Startuje festiwal Chopin i jego Europa

Festiwal "Chopin i jego Europa" zabrzmi po raz 15. / fot. mat.pras.

  

36 koncertów w najważniejszych salach koncertowych Warszawy odbędzie się w ramach 15. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Tegoroczna edycja skupia się na dwóch rocznicach – ubiegłorocznym jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości oraz świętowanej obecnie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki – ojca polskiej opery narodowej. Dlatego dominantą wydarzenia staną się tym razem wątki operowe.

W dniach 14.08 - 1.09  odbędzie się 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa”. Oprócz znakomitych dzieł patrona wydarzenia melomani będą mieli okazję usłyszeć w tym roku utwory Moniuszki oraz budujące dla nich kontekst kompozycje twórców polskich i europejskich. Jednym z głównych wydarzeń będzie koncert „Cud mniemany, czyli krakowiacy i górale”.

Publiczność zostanie zaproszona do włączenia się w tańce i przyśpiewki, a „popularnonaukowy pokaz elektrostatyczny z wykorzystaniem generatora Van de Graaffa pozwoli na własnej skórze doświadczyć eksperymentów wykorzystanych przez Bardosa do zadziwienia krakowiaków i górali oraz zrozumieć prawa elektrostatyki, których znajomość sprawiła, że nie doszło do bratobójczej walki” – zachęcają organizatorzy.

Wydarzenie odbędzie się 15 sierpnia w Filharmonii Narodowej, a już następnego dnia, specjalnie dla młodych melomanów, w sali koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, koncert edukacyjny: najpiękniejsze fragmenty „Krakowiaków i górali”, z opowieściami i komentarzami prowadzących i samych muzyków.

Podczas festiwalu zabrzmią też wykonania koncertowe „Flisa” oraz „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki, jak również „Korsarza” Giuseppe Verdiego. Ciekawie zapowiada się opera „Solaris”, którą skomponował Dai Fujikura na podstawie powieści Stanisława Lema. 18 sierpnia słuchacze będą mieli możliwość poznania fragmentów tej 4-aktowej opery w wykonaniu połączonych orkiestr Hiroshima Symphony Orchestra i Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Tatsuyi Shimono. W trakcie koncertu zatytułowanego symbolicznie „Muzyką dla pokoju” zabrzmią także utwory polskich kompozytorów: „Bajka” Stanisława Mo-niuszki, „A Procession for Peace” Andrzeja Panufnika oraz „Tren – ofiarom Hiroszimy” Krzysztofa Pendereckiego.

Jak co roku na festiwalu nie zabraknie gwiazd światowej pianistyki. To tacy wirtuozi instrumentalistyki i trium-fatorzy konkursów muzycznych, jak: Kevin Kenner, Nelson Freire, Evgeni Bozhanov, Janusz Olejniczak, Eric Lu, Charles Richard Hamelin, Dmitry Ablogin, Yulianna Avdeeva, czy Tomasz Ritter, utalentowany, młody pianista, zwycięzca 1. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

Dla słuchaczy, którzy nie będą mogli osobiście uczestniczyć w wydarzeniach festiwalu, zaplanowano streamingi na oficjalnych kan-łach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina oraz transmisje w Programie Drugim Polskiego Radia. Szczegóły na portalu Festiwal.nifc.pl.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Potwierdziły się najgorsze obawy". Odnaleziono ciało Piotra Woźniaka-Staraka

Zdjęcie ilustracyjne / policja.pl

  

Służby, które od niedzieli poszukiwały zaginionego 39-letniego producenta filmowego Piotra Woźniaka-Staraka, odnalazły ciało mężczyzny. "Potwierdziły się najgorsze obawy" - napisał na Twitterze Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA.

"Potwierdziły się najgorsze obawy, wszystko wskazuje na to, że ciało Piotra Woźniaka-Staraka zostało odnalezione"

- napisał na Twitterze wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Złożył też wyrazy współczucia najbliższym producenta filmowego.

Z soboty na niedzielę nad ranem na Kisajnie odnaleziono dryfującą motorówkę, na pokładzie której nikogo nie było. Po wszczęciu poszukiwań osób, które płynęły motorówką, natrafiono na brzegu na 27-letnią kobietę. Z jej relacji wynikało, że płynęła łodzią z 39-letnim mężczyzną i podczas manewru skręcania obydwoje wypadli do wody. Kobieta zdołała dopłynąć sama do brzegu.

Od niedzieli powierzchnię, dno i brzegi jeziora przeszukiwali m.in. policyjni wodniacy, straż pożarna, ratownicy MOPR i WOPR z Gdyni - wyposażeni w specjalistyczny sprzęt, w tym sonary i robota do prac pod wodą. W akcji bierze także udział m.in Grupa Specjalna Płetwonurków RP.

W poniedziałek prokuratura potwierdziła, że osobą poszukiwaną na jez. Kisajno jest producent filmowy Piotr Woźniak-Starak.

Śledztwo w sprawie "wypadku w ruchu wodnym, na skutek którego jedna osoba prawdopodobnie poniosła śmierć" prowadzi od wtorku Prokuratura Rejonowa w Giżycku. Na tym etapie postępowania, śledczy nie informują o szczegółach zdarzenia, nie ujawniają żadnych dowodów znajdujących się w aktach sprawy, ani nie odnoszą się do doniesień medialnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl