Proces byłego SS-mana ruszy w październiku

W październiku rozpocznie się w Niemczech proces 92-letniego Bruna D., byłego SS-mana, który oskarżony jest o pomoc w zamordowaniu ponad 5 tysięcy osób w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. Bruno D. był strażnikiem obozowym od sierpnia 1944 r do kwietnia 1945 r.

Piece krematoryjne w KL Stutthof

W KL Stutthof nieopodal Gdańska zginęło ok. 65 tys. ludzi. Historycy ustalili, że Niemcy zabijali tam poprzez strzał w tył głowy lub mordowali w komorach gazowych. W kwietniu br. prokuratura w Hamburgu stwierdziła, że w czasie dziewięciomiesięcznej służby Bruna D. zginęło tam co najmniej 5230 osób i oskarżyła go o pomoc w tych zbrodniach.

Bruno D. podczas przesłuchania w 2018 r przyznał, że był strażnikiem w obozie koncentracyjnym, potwierdził uśmiercanie ludzi w komorach gazowych i spalanie zwłok w krematoriach. Twierdził jednak, że to nie oznacza jego winy i zaprzeczył, by osobiście kogoś skrzywdził.

Co by dało, gdybym stamtąd odszedł, na moje miejsce znaleźliby kogoś innego.

–  mówił.

Bruno D. trafił do obozu jako strażnik w wieku 17 lat. Jak przekonywał, dostał tę funkcję tylko dlatego, że zły stan zdrowia nie pozwalał mu służyć w wojsku. Zapewniał także, iż nigdy nie był zwolennikiem nazizmu. Proces Bruna D. będzie jednym z ostatnich związanych z nazistowskimi zbrodniami wojennymi. Obecnie żyje już niewiele osób zamieszanych w te zbrodnie, a większość z nich ze względu na wiek jest w złym stanie zdrowia, co często nie pozwala postawić ich przed sądem.

 Źródło: pap.pl, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

 

#KL Stutthof #były SS-man #sąd #Bruno D. #strażnik obozowy

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo