Spódnice wyzwolenia

Spódnica wyzwolenia 1945-1949 / Netherlands Open Air Museum, CC BY

  

Po wyzwoleniu Holandii z okupacji niemieckiej w maju 1945 r. wiele holenderskich kobiet uszyło specjalne pamiątkowe spódnice, zwane w języku niderlandzkim „nationale feestrok” lub „bevrijdingsrok”– co można przetłumaczyć jako „spódnice wyzwolenia”. Pomysł wyszedł od Mies Boissevaina-Van Lennep, która podczas wojny za działanie w ruchu oporu została uwięziona i wysłana do obozu koncentracyjnego. Krótko po aresztowaniu w 1943 r. rodzina wysłała jej szalik wykonany z ubrań krewnych i przyjaciół.

Pamiątkowa spódnica musiała spełniać określone warunki – kolorowe łaty musiały być przyszyte do starszej spódnicy, aby pierwotne tło całkowicie niemal zniknęło. Łaty miały składać się z równych trójkątów z datą „5 maja 1945 r.” i wszytymi datami świąt narodowych, w które była noszona spódnica. „Spódnice wyzwolenia” stały się „narodowymi spódnicami upamiętniającymi”, ale dostawały to miano jedynie wówczas, gdy zostały oficjalnie zgłoszone i zarejestrowana. Ostatecznie w rejestrach jest około 4000 spódnic. We wrześniu  1948 roku, w ramach obchodów Złotego Jubileuszu panowania królowej Wilhelminy, setki kobiet nosiły pamiątkowe spódnice na paradzie w Amsterdamie i na dziedzińcu parlamentu w Hadze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: europeana.eu
Tagi

Wczytuję komentarze...

"Potwierdziły się najgorsze obawy". Odnaleziono ciało Piotra Woźniaka-Staraka

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Służby, które od niedzieli poszukiwały zaginionego 39-letniego producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka, odnalazły ciało mężczyzny. "Potwierdziły się najgorsze obawy" - napisał na Twitterze Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA.

"Potwierdziły się najgorsze obawy, wszystko wskazuje na to, że ciało Piotra Woźniaka-Staraka zostało odnalezione"

- napisał na Twitterze wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Złożył też wyrazy współczucia najbliższym producenta filmowego.

Z soboty na niedzielę nad ranem na Kisajnie odnaleziono dryfującą motorówkę, na pokładzie której nikogo nie było. Po wszczęciu poszukiwań osób, które płynęły motorówką, natrafiono na brzegu na 27-letnią kobietę. Z jej relacji wynikało, że płynęła łodzią z 39-letnim mężczyzną i podczas manewru skręcania obydwoje wypadli do wody. Kobieta zdołała dopłynąć sama do brzegu.

Od niedzieli powierzchnię, dno i brzegi jeziora przeszukiwali m.in. policyjni wodniacy, straż pożarna, ratownicy MOPR i WOPR z Gdyni - wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, w tym sonary i robota do prac pod wodą. W akcji bierze także udział m.in Grupa Specjalna Płetwonurków RP.

W poniedziałek prokuratura potwierdziła, że osobą poszukiwaną na jez. Kisajno jest producent filmowy Piotr Woźniak-Starak.

Śledztwo w sprawie "wypadku w ruchu wodnym, na skutek którego jedna osoba prawdopodobnie poniosła śmierć" prowadzi od wtorku Prokuratura Rejonowa w Giżycku. Na tym etapie postępowania, śledczy nie informują o szczegółach zdarzenia, nie ujawniają żadnych dowodów znajdujących się w aktach sprawy, ani nie odnoszą się do doniesień medialnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl