Startuje festiwal Chopin i jego Europa

Festiwal "Chopin i jego Europa" zabrzmi po raz 15. / fot. mat.pras.

  

36 koncertów w najważniejszych salach koncertowych Warszawy odbędzie się w ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Tegoroczna edycja skupia się na dwóch rocznicach – ubiegłorocznym jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości oraz świętowanej obecnie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej. Dlatego dominantą wydarzenia staną się tym razem wątki operowe.

W dniach 14.08 - 1.09  odbędzie się 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Oprócz znakomitych dzieł patrona wydarzenia melomani będą mieli okazję usłyszeć w tym roku utwory Moniuszki oraz budujące dla nich kontekst kompozycje twórców polskich i europejskich. Jednym z głównych wydarzeń będzie koncert „Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale”.

Publiczność zostanie zaproszona do włączenia się w tańce i przyśpiewki, a „popularnonaukowy pokaz elektrostatyczny z wykorzystaniem generatora Van de Graaffa pozwoli na własnej skórze doświadczyć eksperymentów wykorzystanych przez Bardosa do zadziwienia krakowiaków i górali oraz zrozumieć prawa elektrostatyki, których znajomość sprawiła, że nie doszło do bratobójczej walki” – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się 15 sierpnia w Filharmonii Narodowej, a już następnego dnia, specjalnie dla młodych melomanów, w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, koncert edukacyjny: najpiękniejsze fragmenty „Krakowiaków i górali”, z opowieściami i komentarzami prowadzących i samych muzyków.

Podczas festiwalu zabrzmią też wykonania koncertowe „Flisa” oraz „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki, jak również „Korsarza” Giuseppe Verdiego. Ciekawie zapowiada się opera „Solaris”, którą skomponował Dai Fujikura na podstawie powieści Stanisława Lema. 18 sierpnia słuchacze będą mieli możliwość poznania fragmentów tej 4-aktowej opery w wykonaniu połączonych orkiestr Hiroshima Symphony Orchestra i Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Tatsuyi Shimono. W trakcie koncertu zatytułowanego symbolicznie „Muzyką dla pokoju” zabrzmią także utwory polskich kompozytorów: „Bajka” Stanisława Mo-niuszki, „A Procession for Peace” Andrzeja Panufnika oraz „Tren – ofiarom Hiroszimy” Krzysztofa Pendereckiego.

Jak co roku na festiwalu nie zabraknie gwiazd światowej pianistyki. To tacy wirtuozi instrumentalistyki i trium-fatorzy konkursów muzycznych, jak: Kevin Kenner, Nelson Freire, Evgeni Bozhanov, Janusz Olejniczak, Eric Lu, Charles Richard Hamelin, Dmitry Ablogin, Yulianna Avdeeva, czy Tomasz Ritter, utalentowany, młody pianista, zwycięzca 1. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

Dla słuchaczy, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w wydarzeniach festiwalu, zaplanowano streamingi na oficjalnych kan-łach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz transmisje w Programie Drugim Polskiego Radia. Szczegóły na portalu Festiwal.nifc.pl.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

12 policjantów oskarżonych o korupcję

zdjęcie ilustracyjne, / policja.pl,

  

Przed sądem stanie wkrótce 12 byłych policjantów z komendy w Żorach (Śląskie) - większość z nich za przyjmowanie łapówek od zatrzymywanych kierowców. Dwóch odpowie także za pobicie Czecha, który nie chciał przyjąć mandatu.

O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska. Łączna ustalona w śledztwie wartość przyjętych korzyści majątkowych to prawie 180 tys. zł.

Przed sądem – poza b. policjantami – odpowie także dwóch kierowców, którzy mieli wręczać korzyści majątkowe. Sprawę pod nadzorem prokuratury prowadzili funkcjonariusze z katowickiego wydziału Biura Spraw Wewnętrznych Policji.

Według ustaleń śledztwa funkcjonariusze z żorskiej drogówki przyjmowali łapówki od 2014 do 2018 r. Takie zarzuty usłyszało 11 b. policjantów z tamtejszej Komendy Miejskiej Policji. "Czyny te polegały na przyjmowaniu korzyści majątkowych w postaci pieniędzy, w kwotach od 30 zł do 3 000 zł albo ich obietnicy lub uzależnianiu wykonania czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej albo jej obietnicy lub żądaniu takiej korzyści" – podała prok. Smorczewska.

Jak dodała, w większości ustalonych przypadków łapówki za odstąpienie od czynności służbowych związanych z popełnionym przez kierowcę wykroczeniem, np. przekroczeniem dopuszczalnej prędkości, jadą pojazdem bez ważnych badań technicznych lub kierowaniem pojazdem bez zapiętych pasów.

Część czynów korupcyjnych związana z odstąpieniem od zatrzymania prawa jazdy. "W toku śledztwa ustalono również przypadki przyjęcia korzyści majątkowej lub jej obietnicy od kierujących pojazdami, który znajdowali się pod wpływem alkoholu (co stanowi przestępstwo) lub w stanie po użyciu alkoholu (co stanowi wykroczenie)" – podała prokuratura.

Jeden z wątków postępowania dotyczył pobicia, w październiku 2017 r., obywatela Czech, który odmówił przyjęcia mandatu za przekroczenie prędkości. Zarzuty w tej sprawie usłyszało dwóch byłych policjantów.

W sprawie łącznie oskarżono 12 byłych funkcjonariuszy policji – wszyscy decyzjami komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach zostali zwolnieni ze służby. Jedenastu przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym, dwóm dodatkowo przestępstwa nadużycia uprawnień i poświadczenia nieprawdy. Chodzi o nałożenie mandatu za fikcyjne wykroczenie. Jeden z nich odpowie także za pobicie Czecha, a tylko za to - ostatni z oskarżonych.

Jak podaje prokuratura, ośmiu spośród oskarżonych b. policjantów przyznało się do winy, złożyli pełne wyjaśniania, ujawniając informacje o popełnionych przestępstwach i osobach uczestniczących w ich popełnieniu. Razem z b. funkcjonariuszami na ławie oskarżonych zasiądą także dwie osoby oskarżone o wręczanie łapówek w celu skłonienia policjantów do odstąpienia od ukarania mandatem.

W śledztwie przesłuchano ponad 170 świadków. Część osób, które wręczały funkcjonariuszom łapówki sama zgłosiła się do organów ścigania, zawiadamiając o popełnionym przestępstwie. Dzięki temu skorzystali z klauzuli niekaralności.

To kolejny w ostatnich tygodniach akt oskarżenia przeciwko policjantom z drogówki na Śląsku, który przesłała do sądu gliwicka prokuratura. W listopadzie poinformowała ona, że oskarżyła sześciu byłych policjantów z wydziału ruchu drogowego komendy w Gliwicach, a także jednego z kierowców, który miał wręczyć funkcjonariuszom pieniądze. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl