Zapadł wyrok w procesie Czarnecki-Thun. Chodziło o wypowiedź eurodeputowanego ze stycznia 2018 r.

Ryszard Czarnecki / fot. Bartosz Kalich/Gazeta Polska

  

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł dzisiaj, że europoseł Ryszard Czarnecki jest zobowiązany przeprosić Różę Thun und Hohenstein. Chodzi o wypowiedź eurodeputowanego, która padła w rozmowie z portalem niezalezna.pl w styczniu 2018 r. Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku Ryszard Czarnecki mówił naszemu portalowi, że w procesie "nie dano mu możliwości bronienia się". - Jestem tym zbulwersowany - powiedział.

Proces, który Róża Thun wytoczyła Ryszardowi Czarneckiemu dotyczył naruszenia dóbr osobistych w związku ze słowami, które eurodeputowany wypowiedział w wywiadzie z portalem niezalezna.pl. 

"Pani von Thun und Hohenstein wystąpiła w roli donosicielki na własny kraj. (...) Podczas II wojny światowej mieliśmy szmalcowników, a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein i niestety wpisuje się ona w pewną tradycję"

- powiedział w styczniu 2018 r. Czarnecki, komentując wystąpienie Thun w materiale niemiecko-francuskiej telewizji na temat sytuacji polityczno-społecznej w Polsce pod rządami PiS.

Dzisiaj Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że Ryszard Czarnecki naruszył dobra osobiste Róży Thun i jest zobowiązany do przeprosin. Europoseł - jak orzekł sąd - ma także wpłacić po 15 tys. zł na rzecz organizacji "Forum Dialogu" oraz stowarzyszenia "Dzieci Holokaustu".

Jak podaje PAP, polityk ma opublikować w terminie 14 dni od uprawomocnienia się wyroku na stronie głównej portalu niezalezna.pl i na stronie głównej swojego bloga oświadczenie, w którym przeprasza eurodeputowaną. 

Dzisiejszy wyrok nie jest prawomocny.

Pierwsza rozprawa w procesie odbyła się 6 sierpnia. Nieobecny był podczas niej pozwany - Ryszard Czarnecki.

- W tygodniu poprzedzającym pierwszą rozprawę przedstawiłem przez pełnomocnika informację z kliniki, gdzie miałem zabieg pod narkozą, z wnioskiem, żeby odroczyć rozprawę. Wniosek ten odrzucono, a sędzia zamknął rozprawę i ma wydać dzisiaj wyrok. Nie dano możliwości bronienia się i jestem tym zbulwersowany

- mówił jeszcze przed ogłoszeniem wyroku w rozmowie z niezalezna.pl Czarnecki.

Więcej informacji wkrótce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: polsatnews.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Parlamentarzyści ze Szwecji i Niderlandów niepokoją się o polskie wybory

Zdjęcie ilustracyjne / By Adrian Grycuk - Praca własna,

  

Współsprawozdawcy ZP Rady Europy ds. instytucji demokratycznych w Polsce, Pieter Omtzigt (Holandia) i Azadeh Rojhan Gustafsson (Szwecja), wyrazili w środę zaniepokojenie możliwością zorganizowania w Polsce wyborów prezydenckich w maju w formie głosowania korespondencyjnego.

„W pełni rozumiemy zasadnicze pragnienie polskiego parlamentu dotyczące ochrony procesu demokratycznego w obliczu pandemii Covid-19, ale utrzymanie wyborów prezydenckich w obecnych warunkach pełnej kwarantanny nie jest na to sposobem”

– poinformowali w komunikacie Zgromadzenia Parlamentarnego RE.

Wskazali, że obecna sytuacja uniemożliwia przeprowadzenie kampanii wyborczej. „Kampanie wyborcze i równe warunki działania dla wszystkich uczestników wyborów są niezbędnymi elementami demokratycznych wyborów” – podkreśli.

"Obawiamy się zatem, że zorganizowanie tych wyborów w obecnych okolicznościach podważy legalność procesu wyborczego, a w rezultacie podważy legalność nowego prezydenta-elekta, niezależnie od ich wyniku”

– dodali.

Krytycznie do komunikatu Omtzigta i Gustafssona odniósł się europoseł Ryszard Czarnecki (PiS).

"To polityczna interwencja ugrupowań, które nie mają żadnych szans w Polsce na wygranie wyborów prezydenckich - Europejskiej Partii Ludowej i Lewicy. Myślę, że parlamentarzyści ze Szwecji i Holandii powinni zająć się sytuacją we własnych krajach, w których już tak wiele osób zachorowało lub zmarło z powodu pandemii koronawirusa. My nie ingerujemy w wewnętrzne sprawy innych krajów członkowskich. Skupiamy się na walce z pandemią w Polsce i myślę, że mamy tego dobre efekty. Pod pozorem troski o Polskę partie, które mają politycznych partnerów w Polsce, usiłują załatwiać swoje brudne interesy"

- powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts