwartek ok. 8 rano.

Przedstawiciel MSZ Andrij Zajac powiedział w środę, że na ewakuację stawiło się 48 obywateli Ukrainy i 29 obcokrajowców: osiem osób z Argentyny, pięć z Dominikany, pięć z Ekwadoru, cztery z Salwadoru, dwie z Kazachstanu, dwie z Kostaryki i "po jednej osobie z innych państw".

Wszyscy pasażerowie zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie na Ukrainie. Minister ochrony zdrowia Zoriana Skałecka zapewniła, że trafią oni do tego samego miejsca.

Ministerstwo ochrony zdrowia zapewniło w środę, że wszyscy pasażerowie są zdrowi. Dodano, że na przyjęcie ewakuowanych są gotowe cztery ośrodki, jednak nie ujawniono ich lokalizacji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts