Zapadł wyrok w procesie Czarnecki-Thun. Chodziło o wypowiedź eurodeputowanego ze stycznia 2018 r.

Ryszard Czarnecki / fot. Bartosz Kalich/Gazeta Polska

  

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł dzisiaj, że europoseł Ryszard Czarnecki jest zobowiązany przeprosić Różę Thun und Hohenstein. Chodzi o wypowiedź eurodeputowanego, która padła w rozmowie z portalem niezalezna.pl w styczniu 2018 r. Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku Ryszard Czarnecki mówił naszemu portalowi, że w procesie "nie dano mu możliwości bronienia się". - Jestem tym zbulwersowany - powiedział.

Proces, który Róża Thun wytoczyła Ryszardowi Czarneckiemu dotyczył naruszenia dóbr osobistych w związku ze słowami, które eurodeputowany wypowiedział w wywiadzie z portalem niezalezna.pl. 

"Pani von Thun und Hohenstein wystąpiła w roli donosicielki na własny kraj. (...) Podczas II wojny światowej mieliśmy szmalcowników, a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein i niestety wpisuje się ona w pewną tradycję"

- powiedział w styczniu 2018 r. Czarnecki, komentując wystąpienie Thun w materiale niemiecko-francuskiej telewizji na temat sytuacji polityczno-społecznej w Polsce pod rządami PiS.

Dzisiaj Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Ryszard Czarnecki naruszył dobra osobiste Róży Thun i jest zobowiązany do przeprosin. Europoseł - jak orzekł sąd - ma także wpłacić po 15 tys. zł na rzecz organizacji "Forum Dialogu" oraz stowarzyszenia "Dzieci Holokaustu".

Jak podaje PAP, polityk ma opublikować w terminie 14 dni od uprawomocnienia się wyroku na stronie głównej portalu niezalezna.pl i na stronie głównej swojego bloga oświadczenie, w którym przeprasza eurodeputowaną. 

Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny.

Pierwsza rozprawa w procesie odbyła się 6 sierpnia. Nieobecny był podczas niej pozwany - Ryszard Czarnecki.

- W tygodniu poprzedzającym pierwszą rozprawę przedstawiłem przez pełnomocnika informację z kliniki, gdzie miałem zabieg pod narkozą, z wnioskiem, żeby odroczyć rozprawę. Wniosek ten odrzucono, a sędzia zamknął rozprawę i ma wydać dzisiaj wyrok. Nie dano możliwości bronienia się i jestem tym zbulwersowany

- mówił jeszcze przed ogłoszeniem wyroku w rozmowie z niezalezna.pl Czarnecki.

Więcej informacji wkrótce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polsatnews.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Konserwatyści z Oregonu mają dosyć rządów lewicy

zdjęcie ilustracyjne / Capri23auto CC0

  

Grupa konserwatystów z rządzonego przez Demokratów Oregonu chce zmian granic, aby dwa hrabstwa z tego stanu przenieść do sąsiedniego Idaho, gdzie władze sprawują Republikanie. W ten sposób miałoby powstać „Wielkie Idaho”.

Grupa otrzymała wstępną zgodę z obu hrabstw, Josephine i Douglas - informuje portal Fox News. Celem konserwatystów jest teraz zebranie odpowiedniej liczby podpisów, by w tej sprawie głosować w listopadowym referendum.

- Wiejskie hrabstwa są coraz bardziej oburzone prawami władz Oregonu, które zagrażają naszym źródłom utrzymania, przemysłowi, portfelom, prawu do broni i wartościom. Próbowaliśmy ich przegłosować, ale (mieszkańcy) wiejskich terenów w Oregonie nie są tak liczni i nasze głosy zostały zignorowane. To nasza ostatnia deska ratunku

- mówi Mike McCarter, jeden z przywódców grupy.

Partia Demokratyczna ma obecnie w Oregonie większość w stanowym parlamencie. Z jej szeregów wywodzi się także gubernator tego stanu na północnym-zachodzie USA.

Zmiana stanowych granic wymagałaby zgody ze strony Kongresu USA oraz władz parlamentów Idaho oraz Oregonu.

Nie jest to pierwsza propozycja zmiany granic na zachodzie USA. W 1941 roku mieszkańcy południowego Oregonu wraz ze swoimi sąsiadami z północy Kalifornii chcieli utworzyć stan Jefferson. Tym razem konserwatyści z Idaho proponują, by część Kalifornii przyłączyła się do „Wielkiego Idaho”.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts