Spódnice wyzwolenia

Spódnica wyzwolenia 1945-1949 / Netherlands Open Air Museum, CC BY

  

Po wyzwoleniu Holandii z okupacji niemieckiej w maju 1945 r. wiele holenderskich kobiet uszyło specjalne pamiątkowe spódnice, zwane w języku niderlandzkim „nationale feestrok” lub „bevrijdingsrok”– co można przetłumaczyć jako „spódnice wyzwolenia”. Pomysł wyszedł od Mies Boissevaina-Van Lennep, która podczas wojny za działanie w ruchu oporu została uwięziona i wysłana do obozu koncentracyjnego. Krótko po aresztowaniu w 1943 r. rodzina wysłała jej szalik wykonany z ubrań krewnych i przyjaciół.

Pamiątkowa spódnica musiała spełniać określone warunki – kolorowe łaty musiały być przyszyte do starszej spódnicy, aby pierwotne tło całkowicie niemal zniknęło. Łaty miały składać się z równych trójkątów z datą „5 maja 1945 r.” i wszytymi datami świąt narodowych, w które była noszona spódnica. „Spódnice wyzwolenia” stały się „narodowymi spódnicami upamiętniającymi”, ale dostawały to miano jedynie wówczas, gdy zostały oficjalnie zgłoszone i zarejestrowana. Ostatecznie w rejestrach jest około 4000 spódnic. We wrześniu  1948 roku, w ramach obchodów Złotego Jubileuszu panowania królowej Wilhelminy, setki kobiet nosiły pamiątkowe spódnice na paradzie w Amsterdamie i na dziedzińcu parlamentu w Hadze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: europeana.eu
Tagi

Wczytuję komentarze...

Senat wybrał kolejnych wicemarszałków

Stanisław Karczewski / twitter.com/PolskiSenat

  

Stanisław Karczewski z PiS, Michał Kamiński z PSL oraz Gabriela Morawska-Stanecka z Lewicy zostali wybrani na stanowisko wicemarszałka Senatu. Wcześniej Senatorowie na wicemarszałka wybrali także Bogdana Borusewicza.

Za kandydaturą Karczewskiego głosowało 82 senatorów, 3 było przeciw, a 15 senatorów wstrzymało się od głosu.  
 
Z kolei za kandydaturą Kamińskiego głosowało 53 senatorów, 37 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Za kandydaturą Morawskiej-Staneckiej głosowało 56 senatorów, 28 było przeciw, a 15 senatorów wstrzymało się od głosu.

Były marszałek Senatu Stanisław Karczewski pogratulował Tomaszowi Grodzkiemu wyboru na to stanowisko marszałka.

„Gratuluje. Mam nadzieję na współpracę na rzecz rozwiązywania problemów Polek i Polaków. Senat nie może być areną walk partyjnych. Potrzebny jest dialog. Lekarzowi z lekarzem, chirurgowi z chirurgiem, będzie łatwiej o porozumienie. Damy radę”.
- napisał Karczewski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl