Studenci w Rosji coraz bardziej aktywni

/ Flickr/ Descrier/CC BY 2.0

  

- Wzrasta aktywność polityczna wśród rosyjskich studentów - ocenia rosyjski dziennik "Kommiersant", powołując się na ekspertów. - Co dziesiąty zatrzymany 27 lipca i 3 sierpnia podczas demonstracji w Moskwie to student 0 informuje studencki portal Docha.

Gazeta informuje, że w czwartek Ogólnorosyjskie Stowarzyszenie Studentów opublikowało list otwarty w odpowiedzi na ostrzeżenia rektorów Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego i Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego o możliwości skreślenia z listy studentów za udział w nieuzgodnionych z władzami demonstracjach. Stowarzyszenie podkreśliło, że groźby usunięcia z listy studentów "nie mają podstaw prawnych".

"Kommiersant" przypomina, że 2 sierpnia aresztowano studenta Moskiewskiej Wyższej Szkoły Ekonomii Jegora Żukowa za udział w "masowych zamieszkach" w Moskwie 27 lipca. W obronie Żukowa, którego studenci określają jako "pierwszego więźnia politycznego Wyższej Szkoły Ekonomii", odbyły się pikiety.

Prorektor Wyższej Szkoły Ekonomii Walieria Kasamara zapowiedziała, że uczelnia udzieli pomocy prawnej wszystkim zatrzymanym studentom, jednak w czwartek szkoła opublikowała oświadczenie "z oficjalnym stanowiskiem", w którym podkreślono, że uniwersytet nie będzie pomagał studentom i pracownikom, którzy będą uczestniczyć "w akcjach naruszających porządek".

Cytowany przez "Kommiersanta" politolog Piotr Bystrow wskazuje, że "gwałtowne upolitycznienie" wśród studentów jest związane ze "skrajnie nieudanymi działaniami strategów pracujących podczas wyborów" do władz moskiewskich, do których nie dopuszczono kandydatów opozycji.

"Zarejestrowaliby tych kandydatów, i tak tylko dwie-trzy osoby zostałyby wybrane. A zamiast tego zaognili sytuację"

- ocenił ekspert.

"Kiedy spojrzymy na inne kraje, w wielu z nich studencka aktywność stanowi trzon ruchów protestacyjnych. W Rosji nie było tego wcześniej - w latach 2011-12 nie było to tak mocno wyrażone"

- ocenił Władimir Gelman z Uniwersytetu Europejskiego w Petersburgu.

Wskazał, że nawet gdyby nie doszło do demonstracji w obronie kandydatów opozycji, takie nastroje wśród młodzieży i tak by później się ujawniły.

Przytoczony przez moskiewską gazetę profesor zauważył, że opozycjoniści, tacy jak Lubow Sobol i Ilja Jaszyn, mówią w języku rozumianym przez młodzież, podczas gdy przedstawiciele władzy "mogą być ich dziadkami".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

PKW zarejestrowała 15 komitetów wyborczych

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 15 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Na utworzenie komitetu wyborczego jest czas do 16 marca.

PKW zarejestrowała komitety: Władysława Kosiniaka-Kamysza, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudy, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, Roberta Biedronia, Szymona Hołowni, Leszka Samborskiego, Stanisława Żółtka, Piotra Stanisława Bakuna, Wojciecha Podjackiego, Mirosława Piotrowskiego, Andrzeja Voigta, Pawła Tanajno, Piotra Wrońskiego oraz Romualda Starosielca.

Do usunięcia wad zgłoszenia wezwane zostały komitety: Jana Zbigniewa Potockiego, Wiesława Lewickiego oraz Wojciecha Mateńki.

Komitet wyborczy kandydata na prezydenta może utworzyć co najmniej 15 obywateli mających prawo wybierania. Do utworzenia komitetu wymagane są: pisemna zgoda kandydata na kandydowanie oraz na utworzenie jego komitetu. Kandydaci urodzeni przed 1 sierpnia 1972 r. muszą dołączyć oświadczenie lustracyjne.

Ponadto, do zgłoszenia dołącza się podpisy 1000 obywateli popierających kandydata. Na utworzenie komitetu wyborczego jest czas do 16 marca.

PKW ma trzy dni na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia ws. utworzenia komitetu wyborczego (czyli na tzw. rejestrację komitetu), albo daje pełnomocnikowi trzy dni na usunięcie wad zgłoszenia. Dopiero po rejestracji komitetu przez Państwową Komisję Wyborczą, może on prowadzić agitację, a także pozyskiwać i wydatkować środki.

Aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich, trzeba zebrać 100 tys. podpisów; jest na to czas do 26 marca.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts