Bitwa pod Heilsbergiem – obraz Hoffmanna

Obraz Antona Hoffmanna „Bitwa pod Heilsbergiem” / Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

  

W niedzielę na zamku w Lidzbarku Warmińskim zostanie zaprezentowany zwiedzającym obraz Antona Hoffmanna „Bitwa pod Heilsbergiem”, zakupiony przez Muzeum Warmii i Mazur. Namalowano go na stulecie bitwy armii napoleońskiej z wojskami rosyjsko-pruskimi z 1807 r.

Będzie to pierwsza publiczna prezentacja dzieła Antona Hoffmanna (1863-1938), malarza ze szkoły monachijskiej, które muzeum kupiło po wieloletnich negocjacjach od prywatnego kolekcjonera. Olejny obraz na płótnie o wymiarach 3 na 6 m powstał ok. 1907 r. Został namalowany na setną rocznicę bitwy pod Lidzbarkiem Warmińskim (niem. Heilsberg), stoczoną w dniach 10-11 czerwca 1807 r. przez Wielką Armię ze sprzymierzonymi wojskami rosyjsko-pruskimi. Była to największa – pod względem liczby walczących żołnierzy – napoleońska bitwa w obecnych granicach Polski. Obraz Hoffmana ukazuje jeden z epizodów tej bitwy – szarżę pruskiego szwadronu czarnych huzarów i zdobycie przez nich orła ze sztandaru francuskiego 55. pułku piechoty liniowej. W tle tej sceny widoczne są kontury lidzbarskiego zamku biskupów warmińskich i kościoła parafialnego.

Na Zamku można też obejrzeć składającą się z 700 figurek żołnierzy dioramę, przedstawiającą scenę z tej bitwy.

W bitwie pod Heilsbergiem walczyło 55 tys. Francuzów oraz ponad 70 tys. Rosjan i Prusaków. Siłami Wielkiej Armii dowodził Bonaparte. Francuzi atakowali reduty i szańce bronione przez sprzymierzone wojska rosyjskie i pruskie. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta, obie strony poniosły ciężkie straty. Przyczyniła się jednak do zwycięstwa cesarza pod Frydlandem, które zmusiło cara Aleksandra I i króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III do podpisania traktatów pokojowych w Tylży. O znaczeniu tego starcia świadczy to, że nazwę Heilsberg umieszczono na Łuku Triumfalnym w Paryżu, wśród miejsc najważniejszych batalii Napoleona.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Wojsko przekazało dary dla szpitala

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/MON_GOV_PL

  

Woda mineralna, ręczniki papierowe czy mydło w płynie znalazły się wśród darów, które żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej przekazali szczecińskiemu szpitalowi zakaźnemu. W zbiórkę włączyli się także mieszkańcy woj. zachodniopomorskiego – przedmioty pierwszej potrzeby wypełniły dwie wojskowe ciężarówki.

"To wojsko z reguły szkoli się i przygotowuje do walki z przeciwnikiem, natomiast koronawirus jest przeciwnikiem niewidzialnym, może zaatakować każdego z nas. I teraz to personel szpitali jest na pierwszej linii walki, dlatego zaproponowałem dowódcy (tę zbiórkę), tak, aby 12. Brygada także w ten sposób przyłączyła się do zwalczania wirusa"

– powiedział dziennikarzom oficer prasowy 12. Brygady Zmechanizowanej kpt. Błażej Łukaszewski.

Do szpitala przy ul. Arkońskiej żołnierze przywieźli m.in. ręczniki papierowe, mydło w płynie, papier toaletowy, naczynia i sztućce jednorazowe czy wodę mineralną.

"Każdy jest w stanie zakupić te przedmioty i podarować szpitalowi. To nasz mały gest solidarności"

– powiedział kpt. Łukaszewski.

Przedmioty przekazywali żołnierze i pracownicy "Błękitnej" Brygady, ale też mieszkańcy Szczecina i regionu.

"Mieliśmy nawet plan, aby spróbować to podliczyć, ale gdy zobaczyłem, że praktycznie cała piwnica jednego z budynków (jednostki) jest wyładowana tymi rzeczami, uznałem, że jest to niemożliwe. Zapakowaliśmy nimi po brzegi dwa duże pojazdy ciężarowe"

– wskazał oficer prasowy 12BZ.

Kpt. Łukaszewski zapewnił, że nie była to ostatnia taka akcja wojska.

W szpitalu wojewódzkim w Szczecinie, przekształconym w jednoimienny szpital zakaźny, przebywa obecnie 34 pacjentów, u których zdiagnozowano koronawirusa; 4 osoby są w stanie ciężkim, wymagają intensywnej opieki medycznej.

W Zachodniopomorskiem zdiagnozowano dotychczas 124 przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Dwie osoby zmarły

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts