Schetyna bywał "bardziej PiS-owski od PiS-u"? Fogiel: Już wyciągaliśmy ankietę członkowską

Grzegorz Schetyna / fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

- Momentami wydawało się, że jeśli chodzi o wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość rozwiązania, Schetyna jest bardziej PiS-owski od PiS-u. Już z szuflady wyciągaliśmy ankietę członkowską, bo być może nawrócona duszyczka - żartował dzisiaj z lidera Platformy Obywatelskiej wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Radosław Fogiel w rozmowie z lokalnymi Radiem Rekord i Telewizją Dami.

Wicerzecznik PiS w "Porannej Rozmowie Radia Rekord i Telewizji Dami" komentował swoje niedawne słowa o "wysłaniu Grzegorzowi Schetynie legitymacji partyjnej PiS", które wypowiedział w rozmowie z wp.pl. 

- Rozważaliśmy to po konwencji programowej Platformy Obywatelskiej czy Koalicji Obywatelskiej, nie pamiętam na jakim etapie metamorfoz to było. Grzegorz Schetyna wyszedł wówczas na scenę i zobaczyliśmy innego Grzegorza Schetynę niż dzień wcześniej, tydzień wcześniej, czy miesiąc wcześniej. Nagle zaczął obiecywać wszystko wszystkim, zapowiadać transfery socjalne itd.

- powiedział Radosław Fogiel.

- Najbardziej w kwestii legitymacji natchnęło nas, że Grzegorz Schetyna stwierdził, że program 500+ był świetnym pomysłem i w ogóle on po kryjomu kibicował mu od samego początku. Momentami wydawało się, że jeśli chodzi o wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość rozwiązania, Schetyna jest bardziej PiS-owski od PiS-u. Już z szuflady wyciągaliśmy ankietę członkowską, bo być może nawrócona duszyczka

- dodał wicerzecznik PiS. Podkreślił jednocześnie, że "uśmiechnięta maska Grzegorza Schetyny na wybory to jedna strona, a druga jest taka, że wszystkie te pomysły powrócą".

Jan Grabiec mówił o tym, że Polacy będą musieli zwracać 500 plus, ich główny ekonomista mówił o tym, że 500 plus nie może być automatycznie dla każdego. To jest pudrowanie się na wybory, a niestety, ten program antyspołeczny i antyrozwojowy jest ten sam - nadmienił Fogiel.

Podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej, które odbyło się w połowie lipca w Warszawie, Schetyna podkreślał, że "programy socjalne, w tym Rodzina 500 plus, są potrzebne". Stwierdził również, że "nic co dane, nie będzie odebrane".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: cozadzien.pl, niezalezna.pl, 300polityka.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kto zostanie premierem Izraela?

/ PublicDomainPictures; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin rozpoczął konsultacje z przywódcami wszystkich partii politycznych, które po wyborach z 17 września dostały się do Knesetu, na temat ich rekomendacji na nowego szefa rządu.

W dużej mierze pełniący ceremoniale funkcje prezydent Izraela ma za zadanie wybrać polityka mającego największe szanse na utworzenie stabilnego rządu koalicyjnego. Choć zazwyczaj jest to zwykła formalność, tym razem Riwlin odgrywa kluczową rolę, gdy po wyborach wynik wskazuje, że żaden z czołowych kandydatów - ani dotychczasowy premier Benjamin Netanajhu, ani były szef sztabu generalnego Benny Gantz - nie uzyskał zdecydowanej większości mandatów, aby móc tworzyć koalicję

- zwraca uwagę agencja Associated Press.

"W tej sytuacji prezydent będzie bardzo, ale to bardzo zaangażowany w szczegóły. Będzie prosił o jasne odpowiedzi" - oświadczył w izraelskim radiu wojskowym główny doradca prezydenta Harel Tubi. "Myślę, że tym razem konsultacje zmieni w rozmowy, dzięki którym będzie można przedstawić inne możliwości, o których opinia publiczna jeszcze nie słyszała"

- dodał Tubi, nie precyzują o co dokładnie chodzi.

Centrolewicowy sojusz Niebiesko-Białych Gantza zdobył w wyborach 33 mandaty w liczącym 120 miejsc Knesecie, a prawicowy Likud Netanjahu 31 mandatów. Żadna z tych partii nie może zebrać większości parlamentarnej ze swoimi tradycyjnymi mniejszymi sojusznikami.

Decydującym czynnikiem wydaje się być były minister obrony Awigdor Lieberman i osiem miejsc, które zdobyła jego partia Nasz Dom Izrael (Israel Beitenu). Lieberman żąda szerokiego rządu jedności narodowej z dwiema głównymi partiami, czyli sojuszem Niebiesko-Białych i Likudem, który jest świecki; Lieberman wyklucza udział w rządzie ultraortodoksyjnych partii żydowskich. Wydaje się, że wyłania się tu kompromis między Niebiesko-Białymi a Likudem, choć oba ugrupowania nalegają, by stanąć na czele takiego rządu. Sprawą komplikuje odmowa Niebiesko-Białych zawarcia koalicji z Likudem na czele z Netanjahu, któremu grozi oskarżenie o korupcję

- wskazuje AP.

Pierwszym krokiem wyjścia z impasu są konsultacje prowadzone w rezydencji prezydenta, gdzie każda z partii jest proszona o przedstawienie swoich rekomendacji dotyczących nowego szefa rządu. Likud stracił poparcie w stosunku do kwietniowych, również przedterminowych wyborów, i przy obecnych warunkach może liczyć, ze swoimi tradycyjnymi sojusznikami, na 55 mandatów.

 

Uzyskując poparcie naturalnych i prawdopodobnych sojuszników Gantz może liczyć zaś na 57 mandatów. Jest to jednak wciąż za mało do uzyskania większości 61 miejsc w Knesecie i utworzenia większościowej koalicji rządowej.

 

Gantz będzie zatem potrzebował poparcia Zjednoczonej Listy partii arabskich, która po wyborach jest trzecią co do wielkości siłą z 13 mandatami. Ale Zjednoczona Lista tradycyjnie powstrzymywała się od otwartego popierania kandydata na premiera. Partie arabskie nigdy nie zasiadały w izraelskim rządzie, a jej lider Ajman Odeh, twierdzi, że zamierza zostać liderem opozycji w przypadku powstania rządu jedności. Odeh nie wykluczył jednak udzielenia swojej rekomendacji Gantzowi, aby udaremnić powstanie kolejnego rządu pod przywództwem Netanjahu, który oskarża mniejszość arabską w Izraelu o to, że jest "piątą kolumną" zagrażającą państwu. Byłby to pierwszy raz od 1992 r., kiedy partie arabskie odegrałyby rolę w procesie tworzenia rządu

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl