Rosyjscy, ukraińscy i białoruscy sojusznicy Polaków

  

Zbliża się kolejna rocznica Bitwy Warszawskiej i zwycięstwa nad bolszewikami. Przy tej okazji warto przypomnieć, że w tamtej wojnie za wolność Polski, Europy i swoją własną bohatersko walczyli i ginęli dość liczni żołnierze z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

Jeżeli w Polsce ich się wspomina, to głównie wojska ukraińskiego atamana Symona Petlury. Ale po polskiej stronie walczyli też biali Rosjanie, białoruscy patrioci i przedstawiciele innych narodów dawnego imperium rosyjskiego. Należy się im pamięć Polski i Polaków. Zwłaszcza że wielu z nich spotkał po tamtej wojnie gorzki los. Zwycięstwo nad bolszewikami było połowiczne, nie powstały wszak niepodległa Białoruś i Ukraina. Tym bardziej nie było już możliwości odbicia Rosji z rąk bolszewików. Zresztą i wcześniej, gdy była na to być może jakaś szansa, Piłsudski nie chciał ryzykować w obliczu niestety nieprzejednanej wobec niepodległości Polski postawy dowódców białych. Niezależnie jednak od tego wszystkiego to polsko-rosyjsko-ukraińsko-białoruskie braterstwo broni wobec zła wcielonego, jakim był bolszewizm, to piękny rozdział wspólnej historii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie,

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts