„Defilada robiemy. Bydom tanki jechać”. Wyjątkowe zaproszenie na wojskowe święto

–W tym roku trefi nom wielki fajer. Defilada robiemy. Bydom tanki jechać, rosomaki, wyrzutnie rakiet, kupa wojoków, nawet tych z zagranicy bydom. Bydom jeszcze lotać fligry F16. Nie zapomnij zabrać cołkiej famili i wszystkich kamratów - zachęca mieszkańców do udziału w Defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego w Katowicach 15 sierpnia br., kapral Tomasz Szęciński z 6. batalionu powietrznodesantowego w Gliwicach.

Zdjęcie ilustracyjne
@MON_GOV_PL

W spocie reklamowym zrealizowanym przez MON towarzyszy mu pochodząca z Raciborza Justyna Święty-Ersetic (m.in. indywidualna mistrzyni Europy z 2018 r. w biegu na 400 metrów i w sztafecie 4 × 400 metrów).

Swój udział w uroczystości zapowiedzieli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści i przedstawiciele środowisk kombatanckich.

15 sierpnia br. centrum Katowic rozbrzmiewać będzie żołnierską melodią, a aleją Roździeńskiego przejdzie 2600 żołnierzy, przejedzie 185 jednostek sprzętu wojskowego, a nad głowami uczestników przeleci 60 statków powietrznych! Wojskowa Defilada pod hasłem "Wierni Polsce", po raz pierwszy zostanie przeniesiona do Katowic z Warszawy, z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego.

II i III powstanie miały miejsce w 1920 i 1921 r. (w 1921 r. już po plebiscycie), dzięki którym część Górnego Śląska wróciła do Polski. W regionie trwają ostatnie przygotowania do Defilady. 

"Wszystko będzie gotowe na czas. Działamy" – zapewniał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w specjalnym spocie. W nowym filmiku do udziału w defiladzie zapraszają również Justyna Święty-Ersetic i kapral Tomasz Szęciński (od 13 lat w mundurze).

Premier Mateusz Morawiecki bierze aktywny udział w wielu wydarzeniach związanych z obchodami 100-lecia wybuchu powstań śląskich. Podczas uroczystego apelu w ramach Pikniku Militarnego z okazji 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego szef rządu podkreślił, że lekcja jaką zostawili w testamencie Powstańcy Śląscy, to nie tylko lekcja historii o przeszłości, ale też lekcja o przyszłości.

"To lekcja o tym, że Polska to jest wybór, często niełatwy wybór" – mówił. Wyraził też wdzięczność wobec wszystkich powstańców, którzy przyczynili się do przetrwania polskości na ziemiach Śląska. Dodał, że dzisiaj idziemy ich śladem, budujemy silny Śląsk dla Polski i budujemy silną Polskę dla całego województwa śląskiego.

Morawiecki w lipcu br. spotkał się też z mieszkańcami regionu w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Wizyta premiera odbywała się w ramach pikniku rodzinnego. W spotkaniu z premierem uczestniczył również marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

"Nie będzie silnej Polski, bez silnego Śląska. Nasz rząd zgadza się wyłącznie na takie zmiany, które będą wsparte odpowiednimi funduszami przeznaczonymi na sprawiedliwą transformację środowiskową i energetyczną. Serce przemysłu od pokoleń bije na Śląsku i chcemy, by ten nowoczesny przemysł wciąż stanowił o jego sile" 

– mówił premier Morawiecki.

W obchodach Święta Wojska Polskiego w Katowicach wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści i przedstawiciele środowisk kombatanckich. Defilada w Katowicach rozpocznie się o godz. 14 przy ul. Bagiennej,  przejedzie al. Walentego Roździeńskiego od wiaduktu przy ul. Lwowskiej przez rondo im. gen. Jerzego Ziętka, aleją Korfantego, a następnie rozformuje się na wysokości Słonecznej Pętli.

Podniebną defiladę rozpocznie tradycyjnie przelot Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” w składzie siedmiu maszyn. Następnie pojawią się myśliwce F-16, samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130, M-346 oraz śmigłowce Mi-2, W-3 Sokół, Mi-17 i Mi-8. Nie zabraknie także samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737, które przelecą w eskorcie myśliwców.

Wśród pojazdów, które w Katowicach pokaże Wojsko Polskie, zobaczymy m.in.: czołgi Leopard 2 i kołowe transportery opancerzone Rosomak. Będą samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, pojazdy Ford 550 z rampą szturmową oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP, które wykorzystują żołnierze m.in. podczas misji w Afganistanie. W ramach uroczystości przewidziano również piknik wojskowy w Strefie Kultury (godz. 15 do 22). 

Władze Katowic zachęcają mieszkańców, by na uroczystość przyjechać środkami komunikacji publicznej. Tego dnia np. pociągami Kolei Śląskiej można będzie podróżować za darmo. Osoby, które przyjadą na wydarzenie samochodem, urzędnicy zachęcają do pozostawienia ich na obrzeżach miasta i kontynuowania podróży komunikacją publiczną. W nocy z 9 na 10 sierpnia br. (od godz. 20 do 10 rano) odbędzie się "próbna defilada". Te same obszary, gdzie będzie mieć miejsce niecodzienne wydarzenie zostaną wyłączone z ruchu. 


 

 

Źródło: niezalezna.pl

#defilada #święto wojska polskiego

Agnieszka Kołodziejczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo