Oni grobu nie mają...

/ ipn.gov.pl

  

11 sierpnia mija 75 rocznica aresztowania i męczeńskiej śmierci małżeństwa Jadwigi i Zygmunta Karłowskich z AK oraz gen. Stanisława Rostworowskiego, dowódcy Okręgu Krakowskiego AK

Poniedziałek 12 sierpnia 2019 r. godz. 11.00 – ul. św. Marka 8 (Kraków)
przed uroczystością o godz. 10.00 – Msza św. w kościele św. Marka (róg św. Marka i Sławkowskiej)
Organizuje Oddział IPN w Krakowie z udziałem przedstawicieli Wojewody Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa i asysty wojskowej. 

75 lat temu w mieszkaniu przy ul. św. Marka 8 w Krakowie Gestapo aresztowało gen. Stanisława Rostworowskiego, dowódcę Okręgu Krakowskiego i Śląska AK, z gospodarzami – małżeństwem Jadwiga i Zygmuntem Karłowskimi. Obaj mężczyźni jeszcze tego samego dnia, w osławionej siedzibie Gestapo na ul. Pomorskiej 2, zostali zakatowani na śmierć. Jadwiga Karłowska po serii przesłuchań została, miesiąc później (11 września 1944 r.), rozstrzelana w obozie KL Pluszów. Przesłuchiwani mimo tortur nikogo nie wydali, milczeniem ochronili setki współpracujących z nimi ludzi. Generał jest postacią znaną. Bohaterskie małżeństwo zostało niemal zapomniane, a prowadzili niezwykle rozbudowana działalność konspiracyjną. Zygmunt na terenie całego Generalnego Gubernatorstwa zbierał informacje gospodarcze dla polskiego rządu w Londynie, od końca 1941 wraz z żoną działali w „Uprawie”. Od 1942 r. na zlecenie Komendy AK Okręgu Krakowskiego i Podokręgu Rzeszowskiego zorganizowali na terenie Małopolski wiele dziesiątków punktów sanitarnych AK, prowadzili szkolenie sanitariuszek, zapewniali zaopatrzenie w lekarstwa, opatrunki i sprzęt medyczny, w zestawy narzędzi chirurgicznych dla szpitali polowych. Rodzinna Apteka „Pod Gwiazdą” przy ul. Floriańskiej 15 prowadzona przez Jadwigę, była centralnym punktem zaopatrzenia sanitarnego Okręgu Krakowskiego AK. Organizowali również miejsca na tajne zebrania, prowadzili szkolenia w podchorążówce,załatwiali noclegi dla zakonspirowanych i ukrywających się ludzi (w tym skoczków), organizowali ukrywanie rannych poza Krakowem oraz pomagali w przerzucaniu kurierów. W aptece zlokalizowana była skrzynka kontaktowa dla Komendy AK Podokręgu Rzeszów dla łączności z Komendą AK Okręgu Kraków, przez ich aptekę przechodził też kolportaż prasy podziemnej, a w piwnicy była ukrywana broń. Równocześnie kwaterowali w swoim mieszkaniu przy ul. św. Marka 8 komendantów Okręgu AK Kraków najpierw płk. Józefa Spychalskiego, a od 1943 r. gen. Rostworowskiego. O skali zaangażowania Karłowskich najlepiej świadczy opinia wyrażona w 1948 r. przez UB, że Apteka „Pod Gwiazdą” to była centrala AK w Krakowie. Umierając mieli 30 i 32 lata, osierocili dwójkę malutkich dzieci. Miejsca ich pochówku nie są znane.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: muzeum-ak.pl, ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Szykuje się kolejny strajk nauczycieli? Minister edukacji komentuje zamiary ZNP

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

Czy jesienią czeka nas kolejny strajk nauczycieli? O tym, czy rozpisać referendum w tej sprawie, wkrótce zdecyduje prezydium Związku Nauczycielstwa Polskiego. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski mówi wyraźnie: "Zwiększyliśmy wynagrodzenie nauczycieli". Ma nadzieję, że do strajku jednak nie dojdzie.

W tym roku mieliśmy już do czynienia ze strajkiem nauczycieli, ale okazuje się, że szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz (znany m.in. z uczestnictwa w antyrządowych manifestacjach z politykami opozycji) planuje już kolejne działania.

"O tym, jakie będą działania ZNP, będziemy rozmawiali na zebraniu prezydium 26 sierpnia. Wtedy podejmiemy decyzję o dalszych działaniach związku i o dacie ewentualnego referendum. Nie mogę w tej chwili potwierdzić, czy odbędzie się ono we wrześniu. Referendum przesądzi o tym, czy będzie strajk. Termin strajku, jeśli takowy by był, musi być skorelowany z wolą nauczycieli i z wynikami referendum"

- powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

[polecam:https://niezalezna.pl/284491-strajkowac-czy-nie-strajkowac-oto-jest-pytanie-waza-sie-losy-nauczycielskiego-protestu]

Co na to minister edukacji narodowej? Dariusz Piontkowski jest dobrej myśli i ma nadzieję, że kolejny strajk nie dojdzie do skutku, gdyż nauczyciele zauważą starania rządu o podniesienie ich płac.

"Mam nadzieję, że informacje dotyczące systemowego wynagradzania nauczycieli będą na tyle dla nich satysfakcjonujące, że strajku nie będzie"

– powiedział Piontkowski

"My wyraźnie mówimy tym, że zwiększyliśmy wynagrodzenie: najpierw w styczniu o 5 proc., teraz we wrześniu prawie o 10 proc. Będą na pewno podwyżki w przyszłym roku – mam nadzieję, że to będą te elementy, które pozwolą nauczycielom racjonalnie spojrzeć na swój poziom wynagrodzenia i poczuć, że to wynagrodzenie jednak realnie rośnie"

– dodał.

W czerwcu Sejm znowelizował Kartę Nauczyciela. Dzięki temu nauczyciele mogą liczyć na podwyżki. Ich średnie wynagrodzenie ma się zwiększyć o 9,6 proc. Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września z wyrównaniem od 1 września.

Minister powiedział, że podwyżki dla nauczycieli będą wprowadzone na stałe, a nie tylko od września do grudnia 2019 roku. Zapewnił, że rząd znalazł dodatkowy miliard złotych na wzrost wynagrodzeń.

"Przed nami jeszcze rozmowy systemowe dotyczące m.in. awansu zawodowego, wynagradzania"

– dodał.

Minister zapowiedział wznowienie prac zespołu samorządowo-związkowo-rządowego.

"Ustaliliśmy wstępnie, że zespół powinien wznowić prace po wyborach parlamentarnych"

– powiedział.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl