W Budapeszcie rekonstrukcja walk Powstania Warszawskiego

Budapeszt lata 30. XX wieku

  

Rekonstrukcję walk Powstania Warszawskiego w jego 75-lecie przygotował w niedzielę w jednej z dzielnic Budapesztu Instytut Polski w tym mieście i Grupa Rekonstrukcji Historycznej Legion Wysockiego. Podczas inscenizacji przygotowanej z pomocą około 50 rekonstruktorów – w tym z tak znanych grup historycznych jak „Zgrupowanie Radosław” – pokazano najpierw, jak wyglądało życie codzienne okupowanej Warszawy w momencie wybuchu powstania, a następnie symbolicznie przedstawiono walki powstańcze z wykorzystaniem technik pirotechnicznych.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska określiła rekonstrukcję jako „żywą lekcję historii, lekcję historii o bohaterstwie, o umiłowaniu wolności, o poświęceniu i o polsko-węgierskiej przyjaźni”. Zaakcentowano wątek pomocy oddziałów węgierskich, które stacjonowały w 1944 r. w okolicach Warszawy. Oddziały te m.in. przekazywały powstańcom broń, niemieckie plany wojskowe i udzielały pomocy medycznej.

Wielu Węgrów brało czynny udział w walce po stronie powstańców. Byli przez to przez Niemców, rzecz jasna, prześladowani. Wielu z nich zostało rozstrzelanych. 

– zaznaczyła Urbańska.

Na miejsce rekonstrukcji wybrano rynek główny najstarszej dzielnicy Budapesztu Obuda, który imitował Warszawę 1944 r. Jak podkreśliła Urbańska, miejsce to ze swoją starą zabudową i kawiarniami nadawało się idealnie i było na tyle duże, że mogło pomieścić zainteresowanych widzów. Pod kątem widzów węgierskich przygotowano rys historyczny, żeby wszyscy mogli poznać szczegóły przebiegu powstania, m.in. dotyczące roli Węgrów.

Rekonstrukcję przygotowano przy współpracy m.in. polskiego MON, ambasady polskiej w Budapeszcie i organizacji polonijnych.

Z okazji 75-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego oraz zbliżającej się rocznicy 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Instytucie Polskim można obecnie zobaczyć wystawę plakatów z lat 1939-1945 ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Pokazano najbardziej znane prace zagrzewające polskie społeczeństwo do walki oraz informujące o tym zrywie za granicą. Jednocześnie prezentowana jest wystawa planszowa dotycząca udziału dzieci w Powstaniu Warszawskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Wznowiono poszukiwania Woźniaka-Staraka

/ By Kleszczu z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7898551

  

Dzisiaj na mazurskim jeziorze Kisajno kontynuowane są poszukiwania producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka, który w niedzielę wypadł z motorówki do wody. Akcja poszukiwawcza trwa już piąty dzień i jest prowadzona od świtu do zmroku.

Izabela Niedźwiedzka-Pardela z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie poinformowała, że podobnie jak w poprzednich dniach, po godz. 8:00 na jezioro wypłynęli m.in. policyjni wodniacy i straż pożarna ze specjalistycznym sprzętem do poszukiwań.

Koordynatorem akcji jest policja. Rano, przed wypłynięciem służb na jezioro odbyła się odprawa, podczas której omówiono wyniki dotychczasowych działań i zaplanowane szczegóły kolejnych.

Śledztwo w sprawie "wypadku w ruchu wodnym, na skutek którego jedna osoba prawdopodobnie poniosła śmierć" prowadzi od wtorku Prokuratura Rejonowa w Giżycku. Na tym etapie postępowania, śledczy nie informują o szczegółach zdarzenia, nie ujawniają żadnych dowodów znajdujących się w aktach sprawy, ani nie odnoszą się do doniesień medialnych.

W poniedziałek prokuratura potwierdziła, że osobą poszukiwaną na jez. Kisajno jest producent filmowy Piotr Woźniak-Starak.

Z soboty na niedzielę nad ranem na Kisajnie odnaleziono dryfującą motorówkę, na pokładzie której nikogo nie było. Po wszczęciu poszukiwań osób, które płynęły motorówką, natrafiono na brzegu na 27-letnią kobietę. Z jej relacji wynikało, że płynęła łodzią z 39-letnim mężczyzną i podczas manewru skręcania obydwoje wypadli do wody. Kobieta zdołała dopłynąć sama do brzegu.

Od niedzieli powierzchnię, dno i brzegi jeziora przeszukują m.in. policyjni wodniacy, straż pożarna, ratownicy MOPR i WOPR z Gdyni - wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, w tym sonary i robota do prac pod wodą. W akcji bierze także udział m.in Grupa Specjalna Płetwonurków RP.

Od początku akcji policja deklaruje, że poszukiwania na Kisajnie będą prowadzone "do skutku".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl